Pep Guardiola s-a descătuşat după Manchester City – Arsenal 4-1: „Titlul este în mâinile noastre”. Ce mesaj le-a transmis jucătorilor

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 27.04.2023, 8:34

Pep Guardiola s-a descătuşat după Manchester City - Arsenal 4-1

Pep Guardiola şi Mikel Arteta / Profimediaimages

Pep Guardiola s-a descătuşat după derby-ul Manchester City – Arsenal, scor 4-1, din etapa a 33-a din Premier League. „Cetăţenii” au răpus liderul şi au şanse uriaşe de a-şi apăra titlul câştigat anul trecut. Managerul spaniol poate deveni campion pentru a 5-a oară în Anglia!

Manchester City a dat recital în derby-ul cu Arsenal, de pe Etihad. Kevin De Bruyne a deschis scorul în minutul 7 şi i-a oferit un assist lui Stones, în prelungirile primei reprize. Belgianul a făcut „dubla” după pauză (54), iar Erling Haaland nu a ratat şansa de a-şi trece numele pe tabelă, în minutul 90+5. Golul lui Holding (86) nu a mai contat.

Pep Guardiola s-a descătuşat după Manchester City – Arsenal 4-1

Arsenal rămâne cu două puncte avans faţă de „cetăţeni”, dar trupa lui Guardiola are două restanţe de disputat. City a devenit mare favorită la câştigarea Premier League.

Nu ne putem pierde concentrarea. Acum, titlul este în mâinile noastre. Rezultatele din următoarele trei meciuri vor dicta dacă putem obţine ceea ce vrem. Realitatea este că încă suntem în spatele lui Arsenal.

Nu ne va fi ușor, dar luăm fiecare meci în parte și vedem ce se întâmplă. Cât timp totul este în mâinile noastre, trebuie să profităm„, a declarat Pep Guardiola, potrivit bbc.com.

Guardiola şi-a avertizat jucătorii şi le cere să nu se creadă deja campioni. Le cere să continue seria de şapte victorii în Premier League.

Jucătorii noştri ştiu că este necesar să spună că sunt aproape, dar trebuie să continuăm să câştigăm pentru a rămâne în cursă. Mentalitatea este aceea că nu avem altă opţiune decât de a câştiga fiecare meci. Fotbaliştii lui Manchester City au arătat că intră în fiecare meci cu gândul de a câştiga„, a mai spus managerul campioanei en-titre din Anglia.

Arsenal este fără succes în ultimele patru etape din Premier League, perioadă în care a primit 11 goluri. Trece prin cel mai dificil moment al sezonului. „Tunarii” nu au mai câştigat titlul din 2004.

Erling Haaland, colosal în victoria lui Manchester City cu Arsenal

Erling Haaland a fost colosal în jocul celor de la Manchester City! Atacantul norvegian a fost din nou esențial pentru echipa sa, în derby-ul pentru titlu cu Arsenal.

Erling Haaland a fost cumpărat vara trecută de la Borussia Dortmund, iar aducerea sa pe Etihad s-a dovedit a fi o alegere foarte înțeleaptă pentru clubul din Manchester. Norvegianul tocmai a stabilit un nou record de goluri într-o ediţie de campionat al Angliei cu 38 de etape. A ajuns la 33 de reuşite şi l-a făcut uitat pe Mohamed Salah.

Deși nu a reușit să marcheze împotriva londonezilor, norvegian tot și-a ajutat echipa, livrând două pase de gol, de fiecare dată pentru Kevin De Bruyne. Atât în minutul 7, cât și în minutul 54, mijlocașul belgian a înscris după ce Erling Haaland i-a pasat.

Grație acestor două assisturi, Erling Haaland a ajuns la 7 pase decisive și a devenit al 6-lea cel mai bun pasator din Premier League! Numai Kevin De Bruyne, Bukayo Saka, Leandro Trossard, Andy Robertson și Michael Olise au mai multe assisturi în acest sezon de Premier League.

9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris