Sezon de coşmar pentru Jurgen Klopp! Liverpool, învinsă de Leeds pe Anfield. „Cormoranii”, pe locul 9 în Premier League

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 30.10.2022, 0:11

Jurgen Klopp

Sezon de coşmar pentru Jurgen Klopp! Liverpool, învinsă de Leeds pe Anfield

Jurgen Klopp, după Liverpool - Leeds 1-2 / Profimediaimages

Sezon de coşmar pentru Jurgen Klopp. Liverpool nu îşi mai revine şi a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, cu Leeds United, scor 1-2, într-un meci al etapei a 14-a din Premier League.

Pe Stadionul Anfield, Leeds United a deschis scorul în minutul 4, prin Rodrigo. Gazdele au egalat zece minute mai târziu, în minutul 14, prin Salah, servit ideal de Andrew Robertson.

Sezon de coşmar pentru Jurgen Klopp. Liverpool – Leeds 1-2

Oaspeţii au reuşit însă să dea lovitura chiar înainte de final. Crysencio Summerville a înscris golul victoriei în minutul 89.

Liverpool este pe locul 9 în Anglia, cu 16 puncte, iar Leeds a urcat pe 15, cu 12 puncte. „Cormoranii” au suferit prima înfrângere acasă, în Premier League, din luna martie. Şi-au încheiat astfel seria de invincibilitate de 29 de meciuri (22 de victorii, 7 remize).

Tot în etapei a 14-a, Fulham şi Everton au terminat la egalitate, 0-0. Manchester City a învins-o pe Leicester graţie golului lui Kevin de Bruyne, iar Tottenham a revenit de la 0-2 şi a câştigat cu 3-2 pe terenul lui Bournemouth. Bentancur a marcat golul victoriei în minutul 90+2.

Rezultat surprinzător a fost şi în Brighton – Chelsea. Gazdele s-au impus cu 4-1!

Pep Guardiola a anunţat adevăratul motiv pentru care Erling Haaland nu a fost în lot

Pep Guardiola a oferit ultimele detalii despre starea lui Erling Haaland, după ce a fost lăsat în afara lotului pentru duelul Leicester – Manchester City. Managerul campioanei Angliei susţine că norvegianul nu este complet refăcut, după ultima partidă de UEFA Champions League, şi ar mai putea lipsi încă două partide.

Erling Haaland a părăsit terenul accidentat, în partida dintre Borussia Dortmund şi Manchester City, din ultima rundă de Champions League. Pep Guardiola nu avrut să rişte, şi a ales să îl menajeze pe starul norvegian pentru partida de Premier League.

Pep Guardiola a dezvăluit cât va lipsi Erling Haaland de la Manchester City. După partida cu Leicester, managerul campioanei Angliei a declarat că starul norvegian ar putea lipsi de la următoarele două partide ale „cetăţenilor”, însă este aşteptat pe teren la duelul cu Chelsea, din Cupa Ligii.

Nu știu (n.r. când va reveni). E accidentat la ligament. Se simte mai bine, avem încă o săptămână în plus pentru el.

Nu va juca împotriva lui Sevilla (n.r. în Champions League), pentru că suntem deja calificați. Sperăm că va fi prezent cu Fulham. Dacă nu ne poate ajuta acolo, ar putea evolua cu Chelsea în Cupa Carabao”, a declarat Pep Guardiola, după Leicester – Manchester City, citat de Goal.

11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:50 LIVE VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Elena Zaharia joacă ACUM, în AntenaPLAY 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă 10:40 „Dacă mi-ar da 35.000 de euro, tot aş zice nu!” Fostul campion cu FCSB îl refuză categoric pe Gigi Becali 10:19 Marius Lăcătuş, semnal de alarmă pentru CSA Steaua! Mesaj categoric despre situaţia echipei: „Fanii vor fi alături de FCSB!” 10:02 Marius Şumudică, anunţ despre gafa de proporţii făcută de Ianis Hagi înainte de EURO 2024: „Nu ştiu de cine a fost sfătuit” 9:55 Finală de vis la turneul de la Madrid! Iga Swiatek şi Aryna Sabalenka se vor lupta pentru trofeu 9:43 „Vor dispărea în mediocritate şi Max Verstappen va pleca!” Fratele lui Michael Schumacher anunţă dezastrul la Red Bull 9:36 Afacerea de lux cu care Ionuţ Chirilă a dat lovitura! Cristi Borcea i-a devenit client: „Vând foarte scump!” 9:09 „Ar fi putut juca la Bayern, cu Real Madrid!” Fanii îl cer pe Radu Drăguşin titular, după ce a fost din nou „uitat” pe bancă Vezi toate știrile