Recordul lui Cristiano Ronaldo a fost omologat. „Este plăcut să fiu recunoscut aşa”. Imaginea de senzaţie postată de starul lui Manchester United!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 3.09.2021, 13:34

Cristiano Ronaldo, încântat după ce a primit certificatul Guinness World Records

Cristiano Ronaldo deţine recordul de goluri marcate la echipa naţională

Profimediaimages

Cristiano Ronaldo a devenit, miercuri, cel mai bun marcator din istorie la echipele naţionale, cu un total de 111 goluri. Noul star al lui Manchester United a primit certificatul Guinness World Records, el postând un mesaj în social media însoţit de o fotografie, anunţă news.ro.

Reclamă

Cristiano Ronaldo, încântat după ce a primit certificatul Guinness World Records

Mulţumesc Guinness World Records. Este întotdeauna plăcut să fiu recunoscut ca un doborâtor de recorduri. Să încercăm în continuare să obţinem performanţe şi mai mari”, a scris Ronaldo pe Instagram.

Reclamă

Cristiano Ronaldo a înscris ambele goluri ale portughezilor la meciul cu Irlanda, scor 2-1, contând pentru grupa A a preliminariilor europene ale Cupei Mondiale. El a ajuns la totalul de 111 goluri marcate pentru naţionala ţării sale în perioada 2003 – 2021.

Cristiano Ronaldo a început să marcheze la echipa națională a Portugaliei pe 12 iunie 2004, într-un meci pierdut, contra Greciei. Pac, Luis Figo centrare, iar CR7 punctează, cu capul, în prelungiri. Atunci a început istoria. A 50-a bornă a fost atinsă în 2014, la CM, împotriva Ghanei, apoi golul 100 a venit pe 8 septembrie 2020, în Nations League, cu Suedia.

Până acum câteva zile, omul care deținea recordul de goluri marcate pentru o echipă națională era iranianul Ali Daei, cu 109 reușite. Fotbalistul trecut și pe la Bayern ori Hertha, agonisise această zestre în 148 de partide, în perioada 1993 – 2006.

Cum arată clasamentul marcatorilor la echipa națională

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
22:26

Penalty controversat primit de Arsenal, la returul cu Real Madrid! Arbitrul a revăzut faza la monitorul VAR

22:12

Foto„Nebunie” pe Santiago Bernabeu înainte de Real Madrid – Arsenal! Poliţia a ieşit pe străzi

22:03

VideoJurnal AntenaSport | Zi perfectă pentru Dinamo!

21:59

LIVE TEXTReal Madrid – Arsenal și Inter – Bayern Munchen se joacă ACUM! Saka a ratat un penalty!

21:58

VideoJurnal AntenaSport | Rapidiștii i-au bucurat pe copii

21:54

Bernadette Szocs – Bruna Takahashi, LIVE VIDEO (15:15). Duel important pentru româncă la Cupa Mondială

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 6 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s