Sepsi – UTA Arad 1-0. Covăsnenii s-au apropiat la un singur punct de playoff. Cosmin Matei, decisiv

De Alexandra Costea
Publicat: 19.10.2024, 19:00
Actualizat: 19.10.2024, 20:32

Sepsi Sf. Gheorge - UTA Arad, 18:15, LIVE TEXT

Valentin Suciu şi Mircea Rednic - colaj AntenaSport, Profimedia

Sepsi – UTA Arad 1-0. Cosmin Matei a marcat singurul gol al partidei cu UTA. În urma acestei victorii, Sepsi a ajuns la 17 puncte în clasament şi este pe locul 7.

În meciul de la Sf. Gheorghe, gazdele au deschis scorul în minutul 44, când Cosmin Matei a şutat din unghi, de la marginea careului mic, şi l-a învins pe Robert Popa. Arădenii au încercat timid poarta lui Gyenge, Fabry şutând în minutul 51, însă elevii lui Mircea Rednic nu au putut înscrie şi covăsnenii au bifat a doua victorie consecutivă în Superligă. Pentru UTA este prima înfrângere după patru etape. În clasament Sepsi este pe 7, cu 17 puncte, iar UTA ocupă poziţia a 9-a, cu 15 puncte.

Sepsi – UTA Arad 1-0. Cosmin Matei a decis partida prin golul marcat în finalul priemei reprize

Min. 90+5: FINAL DE MECI! Victorie la limită pentru Sepsi.

Min. 45: Sepsi – UTA 1-0! Cosmin Matei a deschis scorul cu un şut din interiorul careului.

Min. 1: A început meciul.

Sepsi: Gyenge – Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan – Haruț, Kallaku, Mino, A. Dumitrescu – C. Matei, M. Coman, El Sawy
Rezerve: Niczuly, Gedo, Popșa, Hajdin, Alimi, Siger, Neskovic, Breij, Oroian
Antrenor: Valentin Suciu

UTA: R. Popa – Râpă, Poulolo, Benga, Trif – Hrezdac – Cîmpanu, Joao Pedro, Can Durmen, Omondi – V. Costache
Rezerve: Mitrovic, Conte, C. Mihai, Mabea, Fabry, Dumiter, Ghezali, Zsori, Vuletich
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Sepsi Arena”, Sfântu Gheorghe (capacitate: 8.400 de locuri)
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj) / A1: Valentin Avram (București) / A2: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca / Arbitru VAR: Viorel Nicușor Flueran (Craiova) / Arbitru AVAR: Claudiu Marcu (Constanța) / R1: George Rareș Vidican (Satu Mare) / Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)

Mircea Rednic a câștigat procesul cu Dinamo!

Mircea Rednic s-a judecat cu Dinamo pentru suma de 32.000 de euro, care a reprezentat valoarea a 4 salarii din perioada în care era antrenorul echipei din Ștefan cel Mare.

Inițial, Mircea Rednic a pierdut acest proces, însă, după un apel, instanța i-a dat câștig de cauză. Decizia Curții de Apel din București a fost următoarea:

„Admite apelul. Schimbă în totalitate sentința apelată, în sensul că – Admite contestația. Obligă administratorul judiciar la plată către contestator a sumei de 32.000 de euro cu titlul de creanță curentă. Definitivă. Pronunțatăă prin punerea soluției la dispoziția părților de către grefa instanței, azi, 16.10.2024”.

• Campionatul European Individual 2024 de tenis de masă e exclusiv în AntenaPLAY (15-20 octombrie)
  • AEK - PAOK, derby-ul etapei din Grecia, va fi în AntenaPLAY duminică, de la 20:30
  • Cine va câştiga Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite?

1:21 20 oct.

LIVE VIDEOCalificările din Marele Premiu al Statelor Unite sunt ACUM pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Lewis Hamilton, eliminat în Q1

23:56

Mbappe şi Vinicius au marcat în Celta – Real Madrid 1-2. Record istoric pentru Modric. Juventus, victorie dramatică cu Lazio

23:48

Dinamo – FCSB LIVE TEXT (21:00). Derby de „foc” pe Arena Naţională. Echipele probabile

23:31

„Ai vorbit cu Gigi Becali?” Lukas Zima, prima reacţie după transferul la FCSB! Ce a spus despre postul de titular al campioanei

23:19

FotoReacţia lui Dan Petrescu, după ce a fost sfidat de Louis Munteanu: „Ar trebui să fie mai atent! E prima dată când s-a întâmplat!”

23:03

FotoLouis Munteanu, gest sfidător după ce a fost înlocuit de Dan Petrescu în prelungirile meciului. Reacţie nervoasă a atacantului

1 FotoPactul făcut de Ciprian Tătăruşanu cu soţia lui, după ce a trăit cea mai mare trădare: „La început nu m-a crezut!”s 2 Erling Haaland a decis să plece de la Manchester City! Spaniolii anunţă „bomba” verii 2025s 3 FotoDănuţ Lupu a răbufnit după ce Ianis Hagi le-a luat faţa lui Mitriţă şi Bîrligea: „Pentru că-l cheamă Hagi trebuie să și joace?”s 4 FotoDavid Popovici a spus motivul pentru care nu mai vrea să conducă niciuna dintre cele două maşini primite de la Ion Ţiriac!s 5 Marius Marin, fotografie de colecţie cu Mircea Lucescu! Cum arăta tricolorul acum 15 anis 6 Program calificări și calendar complet Formula 1 în luna octombrie 2024s