Ciprian Tătărușanu, fericit după Monza – Milan 0-1: „Am pus mult suflet!”. Românul „a închis” poarta „rossonerilor”. Ce notă a primit

De Cosmin Cioboată
Publicat: 18.02.2023, 23:55

Ciprian Tătărușanu fericit după Monza - Milan 0-1

Ciprian Tătărușanu a avut o prestație solidă în Monza - AC Milan 0-1

Ciprian Tătărușanu a avut o prestație solidă în Monza - AC Milan 0-1 / Profimedia

Ciprian Tătărușanu s-a arătat fericit după meciul Monza – Milan 0-1, din etapa a 23-a din Serie A. Campioana Italiei a câștigat la limită partida de sâmbătă, grație golului marcat de brazilianul Junior Messias. Portarul român a ieșit în evidență în debutul meciului, când a avut două intervenții sclipitoare și și-a salvat echipa.

Tătărușanu a fost pus la încercare încă din primele secunde ale meciului de pe terenul celor de la Monza.

Ciprian Tătărușanu, fericit după Monza – Milan 0-1: „Am pus mult suflet!”

Mai întâi, goalkeeper-ul de 37 de ani s-a opus la un șut puternic expediat la colțul scurt. La faza imediat următoare, Ciprian Tătărușanu a intervenit la o lovitură de cap trimisă de gazde după un corner.

Junior Messias a marcat unicul gol al meciului în minutul 31. La finalul partidei cu Monza, Ciprian Tătărușanu s-a arătat mulțumit de prestația echipei sale.

Românul a scos în evidență faptul că beneficiază de o defensivă solidă, care îl ajută în timpul meciurilor.

„Meciul a fost mai dificil în repriza a doua, dar am pus mult suflet și am obținut o victorie foarte importantă. Am în față o apărare mai compactă și s-a văzut în ultimele meciuri”, a spus Ciprian Tătărușanu, citat de milannews.it.

Ciprian Tătărușanu, lăudat în presa italiană după prestația solidă din Monza – Milan 0-1

Prestația lui Ciprian Tătărușanu a fost lăudată în presa din Italia. Publicația tuttomercatoweb.com i-a acordat nota 6.5 portarului român. Doar Messias, marcatorul golului victoriei, a primit o notă mai mare (7).

Jurnaliștii din Peninsulă au evidențiat și faptul că Tătărușanu a avut noroc la șutul lui Ciurria, din repriza a doua. Mingea a lovit bara, a ricoșat în spatele portarului lui AC Milan, apoi s-a dus din nou în bară și a ieșit în afara terenului.

„Iese în evidență cu două parade importante în debutul meciului. Este prezent, activ atât cu mingea la picior, cât și în ieșiri. Norocos la bara lui Ciurria, când mingea l-a lovit în spate și a ieșit afară”, au notat jurnaliștii milannews.it.

„În prima repriză a suferit. A intervenit bine la șuturile trimise de Monza în primele 100 de secunde. În repriza a doua are mai mult de lucru, dar pe ansamblu se descurcă fără probleme, chiar și cu puțin noroc la bara lui Ciurria”, a scris și publicația tuttomercatoweb.com, despre Ciprian Tătărușanu.

Ciprian Tătărușanu a bifat 23 de apariții în poarta lui AC Milan, în toate competițiile din acest sezon.

„Rosonerii” se află pe locul 3 în Serie A, la 18 puncte în spatele liderului Napoli, după 23 de etape.

Adrian Mutu, impresionat de prestația lui Ciprian Tătăruşanu

Ciprian Tătăruşanu a fost lăudat la scenă deschisă de Adrian Mutu, după AC Milan – Tottenham 1-0. Portarul român a închis perfect poarta campioanei Italiei, care a devenit favorită la calificarea în sferturile Ligii Campionilor, după rezultatul obţinut în manşa tur cu trupa lui Antonio Conte.

Ciprian Tătăruşanu a fost titular la AC Milan, în partida din optimile Ligii Campionilor, cu Tottenham. Portarul român a avut o prestaţie excelentă, şi nu le-a dat nicio şansă lui Harry Kane sau Richarlison.

Adrian Mutu a declarat că Ciprian Tătăruşanu merită toate laudele, după prestaţia din meciul AC Milan – Tottenham. Tehnicianul de la Rapid este de părere că în ciuda vârstei, portarul român are în continuare valoare.

Totodată, „Briliantul” a declarat că „Tătă” le-a închis gura contestatarilor, care i-au adus numeroase criticit în acest sezon.

După atâtea critici, merită și el o importantă valoare, chiar dacă are o vârstă înaintată. Rămâne un portar de mare valoare. Eu m-am uitat la celălalt meci, PSG-Bayern”, a declarat Adrian Mutu, la conferinţa de presă premergătoare duelului Mioveni – Rapid.

AC Milan s-a impus în turul din optimile Ligii Campionilor cu scorul de 1-0, graţie golului marcat de Brahum Diaz. Ulterior, Tottenham a avut mai multe ocazii de a egala, însă Ciprian Tătăruşanu a fost pe poziţii şi poarta campioanei Italiei a fost intactă la finalul meciului de pe San Siro.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

22:49 Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia 22:21 Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB! 22:02 „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1! 21:52 Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles” 21:46 „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului 21:14 „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi Vezi toate știrile