Dennis Man și Valentin Mihăilă, laudați de italieni după ce Parma a fost învinsă dramatic de Napoli: „Aleargă cât pentru trei”

De Viviana Moraru
Publicat: 1.09.2024, 8:44

Dennis Man şi Valentin Mihăilă/ Profimedia

Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost lăudați de italieni, după ce Parma a fost învinsă dramatic de Napoli. Deși „cruciații” au pierdut, cei doi internaționali români au fost remarcați.

Parma a condus-o pe Napoli în deplasare până în prelungiri, cu scorul de 1-0, însă echipa lui Fabio Pecchia a rămas în inferioritate numerică în minutul 75, după eliminarea portarului Suzuki. Napoli a reușit să marcheze de două ori în prelungiri și a obținut victoria, în cele din urmă.

Cei doi internaționali români au fost titulari pentru Parma. Golul „cruciaților” a fost marcat de Bonny, din penalty, în minutul 19.

Italienii au avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Dennis Man. Aceștia menționează că deși nu a fost atât de vizibil pe fază ofensivă contra lui Napoli, românul a fost activ în defensivă, fiind notat cu 6,5.

A făcut și astăzi un meci foarte bun. A fost mai puțin vizibil în ultimii metri, dar a făcut o treabă foarte bună în defensivă. Multe pase de calitate, multă calitate și cantitate”, au notat cei de la parmalive.com.

De asemenea, italienii l-au lăudat și pe Valentin Mihăilă și capacitatea sa de efort. Pentru evoluția din meciul cu Napoli, românul a primit nota 6,5.

„Ce joc de sacrificiu a avut astăzi, pe fiecare poziție din compartimenntul ofensiv. Aleargă cât pentru trei și întotdeauna găsește cea mai bună soluție către coechipierii săi. Dacă ar fi mai concret în fața porții, ar deveni devastator”, au mai notat italienii.

Napoli, victorie cu 2-1 în meciul cu Parma

Napoli a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Parma, pentru care Dennis Man şi Valentin Mihăilă au fost titulari. Meciul s-a jucat în etapa a treia din Serie A, iar oaspeţii au condus cu 1-0, însă au avut portarul eliminat şi gazdele s-au impus pe final.

Mihăilă a avut prima mare ocazie pentru parmegiani la Napoli, în minutul 12, iar în minutul 15 oaspeţii au lovit de două ori bara la aceeaşi fază, prin Kowalski şi Bonny. După alte două minute Parma a primit penalti şi Bonny a transformat în minutul 19, deschizând scorul. Elevii lui Fabio Pecchia au dominat prima repriză, dar nu au mai înscris.

În repriza secundă portarul Parmei, Zion Suzuki, a fost eliminat în minutul 75, iar în poartă a fost introdus un jucător de câmp, fundaşul Delprato. În minutul 88 arbitrul meciului a dictat penalti pentru Napoli, dar după verificarea VAR a anulat decizia, însă Lukaku a egalat în minutul 90+2, din acţiune, pentru ca lipsa portarului să se vadă în minutul 90+6, când a marcat şi Anguissa, pentru Napoli – Parma 2-1 scor final al unei partide care a avut repriza secundă prelungită cu numai puţin de 15 minute

Dennis Man a fost integralist la parmegiani, iar Valentin Mihăilă a fost înlocuit în minutul 73. Parma rămâne cu 4 puncte după trei etape şi este pe locul 9, în timp ce Napoli e pe 4, cu 6 puncte.

• Premiera maraton a noului sezon Asia Express este Duminică de la 20:00 si Luni - Joi de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Italiei e în perioada 30 august - 1 septembrie, LIVE în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

11:48

„Nu înțeleg ce s-a întâmplat!” Max Verstappen a răbufnit, după ce s-a clasat pe locul 7 în calificările Marelui Premiu al Italiei

11:11

Reacția lui Andrei Ivan, după ce a fost dorit de Gigi Becali și Dan Șucu! Ce a spus despre o plecare de la Universitatea Craiova

11:00

VIDEOGabriel Bortoleto a câștigat cursa din etapa de Formula 2 din Italia, live în AntenaPLAY

11:00

VIDEOCursa din Marele Premiu al Italiei astăzi, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (15:45)! Lando Norris, în pole position

10:45

Cursa din etapa de Porsche Supercup din Italia, LIVE VIDEO în AntenaPLAY, ora 13:05! Larry ten Voorde, la un pas de un nou titlu

10:12

Premiera maraton a noului sezon Asia Express este Duminică de la 20:00 si Luni – Joi de la 20:30 pe Antena 1 și în AntenaPLAY

1 FotoMarius Constantin s-a căsătorit cu „Perla Banatului”! Imagini de la cununia civilăs 2 FotoIon Ţiriac a sunat-o pe o medaliată olimpică de la Paris şi i-a cerut maşina înapoi! Motivul deciziei miliardarului româns 3 VIDEOBraga – Moreirense 3-1 a fost în AntenaPLAY! Sporting, FC Porto și Benfica, spectacol în etapa a 3-a din Liga Portugals 4 FotoAdi Vasile se pregăteşte de nuntă! Cât de frumoasă este Delia, tânăra care l-a dat peste cap pe fostul antrenor al CSM-uluis 5 VIDEOLando Norris a obţinut a doua victorie a carierei în Formula 1 la Marele Premiu al Ţărilor de Jos. Verstappen, pe 2s 6 FotoDenis Alibec radiază de fericire în braţele iubitei! Gest tandru al starului din România pentru fosta gimnastă Anca Surdus

Ce zodii sunt în septembrie 2024. Cei născuți luna aceasta sunt muncitori și ambițioși