Napoli este următoarea echipă din Serie A pe „lista” procurorilor, după Juventus! Pentru ce este anchetat liderul din Italia

De Viviana Moraru
Publicat: 23.01.2023, 10:16

Jucătorii de la Napoli, în timpul unui meci

Napoli este următoarea pe „lista” procurorilor, după Juventus

Jucătorii de la Napoli, în timpul unui meci/ Profimedia

Napoli este următoarea echipă din Serie A care se află pe „lista” procurorilor, după Juventus. Liderul la zi din campionatul Italiei este anchetat în privința transferului lui Victor Osimhen.

Reclamă

Vestea că Napoli este ținta procurorilor din Italia vine la doar câteva zile distanță după ce Juventus a fost depunctată cu 15 puncte pentru fraudă contabilă în cazul mai multor transferuri.

Reclamă

Napoli, următoarea echipă pe „lista” procurorilor din Serie A, după Juventus

Presa din Italia anunță faptul că procurorii au găsit anumite nereguli în cazul transferului lui Victor Osimhen la Napoli. Liderul din Italia l-a transferat pe vârful nigerian de la Lille în 2020, plătind în schimbul acestuia suma de 72 de milioane de euro, plus alte 10 sub formă de bonusuri.

Procurorii i-au confiscat documente președintelui de la Napoli, Aurelio di Laurentis, documente care au legătură cu transferul lui Osimhen în Serie A. Mai exact, se ridică semne de întrebare în privința modului în care Napoli a oficializat mutarea atacantului.

Napoli și Lille au ajuns la un acord prin care italienii au mai cedat la schimb 4 jucători, evaluați la 20 de milioane de euro. Printre aceștia se numărăr portarul Orestis Karnezis, care a bifat doar un meci la trupa franceză, și alți trei tineri de la echipa a doua a lui Napoli, care ulterior au fost cedați de Lille în ligile inferioare din Franța.

Astfel, s-au ridicat semnde de întrebare în privința modului în care Napoli a efectuat transferul lui Victor Osimhen, clubul fiind acuzat că ar fi „manipulat” afacerea, prin intermediul cedării celor patru jucători, care oricum nu intrau în planurile italienilor.

Avocații de la Napoli se apără și susțin că cei patru jucători chiar erau cotați la 20 de milioane de euro, astfel nu există nicio problemă.

Victor Osimhen este golgheterul la zi din Serie A. Atacantul a marcat 13 goluri, în 15 partide, și a contribuit din plin la poziția de lider pe care o ocupă Napoli, cu 12 puncte avans față de locul secund.

O nouă lovitură pentru Juventus! Clubul poate fi suspendat din competiţiile europene

Juventus poate primi o nouă lovitură, după ce în presa din Italia a apărut anunţul conform căruia clubul ar putea fi suspendat din competiţiile europene. Trupa torineză traversează o perioadă extrem de complicată.

Jurnaliştii italieni de la Gazzetta dello Sport anunţă faptul că Juventus ar putea fi suspendată din competiţiile europene pentru următorii trei ani! Acest fapt ar reprezenta o lovitură uriaşă pentru gruparea torineză.

Totodată, clubul ar urma să fie amendat de UEFA cu 23 de milioane de euro, după ce a fost acuzat de fraudă în cazul transferurilor a mai mulţi jucători.

Dacă nu va putea evolua în competiţiile europene în următoarele trei sezoane, Juventus riscă să piardă sume uluitoare. Mai exact, presa din Italia anunţă că torinezii încasează 80 de milioane de euro pe sezon, în medie, reprezentând 20% din încasările anuale ale clubului.

Totodată, lipsa din competiţiile europene ar reprezenta şi o lovitură de imagine pentru Juventus, echipă obişnuită cu prezenţa constantă în grupele Ligii Campionilor.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
22:56 20 apr.

„Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”

22:46 20 apr.

„M-a șocat!” Dan Petrescu, la pământ după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Nu am înțeles nimic”

22:21 20 apr.

„Nu a fost de vină” Gigi Becali a analizat „parada” lui Mihai Popescu din cu CFR 3-2. Ce i-a reproșat lui Târnovanu

22:11 20 apr.

Gigi Becali, verdict despre lupta pentru titlu după 3-2 cu CFR Cluj: „Nu ai cum să îl mai pierzi!”

22:02 20 apr.

Cum arată clasamentul Ligii 1 după FCSB – CFR Cluj 3-2! Victorie uriașă pentru campioana en-titre

21:53 20 apr.

FCSB – CFR Cluj 3-2! Roș-albaștrii, pas uriaș în lupta pentru titlu după un derby „de foc”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 anis