Simone Inzaghi, precaut după Inter Milan – AC Milan 5-1: „Momentan nu am realizat nimic”

De Alex Ioniță
Publicat: 16.09.2023, 22:23

Simone Inzaghi precaut Inter Milan - AC Milan 5-1

Simone Inzaghi, în timpul meciului intre Inter și AC Milan / Profimediaimages

Simone Inzaghi, precaut după Inter Milan – AC Milan 5-1. Antrenorul formației „nerazzuri” nu s-a bucurat prea tare după succesul echipei sale, din duelul de pe stadionul Giuseppe Meazza.

În cadrul etapei a 4-a a noului sezon de Serie A, Inter a distrus-o pe marea rivală AC Milan în „Derby della Madonnina”, cu scorul de 5-1. Duelul a putut fi urmărit în format live score pe AS.ro.

Simone Inzaghi, precaut după Inter Milan – AC Milan 5-1. Tehnicianul s-a temut înaintea derby-ului

Simone Inzaghi, antrenorul lui Inter a recunoscut, la finalul duelului cu AC Milan, că s-a temut înaintea duelului de pe stadionul Giuseppe Meazza. De asemenea, acesta nu a dorit să se bucure prea mult după succesul categoric al echipei sale și a menționat faptul că urmează o perioadă dificilă pentru ehcipa sa.

„A fost un derby senzațional, am început foarte bine camponatul. Am fost concentrați astăzi, am marcat în momentele cheie ale meciului. Îi felicit pe băieți pentru ce au realizat astăzi, dar și pentru ce au făcut în această primă lună a sezonului.

Știm ce înseamă acest derby pentru familia Inter. Totuși, momentan nu am realizat nimic. Greul vine abia de acum, avem multe meciuri care vor fi foarte strânse”, a spus antrenorul lui inter, citat de gazzetta.it.

După acest succes, trupa lui Simone Inzaghi se află pe primul loc în Serie A, cu 12 puncte obținute după 4 meciuri. Inter a câștigat, până în momentul de față, toate meciurile pe care le-a jucat de la începutul sezonului din Italia.

De cealaltă parte, AC Milan ocupă poziția a 3-a, cu 9 puncte în 4 meciuri. Până la al 128-lea „Derby della Madonnina”, elevii lui Stefano Pioli își câștigaseră toate cele 3 meciuri jucate. Totuși, seria de victorii a fost încheiată chiar de marea rivală, într-un mod usturător.

Alte rezultate înregistrate astăzi

Wolves – Liverpool: 1-3

Partida dintre Wolves și Liverpool a contat pentru etapa a 5-a a noului sezon din Premier League. Gazdele au deschis rapid scorul prin reușita lui Hwang Hee-Chan, care a marcat cu un șut din interiorul careului. Totuși, „cormoranii” lui Jurgen Klopp au egalat în minutul 55, după ce Cody Gakpo a marcat din interiorul careului, după pasa lui Salah.

Ultimele două goluri au fost marcate aproape de finalul meciului. În minutul 85, Andrew Robertson a primit o pasă în careu și a marcat fără probleme. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+1, atunci când Hugo Bueno și-a trimis balonul în proprie poartă.

Manchester United – Brighton: 1-3

Trupa lui Erik ten Hag a fost condusă de „pescăruși” încă din minutul 20, atunci când Welbeck a deschis scorul, după un șut din interiorul careului, iar astfel a fost stabilit scorul primei reprize. Repriza a 2-a le-a aparținut tot celor de la Brighton, echipa la care Adrian Mazilu va ajunge în iarnă.

Oaspeții au înscris în minutul 71, prin Laptey, iar la 2 minute de la această reușită, Hannibal a redus din diferență pentru Manchester United. Totuși, jucătorii lui ten Hag nu au reușit să întoarcă soarta meciului, iar „pescărușii” au plecat de pe Old Trafford cu 3 puncte.

Alte meciuri de azi:

Tottenham – Sheffield: 2-1

Freiburg – Dortmund: 2-4

RB Liepzig – Augsburg: 3-0

Juventus – Lazio: 3-1

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

11:34 Ferrari, dublă lovitură înaintea Marelui Premiu de Formula 1™ de la Imola! A anunţat că a luat doi oameni de la Mercedes 11:08 Mircea Lucescu l-a refuzat pe Dan Şucu! „IL Luce” l-a propus pe Marius Şumudică antrenor la Rapid 10:25 La 57 de ani, Myke Tyson nu exclude o revenire incredibilă în ring: „Mulţi ar vrea să fie în locul meu!” 10:00 Simona Halep a primit încă un wild card! Unde va evolua săptămâna viitoare. O poate întâlni din nou pe Paula Badosa 9:47 Kylian Mbappe a fost desemnat pentru a cincea oară consecutiv cel mai bun jucător din Ligue 1 9:09 FotoIubita fiului Nadiei Comăneci, apariţie de senzaţie. Imagine rară cu tânăra în ziua în care Dylan a fost în culmea fericirii 9:03 Hagi a izbucnit la conferinţa de presă şi a lansat un atac fără precedent la adresa unui jucător: „Va pleca, nu se poate aşa” 8:38 „Ţi se spune Mike!” / „Iliuţă, cu mine nu ai vorbit niciodată!” Ilie Dumitrescu şi Mihai Rotaru, dialog încins în direct la TV 8:27 Irina Begu, out de la Roma! Eşec în două seturi cu Danielle Collins 8:10 Ovidiu Popescu pleacă de la FCSB şi va juca la o rivală din Liga 1! „Ne-am înţeles, suntem încântaţi” Vezi toate știrile