„Cel puţin zece goluri!” George Puşcaş şi-a setat obiectivele, după transferul la Bari! Ce a spus despre naţională

De Viviana Moraru
Publicat: 25.01.2024, 8:17

George Puşcaş şi-a setat obiectivele, după transferul la Bari

George Puşcaş, în timpul unui antrenament/ Profimedia

George Puşcaş şi-a setat obiectivele, după transferul la Bari, din această iarnă. Atacantul a dezvăluit că până la finalul sezonului, îşi doreşte să marcheze cel puţin zece goluri, şi să prindă mult mai multe minute decât a prins la Genoa, în prima parte a acestei stagiuni.

George Puşcaş a fost împrumutat de Genoa la Bari, în această perioadă de mercato, până la finalul sezonului. Atacantul luptă pentru a prinde cât mai multe minute, pentru ca în vară să fie în lotul României pentru EURO 2024. Meciurile din campionatul în care evoluează Puşcaş, Serie B, se văd live, în AntenaPLAY.

George Puşcaş a declarat că visează să promoveze în Serie A, alături de noua sa echipă. Atacantul şi-a adus aminte şi de prima sa experienţă la Bari, din 2016, atunci când era împrumutat de Inter pentru un sezon.

De asemenea, vârful a mai declarat că speră să-şi atingă obiectivele fixate la club, cât şi la naţională, în acest sezon. Acesta a mai transmis că forma sa fizică este una foarte bună, însă îi lipsesc doar minutele de joc. În această stagiune, Puşcaş nu a prins prea multe meciuri la Genoa, şi nu a reuşit să marcheze niciun gol.

„Ca orice vârf, îmi doresc să marchez cel puțin zece goluri și să prind mai multe minute decât am primit la Genoa, unde lucrurile nu au mers bine anul trecut pentru mine.

Visez la promovarea în Serie A, pe care am ratat-o dramatic în finala play-off-ului în 2015, pentru a închide un cerc. Am venit la o echipă cu potențial și îmi doresc să am realizări importante.

În primul meu sezon la Bari a fost altceva, eram doar un puști venit de la Inter. Mereu m-am simțit legat de Bari, sper să-mi ating obiectivele fixate la club și la națională.

Nu contează formula transferului, împrumut sec sau cu obligație de cumpărare, eu am venit aici să joc și să mă afirm. Fiecare jucător are parcursul lui și trebuie analizat după mulți factori.

Mă simt bine fizic și ceea ce îmi lipsește este să joc mai mult. Doar jucând mult așa aș putea să-mi recâștig cea mai bună formă. Destinul m-a readus la Bari și sper să îi fac fericiți pe suporteri. La Ascoli am încercat să ajut echipa să câștige”, a declarat George Puşcaş, conform fanatik.ro.

George Pușcaș a debutat la Bari

George Pușcaș a debutat la Bari. Atacantul echipei naționale a fost utilizat de tehnicianul formației în partida cu Ascoli, din cadrul etapei cu numărul 21 a sezonului de Serie B.

Partida cu Ascoli a început cum nu se putea mai bine pentru Bari. Jucătorii formației din sudul italiei au înscris două goluri, prin Sibilli, din penalty, în minutul 9, și prin Malcom Edjouma, care a marcat primul său gol în Serie B, în minutul 20 al duelului.

Tehnicianul formației, Pasquale Marino, a decis să îl introducă pe Pușcaș în teren în minutul 60. Românul l-a înlocuit pe Kallon, jucătorul care i-a pasat decisiv lui Edjouma la golul 2. Totuși, din momentul în care atacantul echipei naționale a fost introdus pe teren, soarta meciului a fost întoarsă de formația adversă.

Ascoli a revenit în meci grație „dublei” marcate de Mendes, care a înscris în minutele 72 (din penalty) și 79. Scorul final al meciului avea să fie de 2-2.

După prestația din această partidă, George Pușcaș a primit nota de 6,6, din partea specialiștilor de la sofascore.ro. De cealaltă parte, Edjouma a primit cea mai mare notă din tabăra lui Bari, de 7,7.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

13:25 Kylian Mbappe a organizat o petrecere fabuloasă, la plecarea de PSG! Mama starului francez, indicii despre următoarea lui echipă 13:25 Mick Schumacher ar putea reveni în Formula 1 13:09 FotoCum l-a întâlnit cea mai cunoscută amantă din România pe bărbatul care a făcut-o celebră! Totul a ieşit la iveală 13:01 Gigi Becali şi Dan Şucu, război total pentru transferul lui Louis Munteanu: „Intru în faliment” 12:40 Gigi Becali, anunţ de ultimă oră despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB 12:23 „Pleacă Dennis Politic de la Dinamo?” Răspunsul dat imediat de Andrei Nicolescu, după victoria cu Csikszereda 11:35 Ce salariu va avea la FCSB primul jucător transferat de Gigi Becali! Campioana a început asaltul pe piaţa transferurilor 11:01 Demitere neaşteptată în Liga a 2-a! Nicolae Dică e gata să revină, „la pachet” cu Dani Coman 10:32 Anunţul italienilor despre viitorul lui Dennis Man şi al lui Valentin Mihăilă! Ce se întâmplă cu cei doi români de la Parma 10:11 Răzvan Lucescu a ieşit la atac, după ce a devenit campion cu PAOK: „Catastrofal! Au fost fotografiaţi!” Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase