UEFA Champions League | Porto – Juventus 2-1, Sevilla – Dortmund 2-3. Ronaldo a cerut penalty la ultima fază a meciului. Haaland, dublă de senzaţie

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 17.02.2021, 20:49

Cristiano Ronaldo

Profimediaimages

Cristiano Ronaldo este golgheterul la zi din Serie A

CHAMPIONS LEAGUE | FC Porto – Juventus 2-1, Sevilla – Dortmund 2-3

Haaland a reuşit o dublă de senzaţie şi a dat şi o pasă de gol. Norvegianul a ajuns la 18 goluri marcate în doar 13 meciuri jucate în Liga Campionilor. Nimeni nu a mai reuşit asta până acum. S-a terminat 3-2 pentru Dortmund, care pleacă cu prima şansă la calificare în sferturile de finală.

Juventus a suferit teribil la Porto, care a condus cu 2-0 până în minutul 83. Chiesa a marcat un gol uriaş în minutul 82, care îi oferă lui Juventus şanse reale de calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. La ultima fază a meciului, Cristiano Ronaldo a cerut penalty la ultima fază a meciului, dar arbitrul a decis că nu a fost după ce a consultat VAR-ul.

Min. 90+4: FINAL! Porto şi Dortmund s-au impus în faţa celor de la Juventus, respectiv Sevilla.

Min. 84: GOOOL Sevilla! Luuk de Jong reduce din diferenţă!

Min. 82: GOOOL Juventus! Chiesa marchează golul care o face pe Juventus să spere la califcare!

Min. 46: GOOOL Porto! Marega a marcat al doilea gol pentru Porto. O nouă gafă în defensiva italienilor.

Min. 43: GOOOL Borussia Dortmund! Haaland e magnific şi reuşeşte dubla.

Min. 27: GOOOLLL Borussia Dortmund! Haaland a înscris superb, după un 1-2 încântător cu Sancho.

Min. 19: GOOOLLL Borussia Dortmund! Mahmoud Dahoud a marcat cu o super-execuţie şi a restabilit egalitatea.

Min. 7: GOOOLLL Sevilla! Suso a deschis scorul pe Ramon Sanchez Pizjuan!

Min. 1: GOOOOL Porto! Taremi profită de o gafă uluitoare în defensiva celor de la Juventus şi a marcat!

Min. 1:  Au început cele două meciuri din această seară din Champions League.

FC Porto: Marchesin – Manafa, Mbemba, Pepe, Zaidu – Corona, Uribe, Sergio Oliveira, Otavio – Marega, Taremi

Juventus: Szczesny – Danilo, De Ligt, Chiellini, Alex Sandro – Chiesa, Rabiot, Bentancur, McKennie – Kulusevski, Ronaldo

Sevilla: Bounou – Jesus Navas, Kounde, Carlos, Escudero – Jordan, Fernando, Rakitic – Suso, En-Nesyri, Gomez

Borussia Dortmund: Hitz – Morey, Akanji, Hummels, Guerreiro – Dahoud, Can, Bellingham – Reus, Sancho – Haaland

Cristiano Ronaldo a marcat 134 de goluri în Champions League. Rivalul său, Lionel Messi, tocmai a înscris, cu PSG, pentru a 119-a oară în competiţia stelelor. Starul Barcelonei nu s-a putut bucura prea mult. Kylian Mbappe a reuşit un hat-trick în victoria cu 4-1 de pe Camp Nou.

Atalanta – Real Madrid, 24 februarie

Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

23:47

VIDEO„Prostule!” Kevin De Bruyne a jignit un jurnalist, după eliminarea Belgiei de la EURO 2024. Întrebarea care l-a enervat crunt

23:16

Edi Iordănescu a recunoscut că s-au exersat şi loviturile de departajare înainte de România – Olanda: „Orice este posibil!”

23:15

România – Olanda LIVE TEXT, ora 19:00, în optimi la EURO 2024. Naţionala lui Edi Iordănescu e gata să scrie istorie

23:10

Cristiano Ronaldo a cedat nervos după un gest făcut de Daniele Orsato, în Portugalia – Slovenia! Arbitrul l-a scos din minţi

23:10

LIVE TEXTPortugalia – Slovenia 0-0. Lusitanii, favoriţi pentru un loc în sferturi. Cristiano Ronaldo, prima ocazie a Portugaliei

22:50

Sorana Cîrstea, eliminată de numărul 298 mondial în primul tur la Wimbledon 2024. Românca a pierdut 10 game-uri consecutive

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate priviriles 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 4 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 5 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 6 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi