UEFA introduce VAR la EURO U21 2023, din sferturi, după scandalul de la Cluj din Franţa – Italia

De Alex Masgras
Publicat: 23.06.2023, 16:00

UEFA introduce VAR la EURO U21 2023

Allard Lindhout, arbitrul partidei Franţa U21 - Italia U21 / ProfiMedia

UEFA introduce VAR la EURO U21 2023, din sferturi, după scandalul de la Cluj din Franţa – Italia. Francezii s-au impus cu 2-1, dar italienii au acuzat vehement arbitrajul.

În prelungirile partidei de pe Cluj Arena, italienii susţin că au trimis balonul în poartă, iar apărătorul francez a respins mingea cu mâna. Centralul partidei nu a acordat nici gol, nici penalty, ceea ce a dus la mai multe reacţii dure din partea italienilor la adresa UEFA.

După evenimentele de la Cluj, UEFA va introduce sistemul VAR la Campionatul European U21 care se desfăşoară în România şi Georgia. Implementarea sistemului VAR se va face începând cu faza sferturilor de finală, anunţă gazzetta.it.

Francezii s-au impus cu 2-1 graţie golurilor marcate de Kalimuendo şi în Barcola în minutele 22, respectiv 62. Singurul gol al italienilor a venit în minutul 36, atunci când Pellegri a înscris cu capul din centrarea lui Tonali.

Italienii au avut mai multe şanse de a restabili egalitatea, cea mai importantă în minutul 90+2, atunci când Bellanova a trimis cu capul. Mingea a lovit bara, după care a fost respinsă de Lukeba, dar balonul a părut că a trecut linia porţii. Mai mult, italienii acuză că francezul a scos mingea din poartă cu mâna.

Din cauza faptului că nu există VAR sau goal-line technology, scorul a rămas 2-1 pentru francezi. La finalul partidei, italienii au criticat arbitrajul, dar şi faptul că UEFA nu foloseşte tehnologia la un asemenea turneu, iar gazzetta.it a titrat: „Fără tehnologie ne întoarcem în Evul Mediu”.

Reacţii dure după Franţa U21 – Italia U21: „Ar trebui să plece de la EURO 2023”

Carlo Garganese, un jurnalist italian, a scos în evidenţă alte erori de arbitraj împotriva Italiei U21 şi a avut un discurs dur la finalul partidei. Garganese a menţionat un penalty neacordat la henţul făcut de Kalulu în minutul 51 şi la un fault în atac al francezilor la al doilea gol:

„Italia ar trebui să plece de la EURO 2023. Fără tehnologie, ruşine UEFA. Este una dintre cele mai mari hoţii din istoria fotbalului. Îmi pare rău, asta nu este incompetenţă”, a scris Garganese pe Twitter.

Dacă Franţa s-a impus în faţa Italiei, scor 2-1, în cealaltă partidă din Grupa D, care s-a disputat tot la Cluj, dar pe stadionul celor de la CFR Cluj, Elveţia a învins Norvegia cu 2-1.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

9:42 „M-am chinuit să râd!” Replică usturătoare după ce Marius Şumudică a spus că FCSB l-a egalat la numărul de titluri 9:27 VIDEOBraga – Porto e meciul ultimei etape din Liga Portugal, LIVE în AntenaPLAY! Sporting primeşte titlul cu Chaves. Programul complet 9:15 VIDEONebunie totală la Southampton! Imagini fabuloase cu fanii „sfinţilor”, după calificarea în finala play-off-ului de promovare 8:49 FotoStrigătul disperat al fiicei milionarului român care a ajuns falit, la fel ca Irinel Columbeanu: „Şi unui câine îi dai o pâine!” 8:35 Marius Şumudică vrea un jucător de la FCSB la naţionala României şi îl „înţeapă” pe Mihai Stoica: „Să iasă şi să spună public” 8:26 Mihai Stoica a anunţat care sunt meciurile pe care FCSB le va juca în Ghencea: „Nu fac nicio asociere între FCSB, CSA şi Steaua” 0:03 Denis Alibec se întoarce în Liga 1! Dorit de FCSB şi Farul, atacantul naţionalei a ales echipa pentru care va evolua 17
23:45
VIDEOSouthampton – Leeds, finala playoff-ului de promovare de pe Wembley (26 mai, AntenaPLAY). „Sfinţii”, victorie clară cu West Brom
17
23:37
Cum a reacţionat Gică Hagi după ce a văzut prestaţia lui Ianis Hagi cu Real Madrid! Ce a spus „Regele” despre evoluţia fiului său
17
23:24
Răzvan Lucescu poate pleca de la PAOK, chiar dacă va câştiga titlul în Grecia. Echipa refuzată de tatăl său a pus ochii pe el

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta