Un jucător de la Astra a dat gol și a fost schimbat după 7 minute! Cum fac antrenorii din Liga 1 dribling pe lângă regula U21

De Gal Dorin
Publicat: 21.12.2020, 15:10

Jucătorii Astrei se bucură după gol în timpul meciului cu Gaz Metan

SportPictures / Gheorghe Fluster/Sport Pictures via Hepta

Robert Rizea de la Astra Giurgiu a fost schimbat la 7 minute după ce a marcat

În stil tipic autohton, antrenorii formațiilor de Liga 1 s-au adaptat cum au putut. Beneficiind și de faptul că, în momentul de față, fiecare echipă poate face 5 modificări, tehnicienii încep partida cu doi jucători tineri, cel puțin unul ieșind însă după câteva secunde sau minute. Tânărul Robert Riza de la Astra este ultimul exemplu:

Robert Riza, schimbat după ce înscris un gol spectaculos

Riza a fost schimbat în minutul 15 al partidei dintre Astra și UTA, după ce marcase un gol spectaculos cu doar 7 minute mai devreme.

Tânărul jucător al giurgiuvenilor a preluat mingea în marginea careului, a reușit să o treacă de fundașul advers și a înscris pe lângă portarul de națională Lazar cu o siguranță uimitoare pentru cineva care avea doar 27 de minute la activ în Liga 1.

Antrenorul Eugen Neagoe nu a considerat însă că această reușită merită mai multă încredere și, în l-a schimbat pe Riza în minutul 15, introducându-l pe Mattia Montini.

Deși s-a vehiculat că această controversată regulă va fi din nou schimbată în viitorul sezon, în cel actual vedem doar puști care primesc câteva minute de la antrenori care profită că pandemia de COVID-19 le acordă 5 schimbări pe meci.

20:58 „Am intrat în vacanță!” Ioan Ovidiu Sabău și-a făcut praf jucătorii, după FCU Craiova – U Cluj 3-2 20:33 LIVE VIDEOBenfica – Braga se joacă ACUM în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal 20:18 „Nu sărbătorim nimic!” Mihai Stoica, veste proastă pentru suporteri înainte de FCSB – Farul! Mesajul care a uimit pe toată lumea 19:44 VIDEOPalermo – Reggiana 1-2 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Ionuț Nedelcearu, pas greșit în lupta pentru promovare 19:40 Dan Nistor a răbufnit după FCU Craiova – U Cluj 3-2. L-a atacat pe Juan Bauza: „Parcă l-a împușcat cineva!” 19:36 Cine i-a luat locul lui Florinel Coman, în primul 11 al FCSB-ului! Roş-albaştrii se pregătesc de sărbătoare 19:26 FCU Craiova – U Cluj 3-2! Oltenii „respiră” și o lasă pe Dinamo pe ultimul loc! Cum arată clasamentul 19:13 Adrian Mititelu Jr, surprins la FCU Craiova – U Cluj! Prima apariţie publică, după ce a stat în comă zece ore 19:09 Ange Postecoglou, răspuns direct pentru fanii care îl cer pe Radu Drăgușin titular la Tottenham! 18:52 „6 inși câștigă mai bine!” Ce salariu avea Gabi Tamaș la Concordia Chiajna, înainte de retragere. A spus suma fără nicio reținere Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială