Cursa care a adus României prima medalie la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt, LIVE în AntenaPLAY

De Bogdan Stănescu
Publicat: 8.12.2023, 19:17
Actualizat: 8.12.2023, 20:30

Captură AntenaSport

Cursa care a adus României prima medalie la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt, LIVE în AntenaPLAY, a fost cea a lui Andrei Ungur, în finala la 100 metri spate.

Andrei Ungur a plecat mai slab, la fel ca ieri. El a întors al optulea după primul bazin, dar a reuşit să câştige medalia de bronz, venind tare din spate, tot la fel ca ieri.

Andrei Ungur a încheiat cursa cu timpul de 50.04, acelaşi pe care l-a avut Lorenzo Mora. Amândoi vor primi medalia de bronz. Francezul Mewen Tomac a cucerit aurul, iar conaţionalul său Yohann Ndoye-Brouard a luat argintul.

Andrei Ungur spunea de ieri că speră la medalia de bronz în proba de 100 metri spate. Tot astăzi, David Popovici a reuşit să se califice în finala la 200 metri liber cu cel mai bun timp.

La fel ca şi ieri, Andrei Ungur a subliniat că va petrece cu palincă după ce încheie Campionatele Europene de Înot în bazin scurt, care sunt transmise în direct în AntenaPLAY până duminică inclusiv.

Andrei Ungur a cucerit prima medalie a României la Campionatele Europene de la Otopeni

Andrei Ungur a fost extrem de încântat după finala de la 100 de metri spate de la Otopeni. Înotătorul de 25 de ani se bucură de faptul că împarte a treia treaptă a podiumului cu italianul Lorenzo Mora.

Ungur va amâna sărbătorirea acestui succes cu palincă, deoarece el va reveni în bazinul de la Otopeni sâmbătă dimineaţă, atunci când va concura în seria a cincea a probei de 100 de metri liber, la 10:23:

„Am zis că vreau să merg în 49 (n.r. de secunde). Nu am făcut asta, dar am luat medalia oricum.

(n.r. Cum se simte cu medalia?) Blană.

(n.r. Cum petreci, câtă palincă bei?) Nu se ştie, mai am suta de metri liber mâine şi după mai vedem noi.

Îmi pare bine că împart locul cu italianul, chiar am fost fericit când am văzut că suntem 2 pe 3. Îmi place să împart chestiile. Îmi pare bine că reuşesc să reprezint România şi sper că aducem mai multe medalii acasă.

I-am auzit, dar nu am avut aşa multe emoţii. Sunt obişnuit de o vreme. M-a susţinut toată lumea, familie, prieteni. Şi mult mai mulţi la televizor.

(n.r. ce a simţit când a văzut rezultatul pe tabelă) M-am uitat şi nu am fost sigur ce am văzut. A trebuit să mă şterg la ochi”, a declarat Andrei Ungur, în exclusivitate pentru Antena Sport.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 metri liber, în AntenaPLAY! A obţinut cel mai bun timp din semifinale

David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 metri liber de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, LIVE VIDEO în AntenaPLAY și AntenaStars. Va lupta pentru medalia de aur sâmbătă, de la ora 18.06.

Înotătorul român s-a luptat excelent în seria sa și a obținut un loc în semifinale. Cursa acestuia, la fel ca și toate cursele de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, a fost live în AntenaPLAY și as.ro/live. David Popovici a defilat şi în cursa pentru calificarea în finală. A obţinut cel mai bun timp şi este la un pas de prima sa medalie la Europenele de înot în bazin scurt 2023.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

9:50 VIDEOA început nebunia în Salonic, înainte de Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu (20:00, AntenaPLAY) 9:16 VIDEOInter Miami, victorie fabuloasă în MLS! Colegul lui Messi a intrat pe teren și a marcat imediat un gol de senzație, în prelungiri 9:15 Vedeta căreia Ion Ţiriac i-a luat un inel cu diamante! Ce a putut spune miliardarul a lăsat mască o altă femeie celebră 8:58 Ce adversare poate întâlni CFR Cluj în preliminariile UEFA Conference League. Echipa lui Dan Petrescu e cap de serie în turul 2 8:33 Cristi Balaj se întoarce la CFR Cluj! Răsturnare de situație în Gruia. Acord total cu Neluțu Varga 8:16 Victor Becali, anunțul momentului despre viitorul lui Dennis Man. Ce se întâmplă cu românul, după promovarea Parmei în Serie A 7:49 VIDEOOleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă! Momente tulburătoare pentru colosul care l-a bătut pe Tyson Fury 7:26 Simona Halep s-a retras de la Rabat Open 7:08 VIDEOOleksandr Usyk l-a învins pe Tyson Fury. Moment pentru istorie: prima înfrângere a britanicului. Suma colosală câştigată de Usyk 0:30 VIDEOSporting – Chaves 3-0 şi Braga – Porto 0-1, în AntenaPLAY! Sporting a primit trofeul, Porto merge în grupele Europa League Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta