Robert Badea, rezultat superb la 16 ani, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt: „E cursa vieţii”

De Dan Roșu
Publicat: 10.12.2023, 20:14

Robert Badea, în timpul unui interviu - Antena Sport

Robert Badea a obţinut un rezultat superb la 16 ani, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt. Puştiul a terminat pe locul 5 finala probei de 400 de metri mixt.

Elevul Iuliei Becheru a pornit pe culoarul 1 în finala de la Otopeni şi a înotat în faţa fanilor români prezenţi la bazin. „E cursa vieţii”, a spus puştiuş de la Steaua.

„Mă simt extraordinar, mai ales că mă aflu în faţa unei săli pline. Este extraordinar să fii pe locul 5 în Europa. Sunt puţin obosit, noroc că sunt colegii aici să mă trezească. E cursa vieţii, pot spune asta. A fost extraordinar să urle tot publicul când am intrat.

S-ar putea să nu dorm deloc de la această probă. Voi vrea să ajung pe locul 1. Concursul a fost obositor şi îmi dau nota 8-9. Antrenoarea îmi va da nota 10. Mă voi duce acasă să mă culc. De-abia aştept să mă joc cu prietenii mei. Le mulţumesc tuturor care au fost alături de noi”, a spus Badea, pentru Antena Sport.

Alberto Razzetti a cucerit medalia de aur la 400 de metri mixt şi a stabilit un nou record. A fost urmat de britanicul Duncan Scott şi de grecul Apostolos Papastamos. Puştiul de 16 ani, Robert-Andrei Badea, s-a clasat pe locul 5. Românul de 16 ani a obţinut o performanţă remarcabilă, cu un timp de 4:07,57.

4:11.38 fusese timpul cu care românul se calificase în finală şi anunţase că va fi un pericol pentru adversari

David Popovici, bronz la 100 de metri liber

David Popovici a fost uluitor pe ultimii 25 de metri ai finalei de 100 de metri liber a Campionatelor Europene de înot în bazin scurt şi a câştigat medalia de bronz, live în AntenaPLAY şi pe Antena Stars.

Înainte de ultima întoarcere, David Popovici era abia pe locul 7, dar au urmat 25 de metri incredibili în care campionul nostru şi-a depăşit nu mai puţin de patru adversari şi a obţinut a doua medalie a României la competiţia ce a fost transmisă live în AntenaPLAY.

„Au fost multe valuri. Asta râdeam şi cu câţiva înotători. Cu cel englez şi cu portughezul. Au fost valuri, dar a fost frumos. A fost o cursă rapidă şi mă bucur că am reuşit să urc pe podium.

E tot ceea ce s-a putut astăzi şi în continuare italianul şi francezul sunt mai buni decât mine. Ei m-au bătut şi la Campionatul Mondial în bazin scurt. Dar din fericire o să mai fie o mulţime de concursuri şi de abia aştept să fiu acolo, în faţa lor, când va veni vremea.

Publicul a fost ca întotdeauna, superb! Adică am spus asta şi ieri, cred că e visul oricărui sportiv să concureze acasă şi să aibă atât de mulţi fani. Mă bucur, sper că şi ieri au plecat oamenii fericiţi, pentru că eu unul am plecat fericit aseară. Chiar dacă nu am reuşit să ating podiumul, am reuşit să am un timp foarte bun de care am fost mulţumit. Ăsta e sportul, uneori câştigi, alteori înveţi! „, a declarat David Popovici în exclusivitate pentru AS.ro.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

13:22 Bolton – Oxford United LIVE VIDEO (18:15) în AntenaPLAY. Play-off-ul de promovare în Championship se joacă pe Wembley 13:22 FotoCe s-a ales şi din ce face bani fosta soţie a lui Mihăiţă Neşu. Informaţii rare despre Maria 12:50 Larry Ten Voorde va pleca din pole-position la Porsche Mobil 1 Supercup Imola 2024. Cursa e duminică (12:45, AntenaPLAY) 12:37 „L-a trimis să se bucure de pensie”. Grecii nu au avut milă de Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu i-a grăbit demiterea 12:35 Ovidiu Popescu, la un pas de a fi deturnat din drumul spre Sepsi de o altă rivală de Liga 1 a FCSB-ului. Anunţ de ultimă oră 11:50 VIDEONoel Leon a câştigat sprintul din Formula 3 de la Imola, LIVE în AntenaPLAY! Cursa e duminică, ora 9:30, în AntenaPLAY 11:49 Reacţia lui Marius Lăcătuş, după atacul brutal al CSA Steaua la adresa FCSB: „Sunt sigur că vor acţiona!” 10:42 FotoMeseriile pe care le au cei doi băieţi ai lui Florin Răducioiu: „Nu trebuie să le fie ruşine! Aş fi vrut să facă mai mult!” 10:42 Lewis Hamilton, luat la ţintă de Max Verstappen şi Fernando Alonso la Imola: „Crede că e singur pe circuit” 10:23 Giani Kiriţă, avertisment pentru Dinamo înaintea barajului cu Csikszereda: „La ei o să fie foarte greu, nu va fi ușor!” Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta