Nu suntem singurii! Franţa a fost umilită de Japonia şi părăseşte Jocurile Olimpice cu 11 goluri încasate. Argentina şi Germania pleacă şi ele acasă. Ce echipe s-au calificat în sferturi

De Dragoș Vasile
Publicat: 28.07.2021, 19:24

Franţa - Japonia, 0-4

Franţa a fost umilită de Japonia şi părăseşte Jocurile Olimpice

Franţa a fost învinsă, miercuri, la Yokohama, cu scorul de 4-0 (2-0), de Japonia, în etapa a treia, ultima, a Grupei A a turneului olimpic masculin. Au marcat: Kubo ’27, Sakai ’24, Miyoshi ’70 şi Maeda ’90+1. Kolo Muani (Franţa) a fost eliminat, în minutul 72.

Într-un alt meci din această grupă, disputat la Sapporo, Mexic a învins, cu 3-0 (2-0), Africa de Sud. Au marcat: Vega ’18, Romo ’45+1, Martin ’60. Malepe (Africa de Sud) ’58 şi Rodriguez (Mexic) ’66 au fost eliminaţi.

Japonia şi Mexic s-au calificat în sferturi.

În Grupa B, România a ratat calificarea în sferturi la golaveraj după 0-0 cu Noua Zeelandă, la Sapporo.

În schimb, Coreea de Sud a făcut din nou scor, 6-0 (3-0), cu Honduras, la Yokohama. Au marcat: Hwang Ui-Jo ’12 (p), ’45+5, ’52 (p), Won Du-jae ’19 (p), Kim Jin-ya ’64, Lee Kang-in ’82. Melendez (Honduras) a fost eliminat, în minutul 39.

Coreea de Sud şi Noua Zeelandă au mers în sferturi.

Spania, singura echipă europeană calificată în sferturile de finală

În Grupa C, Spania a remizat, scor 1-1 (0-0), la Saitama, cu Argentina. Au marcat: Merino ’65 / Belmonte ’87.

În celălalt meci al grupei, Egipt a învins, cu 2-0 (1-0), Australia, la Rifu. Au marcat: Rayyan ’44, Hamdy ’85.

Spania şi Egipt se califică în faza următoare.

În Grupa D, campioana europeană de tineret Germania a spus adio competiţiei, după 1-1 (0-0), la Rifu, cu Coasta de Fildeş. Au marcat: Lowen ’73 / Henrichs ’69 (a).

În al doilea meci al grupei, Brazilia a învins, cu 3-1 (1-1), Arabia Saudită, la Saitama. Au marcat: Cunha ’14, Richarlison ’75 şi ’90+1 / Al-Amri ’24.

Clasament final: 1. Brazilia – 7 puncte, Coasta de Fildeş – 5, Germania – 4, Arabia Saudită – niciun punct.

Brazilia şi Coasta de Fildeş s-au calificat.

Programul sferturilor de finală

Sferturile de finală vor avea loc la 31 iulie.

Semifinalele vor fi la 3 august, finala mică, la 6 august şi finala mare, la 7 august.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17:13 FotoTânăra care a fost aproape să îi fie noră lui Cristi Borcea, răvăşitoare într-o rochie cu cel mai adânc decolteu: „Ca un Ferrari” 16:45 Neil Lennon a venit la Bucureşti pentru a semna cu Rapid! Lovitură de proporţii pe care o dă Dan Şucu 16:40 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAY 16:26 VideoSebastian Vettel, omagiu superb pentru Ayrton Senna, la Imola! A pilotat monopostul brazilianului, în uralele publicului 16:10 Oțelul – U Cluj 0-2. „Dubla” lui Anselmo i-a calificat pe ardeleni în finala barajul pentru cupele europene. Dorinel este OUT! 15:47 VIDEOCrawley a promovat în Championship! Victorie pe Wembley cu Crewe, live în AntenaPLAY 15:37 Jose Mourinho e aproape de Beșiktaș! Conducerea clubului din Istanbul vrea să îi aducă o super vedetă în lot 15:20 Jurgen Klopp se poate retrage definitiv! Anunț uluitor făcut înainte de ultimul meci pe banca lui Liverpool 14:45 Bocciu, în cantonamentul lui Rapid înainte de derby-ul cu FCSB! A discutat cu jucătorii după ce a ieșit din închisoare 14:15 Rapid – FCSB LIVE TEXT (21:00). Campioana aduce rezervele la derby. Giuleștenii, fără victorie în play-off. Echipele probabile Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase