Ionela Cozmiuc a anunţat că se retrage după ce a cucerit argintul olimpic! Care este ultima competiţie la care va participa

De Bogdan Stănescu
Publicat: 8.08.2024, 8:48

Ionela Cozmiuc a anunţat că se retrage după ce a cucerit argintul olimpic!

Ionela Cozmiuc şi Gianina van Groningen, cu medaliile de argint obţinute la Paris / Profimedia Images

Ionela Cozmiuc a anunţat că se retrage după ce a cucerit argintul olimpic! Şi Marius Cozmiuc, soţul ei, declara în urmă cu câteva zile că se va retrage din activitate.

Ionela Cozmiuc şi Marius Cozmiuc se vor concentra pe familie după retragere. Ionela Cozmiuc a precizat că Mondialele din Canada, care au loc la finalul verii, sunt ultima competiţie la care va participa.

“În sfârşit am reuşit şi eu să îmi adjudec o medalie olimpică. Dacă imediat după ce am câştigat-o nu simţeam nimic şi mă gândeam că este un lucru tare ciudat, după ce a trecut timpul şi am mers la pas prin Paris, toată lumea ne oprea să facă poze cu noi, să ne felicite. Este un lucru senzaţional.

Am sentimentul acela al bucuriei, al lucrului bine făcut şi sunt mândră că am reuşit să câştig o medalie pentru mine, pentru România. Toată lumea a mers cu medalia la gât, prin oraş. Contextul a fost să aducem medalia olimpică printre oameni.

Proba de categorie uşoară s-a scos din programul olimpic şi mă bucur că, împreună cu Gianina, am reuşit să fim pe podium la ultima ediţie. A fost un parteneriat de succes dacă luăm în considerare toate medaliile obţinute împreună. Suntem duble campioane mondiale, campioane europene şi iată, medaliate cu argint la Jocurile Olimpice.

Eu încă mai am puţină treabă în canotaj. Vreau să merg în simplu la Campionatul Mondial din Canada, în simplu. M-am hotărât să fac acest lucru deoarece acesta va fi ultimul meu concurs în canotaj. Cred că îmi va fi foarte dor, o să profit cât o să pot. Apoi, mă voi axa pe familie”, a declarat Ionela Cozmiuc pentru fanatik.ro.

Ionela Cozmiuc şi soţul ei, Marius Cozmiuc, au fost portdrapelul României la Jocurile Olimpice de la Paris. Marius Cozmiuc a concurat în finala de la 8+1 masculin, în care România s-a clasat pe locul 5 la Paris.

„Medaliile, epuizante. Suntem puţin şifonate” Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc, mesaje superbe după medalia de argint

Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc au transmis mesaje superbe după medalia de argint cucerită la Jocurile Olimpice! Iată ce s-a întâmplat cu Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc, după cursa de la JO. Cele două sportive au avut probleme, imediat după performanța reușită la Paris.

Epuizate după finală, celor două componente ale bărcii româneşti li s-a făcut rău pe rând la zona de interviuri, fiind afectate şi de căldură, potrivit agerpres.ro.

„Aşa sunt medaliile olimpice, epuizante. Acum suntem puţin şifonate, dar suntem bine”, a spus Cozmiuc.

Canotoarea română Gianina van Gronigen a afirmat, vineri, după câştigarea medaliei de argint la JO de la Paris, la dublu vâsle, categorie uşoară, că în finală a dat tot, până la ultima picătură de energie.

„Este un rezultat foarte mare pentru noi şi pentru România”

„A fost o cursă foarte bună, foarte grea. Am lăsat totul pe apă, de la prima până la ultima lovitură. Din păcate, astăzi a fost Marea Britanie mai bună, dar noi suntem foarte fericite pentru rezultatul ăsta. La a treia ediţie olimpică şi ultima pentru această categorie uşoară am luat argintul olimpic şi este un rezultat foarte mare pentru noi şi pentru România. Suntem mândre de rezultatul pe care l-am obţinut, pentru că am dat tot, nu am lăsat nicio rezervă, nicio fărâmă de energie acolo. Şi chiar sunt mândră de ceea ce am reuşit să facem. Pentru noi este un obiectiv îndeplinit este un obiectiv de care suntem amândouă mândre”, a declarat van Groningen.

Gianina van Groningen a spus că odată cu obţinerea acestei medalii s-a achitat de o datorie pe care o avea de îndeplinit: „De asta m-am întors, pentru Paris. Nu m-am gândit la medalie, mi-am dorit să reintru în barca de dublu, nu mă gândeam la podium. Dar simţeam că am nişte treburi neterminate. Şi le-am terminat. Nu a fost o revanşă personală, a fost un lucru pe care am simţit că mi-l datorez mie, că îl datorăm acestei bărci şi l-am îndeplinit”.

Ionela Cozmiuc: „Mi-am dorit foarte mult”

Canotoarea Ionela Cozmiuc a afirmat, vineri, după finala la dublu vâsle, categorie uşoară de la JO 2024, că nu contează foarte mult culoarea medaliei de argint câştigată, fiind foarte mândră de acest succes.

„Sunt mândră de acest rezultat. Suntem mândre că suntem pe podiumul olimpic la această competiţie, care are în componenţă pentru ultima dată această categorie. Mi-am dorit foarte mult o medalie şi iată că este la gâtul nostru. Culoarea este mai puţin importantă acum. Pentru noi, acest argint înseamnă foarte mult, e prima şi singura medalie, aşa că ne bucurăm din plin de ea”, a declarat Cozmiuc.

Gianina van Groningen (fostă Beleagă) şi Ionela Cozmiuc sunt duble campioane mondiale (2017, 2018), iar la Jocurile Olimpice de la Tokyo s-au clasat pe 6, după ce în 2016, la Rio, au ocupat locul 8.

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se va califica FCSB în grupele Europa League?

20:14

Arbitrul controversat de la meciul România – Olanda de la EURO 2024 a fost delegat la partida FCSB – LASK Linz!

20:10

Poli Iaşi – Rapid, LIVE TEXT, 22:00! Marius Şumudică debutează în noul mandat pe banca giuleştenilor! Săpunaru, titular. Echipele

19:11

CSM Bucureşti a câştigat pentru a şasea oară Supercupa României, după o finală dramatică cu Gloria Bistriţa

19:07

FotoDavid Popovici, surprins la volanul unei maşini de 4 ori mai scumpă decât cele primite de la Ion Ţiriac! Imagini de senzaţie

19:05

VIDEOAbby Pulling a câştigat a doua sesiune de antrenamente! Programul complet al etapei de Formula 1 Academy din Ţările de Jos