Polonia a eliminat SUA şi este prima finalistă la volei masculin! Slovenia, antrenată de românul Geani Creţu, s-a clasat pe 5!

Publicat: 7.08.2024, 20:45.

Geani Creţu / Profimedia Images

Polonia a eliminat SUA şi este prima finalistă la volei masculin! Polonia a învins-o cu 3-2 pe SUA.

Cu antrenorul român Geani Creţu pe bancă, Slovenia s-a oprit în sferturi, la prima participare, şi s-a clasat pe locul 5.

În cealaltă semifinală, tot miercuri, se întâlnesc campioana mondială Italia şi deţinătoarea trofeului olimpic, Franţa.

Slovenia, condusă de antrenorul român Geani Creţu, a participat în premieră la JO şi a încheiat pe locul 5, fiind neînvinsă în grupe (3-1 cu Canada, 3-0 cu Serbia şi 3-2 cu campioana olimpică en-titre Franţa) şi învinsă în sferturi chiar de finalista Polonia (3-1), relatează news.ro.

Finala pentru trofeul olimpic va avea loc în 10 august, iar cu o zi mai devreme se va juca pentru medalia de bronz.

În 2020, titlul olimpic a fost câştigat de Franţa, 3-2 cu Rusia.

În turneul feminin de la Paris s-au stabilit semifinalistele, care vor juca, joi, pentru calificarea în finală: SUA – Brazilia şi Italia – Turcia.

Prima semifinală este o reeditare a confruntării pentru aur din 2020, când echipa SUA s-a impus.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Va fi din nou Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

23:53

Team Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 13 | Emoţii la canoe! Alina Rotaru-Kottman luptă în finală la săritura în lungime

23:50

Ce a scris site-ul oficial al Jocurilor Olimpice despre Mihaela Cambei, după ce românca a devenit vicecampioană olimpică!

23:36

Mihaela Cambei, prima reacţie după ce a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice 2024: „Am zis ori la bal, ori la spital”

23:26

Reacţia COSR după ce Mihaela Cambei a cucerit argintul la haltere şi a adus a opta medalie pentru România la Jocurile Olimpice!

23:20

Povestea uriaşă a Mihaelei Cambei: a prins putere de mică, în gospodăria de la ţară! Acum şi-a împlinit marele vis

23:02

Cine e Mihaela Valentina Cambei, halterofila de argint a României! Românca a devenit vicecampioană olimpică la 21 de ani

1 FotoImagini de senzaţie cu Ianis Hagi şi Elena în luna de miere. Paradisul unde au plecat cei doi: „Ce frumuseţe!”s 2 FotoAnunţul fiului lui Ion Ţiriac după ce David Popovici a cerut noi bazine de înot şi investiţii mult mai mari în sportul românesc!s 3 FotoIubita lui Max Verstappen, răvăşitoare la nunta surorii sale. Kelly Piquet a atras toate priviriles 4 FotoNadia Comăneci le-a cerut explicaţii arbitrelor după ce România a ratat dramatic bronzul la sol: „Am fost la arbitra şefă”s 5 FotoCâţi bani a primit solistul din momentul controversat al „Cinei cea de Taină”, de la deschiderea Jocurilor Olimpices 6 Foto„Incompetenţi şi furioşi!” Reacţii fără precedent, după scandalul de dopaj din finala de 100 m liber de la Jocurile Olimpices

Mesajele Universului pentru fiecare zodie în parte până pe 11 august 2024. Ce spun astrele

Zodii care atrag bogăția pe 8 august 2024. Nativii care pot primi recompense financiare