Închide meniul

Rafael Nadal – Taylor Fritz, marea finală de la Indian Wells! “Rafa” l-a învins pe Carlos Alcaraz după un meci epic. Bilanț uluitor în 2022

Alexandru Ivan Publicat: 20 martie 2022, 8:24

Comentarii
Rafael Nadal – Taylor Fritz, marea finală de la Indian Wells! Rafa l-a învins pe Carlos Alcaraz după un meci epic. Bilanț uluitor în 2022

Hepta

Rafael Nadal – Taylor Fritz e marea finală de la Indian Wells 2022. “Rafa” l-a învins pe compatriotul Carlos Alcaraz după un meci de toată frumusețea.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rafael Nadal, locul 4 mondial, l-a învins pe compatriotul său mai tânăr Carlos Alcaraz, locul 19 mondial, în semifinale la Mastersul 1000 de la Indian Wells. Nadal a obţinut a 20-a victorie consecutivă în acest an şi va juca pentru a cincea oară în finală la Indian Wells.

Rafael Nadal – Taylor Fritz e marea finală de la Indian Wells 2022

Nadal, 35 de ani, s-a impus în faţa lui Alcaraz, 18 ani, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, după trei ore şi 12 minute. Pe parcursul meciului s-au înregistrat rafale puternice de vânt, iar Nadal a cerut ajutorul fizioterapeutului în setul trei, din cauza unor dureri la pectorali.

În finală, Nadal va juca împotriva americanului Taylor Fritz, cap de serie 20, care a trecut de rusul Andrey Rublev, cap de serie 7, scor 7-5, 6-4, într-o oră şi 50 de minute.

Reclamă
Reclamă

Nadal a câştigat la Indian Wells în 2007, 2009 şi 2013.

Dacă se va impune în finală, îl va egala pe Novak Djokovic la titlurile de Masters 1000 – 37.

Rafael Nadal s-a retras de la Miami Open

Nadal a explicat, într-o conferinţă de presă, că vrea să-şi gestioneze timpul de joc şi cel de odihnă pentru a-şi proteja piciorul stâng, accidentat anul trecut. După o operaţie, Rafa a fost ţinut mai bine de patru luni în afara terenului.

Reclamă

Turneul de la Miami e programat imediat după Indian Wells.

„Când îmi va fi restabilit sută la sută piciorul? Niciodată. Este o rană care nu poate fi vindecată. Acesta este adevarul. Unele zile e bine, altele nu. Trebuie să mă descurc cât mai bine şi să găsesc o modalitate de a juca cât mai mult fără limită. A spune că piciorul meu nu mai este o sursă de îngrijorare pentru mine nu este adevărat. Îmi fac griji pentru piciorul meu în fiecare zi. Vom vedea cum va evolua. Va fi un moment când va trebui să fac un pic mai multă terapie, poate să mă opresc puţin şi să găsesc echilibrul potrivit între joc şi odihnă. Planificarea corectă a turneelor şi respectarea acesteia sunt obiectivele mele”, a declarat Rafael Nadal, conform news.ro.

Rafael Nadal, 21 de titluri de Grand Slam

Rafael Nadal a câștigat Australian Open 2022 și a devenit jucătorul cu cele mai multe Grand Slam-uri adjudecate în carieră, 21. Pentru prima oară, el a întors o finală de la 0-2 la seturi, într-un meci care a durat peste cinci ore.

Imaginile de la finalul meciului cu Daniil Medvedev, câștigat cu 2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5, vor rămâne în istoria tenisului mondial. Nadal s-a întins pe teren cu lacrimi în ochi după rezultatul uluitor de la Melbourne.

Performanța lui Nadal este cu atât mai mare dacă ținem cont că el a fost infectat cu Covid-19, înaintea turneului de la Australian Open. Mai mult, el disputase ultimele meciuri în august 2021, la Washington.

Pe lângă cele două de la Antipozi, Nadal și-a mai trecut în cont 13 trofee la Roland Garros, două la Wimbledon și patru la US Open. De asemenea, el a câștigat și medalia de aur la JO din 2008.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Poate lua Dinamo titlul în Liga 1 în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:55 24 dec.
EXCLUSIVJucătorul de naţională care i-a spus “da” lui Gigi Becali! FCSB pregăteşte super-transferul iernii în Liga 1
21:48 24 dec.
VideoJurnal Antena Sport | A venit Moșul!
21:44 24 dec.
Mihai Stoica, toate detaliile despre primul transfer al iernii de la FCSB: „A arătat foarte bine”
21:06 24 dec.
Atletico Madrid, contactată pentru transferul lui Horațiu Moldovan. Echipa care insistă pentru portarul român
20:53 24 dec.
VideoJurnal Antena Sport | Cozonacul campionilor de la fitness și culturism
20:51 24 dec.
VideoJurnal Antena Sport | Un Crăciun pe datorie
1 Mihai Stoica a anunțat o revenire importantă la FCSB: “Din primul minut” 2 “E Rapid o variantă?” Nicolae Stanciu, anunț despre viitorul său: “E plăcut să auzi” 3 Jucătorul de la FCSB pe care Leo Grozavu l-ar transfera la Botoșani, pentru a cuceri un titlu istoric cu moldovenii: „Admirabil” 4 EXCLUSIVCât costă creația artistică pe care Peluza Nord ar fi folosit-o fără acordul autorului! Alți fani plătesc pentru munca lui 5 Achiziție spectaculoasă pentru o echipă din Liga 3 chiar în Ajunul Crăciunului: “Un club serios înseamnă și condiții” 6 Inter și Juventus pregătesc schimbul iernii! Ce jucător poate ajunge sub comanda lui Cristi Chivu
Citește și