Roland Garros 2021 | Roger Federer, maraton de 3 ore şi 35 de minute: „Ador tenisul!” Elveţianul s-a calificat în optimi mult după miezul nopţii

De Mihai Ispas
Publicat: 6.06.2021, 9:08

Roger Federer, maraton de 3 ore şi 35 de minute, cu Dominik Koepfer, la Roland Garros, în turul 3

Roger Federer, maraton de 3 ore şi 35 de minute în turul 3 de la Roland Garros, contra lui Dominik Koepfer

Roger Federer a încheiat victorios un maraton de 3 ore şi 35 de minute contra lui Dominik Koepfer, germanul în vârstă de 27 de ani, care ocupă locul 59 ATP.

Roland Garros 2021 | Roger Federer, maraton de 3 ore şi 35 de minute

Federer s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros, după ce s-a impus cu 7-6(5), 6-7(3), 7-6(4), 7-5, într-un meci încheiat când la Paris ceasul arăta 00:43!

“Ador tenisul. Spiritul meu de luptător m-a ajutat. Trebuie să iubeşti ceea ce faci, iar eu iubesc ce fac. Nu eram sigur după setul doi cât voi mai rezista. Această victorie era foarte importantă pentru mine. Ceea ce s-a întâmplat astăzi a fost un mare pas înainte”, a spus Federer după meci, citat de news.ro.

În faza următoare, Federer urmează să îl întâlnească pe favoritul 9, italianul Matteo Berrettini.

Roger Federer a revenit după două operaţii la genunchi

Roger Federer se chinuie să revină la forma care l-a consacrat. În vârstă de 39 de ani, elveţianul a trecut prin două operaţii la genunchiul drept.

De la Australian Open 2020, el a jucat doar două turnee. În martie, a pierdut în sferturi la Doha, iar luna trecută a fost învins în 16-imi la Geneva, fază în care a fost calificat din oficiu.

La Roland Garros 2021, a reuşit să treacă până acum de Denis Istomin (6-2, 6-4 6-3) şi de Marin Cilic (6-2, 2-6, 7-6, 6-2), înaintea meciului de aseară cu Dominik Koepfer.

Federer, lăudat de Serena Williams: „Esenţa măreţiei!”

„Două cuvinte îl caracterizează pe Roger Federer: esența măreției. El are clasă, e uimitor ceea ce face, a schimbat tenisul! Acum vezi jucători de tenis jucând cum o face el. Se deplasează cum o face el, îi imită tehnica. Federer e genial.

Cred că e cel mai mare jucător de tenis din toate timpurile. Uitați-vă la el! Nu ai cum să nu-ți placă Roger Federer, jocul său e fantastic. Dacă aș putea să joc și eu cum o face el…!”, a declarat Serena Williams, pentru atptour.com.

9:57 Topul în care Simona Halep şi Serena Wiiliams strălucesc încă. Ce performanţă pentru Aryna Sabalenka 9:39 Oferta pe care Dan Şucu i-a făcut-o lui Mircea Lucescu: „Vino!” Răspunsul dat imediat de pe „Il Luce” 9:01 Sebastian Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Ayrton Senna în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna 9:01 FotoFlorin Răducioiu radiază de fericire alături de iubita cu 10 ani mai tânără! Cum arată Andreea, femeia care l-a cucerit 8:42 Kylian Mbappe, mesaj de patru cuvinte după ce PSG a fost învinsă de Borussia Dortmund! Postarea făcută imediat după meci 8:36 Anunţul radical făcut de Ronnie O`Sullivan, după ce a fost eliminat în sferturile Campionatului Mondial de snooker 8:20 Dennis Man, desemnat jucătorul sezonului la Parma, în Gazzetta dello Sport! Mihăilă, în top şi el! Sezon de vis pentru români 1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma