Australian Open 2022 | Două jucătoare din Top 10, eliminate la Melbourne, fără drept de apel

De Antena Sport
Publicat: 23.01.2022, 9:02

Două jucătoare din Top 10, eliminate la Melbourne, fără drept de apel

Getty Images

Keys s-a impus după un meci de 69 de minute şi e a treia oară în sferturi în carieră, după ediţia 2018 şi după cea din 2015, când a ajuns în semifinale.

Australian Open 2022 | Două jucătoare din Top 10, OUT de la Melbourne

Americanca va evolua în faza următoare cu Barbora Krejcikova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, care a trecut, în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, de Victoria Azarenka din Belarus, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 24.

Maria Sakkari din Grecia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5, a pierdut, scor 6-7 (0), 3-6, meciul din optimi cu americanca Jessica Pegula, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 21, după o oră şi 35 de minute de joc.

Pegula o va avea ca adversară în sferturi pe învingătoarea partidei dintre australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, şi americanca Amanda Anisimova, locul 60 WTA.

Australian Open 2022 | Când joacă Simona Halep și Sorana Cîrstea

Simona Halep – Alize Cornet, meciul din optimile de la Australian Open, se va disputa pe Rod Laver Arena, luni. Partida dintre cele două este programată a doua din sesiunea de zi.

Meciul dintre Simona Halep și Alize Cornet va începe luni dimineață, nu mai devreme de ora 04.00. Înainte, se va disputa duelul dintre Danielle Collins și Elise Mertens, care va stabili posibila adversară a Simonei din faza sferturilor.

Sorana Cîrstea, cealaltă reprezentantă a României din faza optimilor, o va întâlni pe favorita 7, Iga Swiatek, pe Margaret Court Arena, nu mai devreme de ora 08:30.

3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori
3
21:27
OFICIAL! Edi Iordănescu poate convoca 26 de jucători pentru EURO 2024. Decizia luată de UEFA
3
21:08
Scandări xenofobe și decizii controversate la Farul – Sepsi! Fanii au „luat foc” după hattrick-ul lui Safranko
3
21:01
FotoMihăiţă Neşu a rupt tăcerea şi a spus adevărul despre divorţul de soţia sa: „A fost un şoc foarte mare pentru ea!”
3
20:52
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Pavol Safranko a marcat un hattrick în prima repriză din Farul – Sepsi
3
20:28
„Îi vei lua locul lui Daniel Niculae la Rapid?” Dani Coman a dat cărțile pe față! Răspunsul a uimit pe toată lumea