Australian Open 2022 | Simona Halep a dezvăluit secretul victoriei cu Haddad Maia. Ce a spus despre duelul cu Danka Kovinic din turul al treilea

Publicat: 20.01.2022, 16:55

Simona Halep a dezvăluit secretul victoriei cu Haddad Maia

Simona Halep a fost la un pas de retragere

Getty Images

Simona Halep a recunoscut că Haddad Maia a ținut-o tot meciul „în priză”. Simo a stat în alertă, concentrată asupra partidei, deși a avut mai mereu un avantaj confortabil pe tabelă.

Australian Open 2022 | Simona Halep a dezvăluit secretul victoriei cu Haddad Maia

M-am simțit foarte bine, a fost un meci destul de greu pentru că a trebuit să astept toată ziua, s-a jucat punct cu punct, tot timpul am crezut că poate să revină. Am rămas focusată și mi-am făcut treaba”, a spus Simona Halep, potrivit eurosport.ro.

Halep va evolua în turul al treilea cu Danka Kovinic din Muntenegru, locul 98 WTA. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o dată, în 2016, la Bucureşti, în sferturi, când românca s-a impus cu scorul de 6-4, 6-2

„Nu îmi mai aduc aminte despre meciul cu ea, o să mă uit mâine la el, orice meci e greu la nivelul acesta, mai ales la un Grand Slam”, a mai spus Simona Halep.

Simona Halep a fost finalistă în 2018 la Melbourne Park, fiind întrecută în ultimul act de Carlone Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4. La ediţia din 2021, românca a fost eliminată în sferturi de Serena Williams, cu 6-3, 6-3.

Nu m-am uitat la tablou, nu contează cine câștigă și cine pierde, fiecare meci e greu la Grand Slam, mă concentrez pe mine, nu mă gândesc mai departe decât meciul următor, toată concentrarea mea este acolo”, a încheiat Simona Halep.

Simona Halep – Beatriz Haddad Maia 6-2, 6-0

Halep nu a avut probleme cu adversara de joi, o sportivă de 1,85 metri înălţime, al cărui joc este bazat exclusiv pe forţă, fără alte calităţi evidente. Cu serviciul la cel mai înalt nivel din acest an şi cu un tir bine direcţionat către laturile laterale ale terenului, Simona Halep a predat o lecţie de tenis pe Rod Laver Arena. Românca a fost precisă, rapidă, solidă în raliuri, tehnică şi a obţinut o victorie rapidă şi facilă.

Simona Halep a condus cu 3-0 după un break în game-ul al doilea şi după ceva mai mult de zece minute de joc, apoi a avut trei mingi de 4-0, ratate însă. Fostul lider WTA a mai câştigat o dată pe serviciul braziliencei la 5-2, şi a încheiat setul, scor 6-2, după 36 de minute.

Lipsa de valoare a jucătoarei Beatriz Haddad Maia a fost şi mai evidentă în setul secund, în care a greşit mult şi nu a pus niciun fel de opoziţie. A rezultat un „bagel”, 6-0, firesc, care reflectă diferenţa de valoare de pe teren şi o victorie în 66 de minute.

Prin accederea în manşa a treia, ea şi-a asigurat un premiu de 221.000 de dolari australieni (140.000 de euro) şi 130 de puncte WTA.

23:00 Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!” 22:51 Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor 22:43 Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu 22:42 Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!” 22:31 FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României 22:23 Ce adversare poate întâlni FCSB în preliminariile UEFA Champions League! Cum arată traseul campioanei din Liga 1 22:23 Umilinţa supremă pentru Dinamo chiar în ziua în care FCSB a luat titlul! Dezastru în alb și roșu pentru „câini” 22:23 Câți bani primește FCSB după ce a devenit campiona României! Suma uriașă pe care o poate încasa din competițiile europene 22:14 Hull City – Ipswich 3-3 şi Blackburn – Coventry 0-0 au fost live în AntenaPLAY. Spectacol în Championship 22:11 VIDEOBenfica – Braga 3-1 a fost în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială