Mirra Andreeva, jucătoarea de 16 ani, o nouă victorie istorică la Australian Open. Revenire uluitoare de la 1-5 în setul decis

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 19.01.2024, 11:54

Mira Andreeva, jucătoarea de 16 ani, a obţinut o nouă victorie istorică la Australian Open 2024. După ce a eliminat-o în turul al doilea pe Ons Jabeur, una dintre favorite, Andreeva a învins-o şi pe Diane Parry cu 1-6, 6-1, 7-6 (10-5).

Rusoaica s-a impus în faţa franţuzoaicei Diane Parry cu 1-6, 6-1, 7-6 (10-5), deşi a fost condusă cu 5-1 în setul decisiv şi a înfruntat o minge de meci pe serviciul ei, relatează bbc.com.

Mirra Andreeva, jucătoarea de 16 ani, o nouă victorie istorică la Australian Open 2024

Andreeva a reuşit cinci game-uri la rând şi a servit pentru meci, dar Parry a făcut break şi a forţat un tie-break. Cu toate acestea, Andreeva a dominat break-ul pentru a-şi asigura locul în turul următor, scrie news.ro.

Andreeva, care se află la prima sa participare la Australian Open la simplu feminin, a ajuns anul trecut în turul al patrulea la Wimbledon.

Tenismena tunisiancă Ons Jabeur a fost eliminată în turul doi de la Australian Open de jucătoarea din Rusia Mirra Andreeva, în vârstă de doar 16 ani. Ons Jabeur a cedat cu un scor de neînchipuit, 0-6, 2-6 în faţa rusoaicei.

Ons Jabeur (locul 6 WTA) a părăsit competiţia după numai 56 de minute, rusoaica Mirra Andreeva (locul 47 WTA) producând cea mai mare surpriză de până acum de la primul turneu de Grand Slam al anului.

Devastată de înfrângerea uluitoare, Ons Jabeur a găsit, totuşi, puterea, la final de meci, să o îmbrăţişeze pe talentata jucătoare de doar 16 ani.

Aryna Sabalenka a „demolat-o” pe Lesia Tsurenko şi s-a calificat în optimile de finală la Australian Open 2024

Aryna Sabalenka a demolat-o pe Lesia Tsurenko şi s-a calificat în optimile de finală la Australian Open 2024. Jucătoarea din Belarus s-a impus cu  6-0, 6-0.

Jucătoarea belarusă Aryna Sabalenka a ignorat conotaţiile politice ale meciului din turul al treilea împotriva sportivei ucrainene Lesia Tsurenko, vineri, la Australian Open, pentru a ajunge cu uşurinţă în a doua săptămână a turneului de grand slam, cu o victorie facilă cu 6-0 6-0.

Meciul în sine a fost unul unilateral şi s-a desfăşurat într-o atmosferă mohorâtă pe Rod Laver Arena, iar Sabalenka i-a administrat fără milă lui Tsurenko, cap de serie numărul 28, temutul „dublu bagel” în 52 de minute.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

0:20 Dan Petrescu a umilit-o pe Farul cu CFR Cluj, dar tot s-a enervat după meci! Ce l-a scos din sărite: „Voi spuneți ce vreți” 0:10 Gică Hagi, devastat după ce Farul a fost umilită în ultima etapă de CFR Cluj: „E dureros”! Anunţul pentru sezonul următor 18
23:59
Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY duminică, de la 15:45. Verstappen pleacă primul
18
23:50
Momente uluitoare în meciul CFR Cluj – Farul 5-1! Cristi Ganea l-a ignorat total pe Gică Hagi, după ce „Regele” l-a schimbat!
18
23:28
Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer
18
23:10
VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade
18
22:48
VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco”
18
22:43
CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League!
18
21:50
FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză
18
21:47
Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta