Dominic Thiem s-a calificat în prima sa finală după trei ani. El va juca în ultimul act la Kitzbuhel

De Bogdan Stănescu
Publicat: 5.08.2023, 11:55

Dominic Thiem s-a calificat în prima sa finală după trei ani

Dominic Thiem, după o victorie / Hepta

Jucătorul austriac de tenis Dominic Thiem s-a calificat în prima sa finală din 2020, învingându-l pe sârbul Laslo Djere, scor 7-6 (7/3), 5-7, 7-6 (10/8), la turneul pe zgură de la Kitzbühel.

Fost număr trei mondial şi câştigător al US Open în 2020, Thiem se află doar pe locul 116 în clasamentul ATP, după o lungă luptă pentru a depăşi o accidentare la încheietura mâinii. El a coborât până pe locul 352 în lume în 2022.

Pentru titlu, el îl va înfrunta pe argentinianul Sebastian Baez, locul 72 în lume, care l-a învins pe compatriotul său Tomas Martin Etcheverry (34) cu 7-6 (7/5), 3-6, 6-4, relatează news.ro.

La Roland Garros 2023, Dominic Thiem a fost eliminat în primul tur. Dublu finalist în 2018 şi 2019, Thiem a fost învins la Paris de Pedro Cachin (64), aflat la doar al doilea său turneu major pe zgură.

În vârstă de 29 de ani, Dominic Thiem a cucerit 17 titluri în circuitul profesionist, 10 dintre ele pe zgură, disputând două finale Masters 1.000 pe această suprafaţă.

Monica Niculescu, în finală la Washington! Românca şi Alexa Guarachi şi-au spulberat adversarele din semifinale

Monica Niculescu, în finală la Washington! Perechea Monica Niculescu/Alexa Guarachi (România/Chile) s-a calificat, vineri, în finala probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 500 de la Washington.

Niculescu şi colega sa au învins în semifinale echipa favorită 2, Shuko Aoyama/Gabriela Dabrowski (Japonia/Canada), scor 6-3, 6-1, într-o oră şi un minut.

În finală, Niculescu şi Guarachi vor înfrunta perechea Laura Siegemund/Vera Zvonareva (Germania/Rusia).

Echipa câştigătoare a turneului va obţine 40.100 de dolari şi 470 de puncte, iar perechea învinsă în finală va primi 24.300 de dolari şi 305 puncte.

Luna trecută, Monica Niculescu a ajuns în finală într-un alt turneu, mai puţin cotat. Românca avea să piardă în ultimul act finala de la Bad Homburg (Germania), pe care a disputat-o alături de Eri Hozumi.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

11:05 AS.ro LIVE | Andrei Mihail şi Răzvan Voinea au fost invitaţii lui Dan Pavel. Poveşti de senzaţie 11:01 Florin Răducioiu a spus care a fost cea mai mare greşeală din cariera lui: „Nu eram pregătit pentru aşa ceva” 10:20 Gigi Becali, avertizat după ce a câştigat campionatul! Afaceriştii români care ar investi la marea rivală: „Adună 10 miliarde” 9:28 Ilie Dumitrescu a văzut „pătrăţelele” jucătorilor de la Corvinul şi a reacţionat imediat: „Vrei să-ţi spun ceva?” 9:24 Ovidiu Ionescu s-a calificat pe tabloul principal al turneului preolimpic de la Sarajevo 8:55 Prima reacţie a lui Radu Drăguşin după evoluţia spectaculoasă din Tottenham – Manchester City 0-2 8:48 FotoCum a descoperit Florin Răducioiu că era înşelat! Cunoscutul milionar român care l-a ajutat: „Îi mulţumesc că mi-a deschis ochii” 8:22 Cum a fost supranumit Răzvan Lucescu de greci după ce a adus-o miraculos pe PAOK la un pas de un titlu istoric 8:14 FotoPe cine poate întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League! Un posibil adversar a „spulberat” FCSB! 7:42 Reacţia lui Mircea Lucescu după ce Corvinul a câştigat Cupa României: „Sunt mândru”! Pe cine a lăudat: „E mulţumită lui” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu