Irina Begu a ratat cel mai mare premiu al carierei, după eliminarea din sferturile de finală de la Madrid

De Dan Roșu
Publicat: 3.05.2023, 9:10

Irina Begu a ratat cel mai mare premiu al carierei

Irina Begu, înaintea unui meci, la Madrid / Profimedia Images

Irina Begu a ratat cel mai mare premiu al carierei, după ce a fost eliminată în sferturile de finală de la Madrid, de Maria Sakkari. Ea a urcat şi pe locul 27 în clasamentul WTA, depăşind-o pe Simona Halep.

Dacă ar fi ajuns în semifinalele de la Madrid, Begu şi-ar fi trecut în cont cel mai mare CEC al carierei, 308.790 de euro. Altfel, ea a rămas cu 161.525 de euro şi 215 puncte WTA.

Anul trecut, românca a ajuns până în optimi la Roland Garros şi a primit un cec în valoare de 189.000 de euro. A fost eliminată atunci de Jessica Pegula şi a ratat premiul de 380.000 de euro, care i-a revenit americancei!

Irina Begu va deveni prima rachetă a României. Aceasta a depăşit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA live. Begu e pe 27, cu 1443 de puncte, în timp ce „Simo” ocupă locul 29, cu 1350 de puncte.

Begu, eliminată în sferturi, la Madrid

Irina Begu a fost eliminată, marţi, în sferturi la turneul WTA de categorie 1000 de la Madrid, de sportiva elenă Maria Sakkari, a noua favorită şi locul 9 mondial, scor 6-7 (3), 6-4, 6-2.

Meciul s-a desfăşurat pe durata a două ore şi 52 de minute de joc. Primul set a durat 75 de minute şi la conducere a fost când Sakkari, când Begu, acesta fiind decis în tie-break, încheiat de sportiva din România cu un as.

La începutul setului 2, după ce a reuşit breakul, Maria Sakkari i-a transmis arbitrei de scaun că antrenorul Irinei, Victor Crivoi, îi dă acesteia prea multe sfaturi. Arbitra de scaun i-a răspuns: Atunci înseamnă că ştii unde serveşte!.

Irina a pierdut din turaţie în setul al doilea şi l-a pierdut, scor 4-6, după 44 de minute.

În setul 3, deşi a condus cu 1-0, Begu a fost apoi dominată de Sakkari, care s-a impus, scor 6-2.

În semifinale, Sakkari va evolua cu locul 2 mondial, belarusa Arina Sabalenka.

17:04 Antrenorul care a fost ofertat de Dan Șucu și Victor Angelescu! Variantă surpriză pentru Rapid: „Am primit semnale” 16:48 Ce se întâmplă cu Florinel Coman, după accidentarea suferită! Elias Charalambous a făcut anunțul: „Nu vrem asta!” 16:44 VIDEOApărare eroică a României în meciul cu Japonia, de la Campionatul Mondial de hochei, Divizia 1, Grupa A 15:55 VIDEOOvidiu Ionescu a debutat cu o victorie pe tabloul principal la Saudi Smash 2024, exclusiv în AntenaPLAY 15:50 UPDATELeeds – Southampton a fost live, în AntenaPLAY. Leeds a ratat promovarea directă în Premier League! Ipswich a promovat! 15:45 VIDEORomânia – Japonia 4-2 a fost în AntenaPLAY! Victoria ISTORICĂ pentru tricolori la Campionatul Mondial de hochei 15:31 Anunț important despre Radu Drăgușin! Ce se întâmplă cu românul, după ce Florin Manea a spus că ar putea pleca de la Tottenham 15:27 Jucătorii de la U Cluj vor să o retrogradeze pe Dinamo! Prima anunțată în vestiar pentru o victorie în fața „câinilor” 15:15 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu de la Miami! Max Verstappen, în pole position în cursa de sprint 14:53 Va pune FCSB abonamente la vânzare din sezonul viitor? Mihai Stoica a făcut un anunț important pentru fanii campioanei Vezi toate știrile