Irina Begu s-a calificat în sferturi la Madrid! Românca a depăşit-o pe Simona Halep în clasament, după victoria cu Liudmila Samsonova

De Sebastian Cristian
Publicat: 1.05.2023, 13:30

Irina Begu - Liudmila Samsonova, LIVE TEXT de la 12:00 la Madrid

Irina Begu - Liudmila Samsonova, LIVE TEXT de la 12:00

Irina Begu s-a calificat în sferturi la Madrid, după o victorie clară cu Liudmila Samsonova, scor 6-4, 6-4. Partida româncei a fost în format live text, pe AS.ro.

Irina Begu a deveni prima rachetă a României. Aceasta a depăşit-o pe Simona Halep în clasamentul WTA live.

Irina Begu s-a calificat în sferturi la Madrid, după 6-4, 6-4 cu Liudmila Samsonova

Irina Begu nu a pierdut set la această ediţie a turneului de 1000 de puncte WTA de la Madrid. În sferturi, Begu va evolua cu învingătoarea meciului dintre spaniola Paula Badosa, locul 42 mondial şi faorită 26, şi sportiva elenă Maria Sakkari, locul 9 mondial şi favorită 9.

Accederea în sferturi este recompensată cu 161.525 de euro şi 15 puncte WTA.

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 6-4, 6-4! Româna e în sferturi la Madrid!

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 6-4, 4-4! Echilibru total în setul secund!

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 6-4, 2-3! Begu serveşte pentru a egala.

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 6-4, 1-0! Românca a reuşit break în primul game al setului secund!

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 6-4! Românca a câştigat primul set al confruntării din optimile de la Madrid!

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 5-4! Begu a ratat o minge de set în game-ul precedent, şi serveşte acum pentru câştigarea primei manşe!

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 4-3! Românca a revenit fabulos în duelul din optimi de la Madrid!

Update! Irina Begu – Liudmila Samsonova 2-3! Românca a făcut re-break şi are şansa de a egala!

Update: Irina Begu – Liudmila Samsonova 0-3! Start dezastruos pentru româncă! Samsonnova şi-a consolidat break-ul şi conduce cu 3-0!

Update! Începe meciul dintre Irina Begu şi Liudmila Samsonova, cu rusoaica la serviciu!

Irina Begu, locul 35 WTA, o va întâlni în premieră pe rusoaica Liudmila Samsonova, locul 18 WTA. Meciul se va desfășura pe terenul 3 al turneului de la Madrid și va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.

În cazul unei victorii, Irina Begu o va depăși în clasamentul WTA pe Simona Halep. Dubla câștigătoare de Grand Slam nu a mai jucat tenis de la finalul lunii august 2022, în urma scandalului de dopaj.

Irina Begu, prima reacţie după ce s-a calificat în optimi la Madrid: „Altitudinea de aici mă ajută!”

Irina Begu a oferit prima reacţie, după ce s-a calificat în optimi la turneul de o mie de puncte WTA de la Madrid. Românca susţine că a fost nevoită să se adapteze la stilul de joc al adversarei, pentru a o putea astfel învinge. De asemenea, aceasta a mai precizat că iubeşte competiţia din capitala Spaniei.

Irina Begu a învins-o în minimum de seturi pe Shelby Rogers, scor 7-5, 6-2, pentru a-şi asigura astfel prezenţa în optimile de la Madrid.

Irina Begu a lăudat-o pe Shelby Rogers pentru tactica pe care aceasta abordat-o în primul set, atunci când a condus cu scorul de 4-1.

Românca a mai precizat că a fost nevoită să devină mai agresivă în joc, pentru a putea astfel să câştige. De asemenea, Irina Begu a mai mărturisit că iubeşte Madridul, publicul ajutând-o enorm în timpul meciurilor.

„A trebuit să mă adaptez, a avut o tactică bună la început, dar apoi eu am înceut să fiu mai agresivă, să joc mai bine. Iubesc Madridul, mâncarea e minunată, iar altitudinea de aici mă ajută”, a declarat Irina Begu, la finalul meciului.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

0:17 Bayer Leverkusen, record FABULOS pentru istoria fotbalului. Gol în minutul 90+7 şi calificare în finala Europa League 0:00 Atalanta – Bayer Leverkusen este finala Europa League 2024! Olympiacos – Fiorentina, finala Conference League 9
23:50
Martin O’Neill, prima reacţie despre oferta Rapidului: „Ştiu multe despre fotbalul românesc”. Ce a spus de Mircea Lucescu
9
23:33
Cristiano Ronaldo, performanţă colosală la 39 de ani! A marcat împotriva echipei lui Florin Tănase şi a ajuns la cifre fabuloase
9
23:21
Edi Iordănescu, anunţul momentului: „România rămâne în inima mea!”. A confirmat negocierile, cu o lună înainte de EURO 2024
9
23:02
Sorana Cîrstea, în turul 3 de la Roma! Victorie fără emoţii pentru româncă în meciul cu Brenda Fruhvirtova
9
22:41
Emmanuel Macron, anunţ despre viitorul lui Kylian Mbappe: „Am pus presiune maximă”
9
22:11
„România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor
9
21:37
Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA
9
21:21
FotoCristi Tănase, lovitură totală primită de la femeia care l-a ţinut la uşă, fără doi dinţi. Nu îşi poate vedea nici propria fiică

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției