Patricia Ţig, eliminată în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy! A fost învinsă de o jucătoare din Liechtenstein

De Alex Ioniță
Publicat: 14.09.2024, 18:23

Patricia Ţig, eliminată în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy!

Patricia Ţig, în timpul unui meci/ Profimeda

Patricia Țig a fost eliminată în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy, dotat cu premii totale de 115.000 de dolari şi găzduit de Centrul Naţional de Tenis, sâmbătă, după ce a fost învinsă fără drept de apel de Kathinka von Deichmann (Liechtenstein) cu 6-2, 6-0.

Ţig (30 ani, 300 WTA) s-a înclinat după o oră şi 17 minute în faţa unui adversare, von Deichmann (30 ani, 199 WTA), pe care a întâlnit-o în premieră.

După un meci epuizant în semifinale, românca nu a reuşit să se regăsească şi a cedat fără drept de apel, într-un meci în care a comis 9 duble greşeli, iar în setul secund a avut nevoie şi de îngrijiri medicale, notează agerpres.ro.

Patricia Ţig rămâne cu un cec de 5.300 de dolari şi 49 de puncte WTA.

În finală, von Deichmann o va înfrunta, în premieră, pe românca Miriam Bulgaru, care a dispus de Ekaterine Gorgodze (Georgia), cu 3-6, 6-3, 6-2.

România – China 2-2, la Cupa Davis!

Gabi Adrian Boitan, locul 364 ATP, a fost învins, sâmbătă, de Yunchaokete Bu (113 ATP), în al patrulea meci al întâlnirii de Cupa Davis România – China, de la Craiova. Ca urmare a acestei înfrângeri, scorul general al confruntării din Grupa Mondială II a Cupei Davis a devenit 2-2.

Tot sâmbătă, perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Fajing Sun/Rigele Te, scor 6-4, 6-4.

Vineri, Cezar Creţu (292 ATP) l-a învins pe Yunchaokete Bu, scor 3-6, 6-4, 7-6 (4), în trei ore şi şapte minute, şi Gabi Adrian Boitan s-a impus în faţa lui Yi Zhou (527 ATP), scor 7-6 (4), 6-2, într-o oră şi 41 de minute.

Ultimul meci al întâlnirii, care va decide echipa câştigătoare, îi va avea ca protagonişti pe Cezar Creţu şi Yi Zhou, notează news.ro.

România şi China nu s-au mai întâlnit până acum în Cupa Davis, Craiova găzduind, în premieră, un meci din cadrul acestei competiţii.

• WTT Champions Macao 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 9 - 15 septembrie
  • Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului este în perioada 13 - 15 septembrie, live în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va fi la CFR Cluj - FCSB?

22:41

Când pot debuta la Rapid noile achiziții! Anunțul lui Viorel Moldovan: „Sunt foarte mulțumit!”

22:37

Denis Alibec, scandal cu Narek Grigoryan în prima repriză din Petrolul – Farul! Gică Hagi a reacționat imediat

22:15

Antrenorul lui Panathiaikos i-a pus gând rău rivalei PAOK! Vrea să rupă „blestemul” de pe Toumba: „Asta e motivația noastră!”

21:59

LIVE VIDEOBenfica – Santa Clara ACUM, în AntenaPLAY. Oaspeții au deschis scorul în primul minut

21:50

VideoVasco Lopes, gol din „foarfecă” în AVS – Rio Ave! Execuția care l-a lăsat „mască” pe portarul advers!

21:11

Dorinel Munteanu, atac la adresa arbitrilor după 0-0 cu Buzău. A „luat foc” după eliminarea lui Stevanovic: „Nu suntem la balet!”

1 FotoBernadette Szocs, meci infernal la WTT Champions Macao 2024 cu Wang Manyu, campioana en-titre. Cu cine joacă Samaras 2 Foto„Nu spune, e ilegal, dragă” Ion Ţiriac a întrerupt-o imediat pe Simona Halep: „Aoleu, da”s 3 Foto„Până la stele şi dincolo de ele!” Soţia lui Alexandru Mitriţă, declaraţie superbă de dragoste direct de la meciul Românieis 4 VIDEOCharles Leclerc, pole-position în Marele Premiu al Azerbaidjanului! Cursa e duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (13:45)s 5 Ianis Hagi a cedat după Kosovo – România 0-3! Atac direct la adresa lui Giovanni Becali: „Nu e impresarul meu!”s 6 România – Lituania 3-1! Mircea Lucescu continuă seria perfectă pe banca naționalei! Mihăilă, Marin și Mitriță au făcut spectacols

3 zodii lasă trecutul în spate pe 14 septembrie 2024. Nativii care își vindecă inima rănită