Închide meniul

Roger Federer a vizitat Academia Rafael Nadal! Imagini de colecţie cu cei doi mari campioni

Alex Masgras Publicat: 17 ianuarie 2024, 21:09

Reclamă
Roger Federer a vizitat Academia Rafael Nadal! Imagini de colecţie cu cei doi mari campioni

Roger Federer şi Rafael Nadal / Instagram @rafaelnadalacademy

Roger Federer a vizitat Academia Rafael Nadal! În timp ce se desfăşoară Australian Open 2024, prima ediţie din 1999 fără Roger Federer sau Rafael Nadal pe tabloul principal, cei doi mari campioni s-au întâlnit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La aproape şapte ani de la ultima lor finală de Grand Slam, atunci când Federer se impunea în ultimul act de la Melbourne după un meci superb, elveţianul l-a vizitat pe bunul său prieten.

Roger Federer a vizitat Academia Rafael Nadal!

Accidentat la Brisbane, la scurt timp după ce a revenit pe teren după un an de pauză, Rafael Nadal nu a mai participat la Australian Open 2024. El s-a întors la Manacor, la academia sa. „Regele Zgurii” a fost vizitat de fostul rival şi bunul său prieten Roger Federer, retras oficial din activitate în 2022, la Laver Cup.

Nu este pentru prima oară când elveţianul merge la academia lui Rafael Nadal, el fiind prezent şi la marea deschidere din toamna anului 2016. La momentul respectiv, cei doi nu traversau perioade bune ale carierei, dar la doar câteva luni distanţă au reuşit să se reîntâlnească într-o finală de Grand Slam.

„E grozav să te am aici cu mine, prietene. Mulţumesc pentru vizită şi sper să te văd din nou în curând”, a scris Rafael Nadal, pe contul său de Instagram.

Reclamă
Reclamă
 
View this post on Instagram
 
A post shared by Rafa Nadal (@rafaelnadal)

Fanii celor doi jucători au „invadat” secţiunea de comentarii cu mesaje de apreciere pentru cei doi şi fotografii de la meciurile în care s-au întâlnit.

Novak Djokovic, scos din sărite de un fan la Australian Open

Un moment rar întâlnit la turneele de tenis a avut loc în timpul meciului din turul secund dintre Novak Djokovic şi Alexei Popyrin. Chiar dacă australienii au făcut o atmosferă superbă, în timp ce îl susţineau pe conaţionalul Popyrin, un spectator a reuşit să îl scoată din sărite pe sârb.

Reclamă

După ce unul dintre spectatori a întrecut măsura în setul al patrulea, Djokovic s-a îndreptat către acesta şi a avut un schimb de replici aprins cu fanul respectiv. La conferinţa de presă, Djokovic a declarat că nu are o problemă cu spectatorii care creează o atmosferă frumoasă în timpul meciurilor, dar nu acceptă ca aceştia să întreacă măsura:

„Mă deranjează. Nu o să stau să spun că totul e ok. Nu e ok. Bineînţeles că mă deranjează. E frustrant. Nu vreau să trec prin asta, dar trebuie să accept. Uneori nu tolerez când cineva întrece măsura. Asta s-a întâmplat.

Oamenii au consumat câteva băuturi, era târziu şi cred că astea i-a făcut să se comporte aşa. E ok. Oamenii plătesc bilete pentru a veni şi a ne urmări. Vor să vadă un show. Vor să se distreze. Au voie să facă asta. Nu au fost probleme şi nu am cerut ca cineva să fie scos din arenă. Nu aş face asta pentru că a plătit un bilet şi are dreptul să fie acolo, să spună ce vrea şi să se comporte cum vrea.

Dar dacă cineva întrece măsura, mă voi lua de el, aşa cum am făcut cu acest invidid. L-am întrebat dacă vrea să vină mai aproape şi să îmi spună ce vrea. Să mă insulte, aşa cum a mai făcut-o. Asta a fost tot. Nu părea să vrea să vină jos”, a declarat Novak Djokovic, la conferinţa de presă, citat de The Tennis Letter.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:41

Cum arată play-off-ul NBA! Care sunt meciurile din turneul Play-In. 8 echipe îşi joacă ultima şansă

15:38

Ralf Schumacher anunţă posibila plecare a lui Max Verstappen: „Ar avea parte de o provocare mai mare”

14:59

Luis Suarez l-a muşcat de mână pe colegul Jordi Alba, în timpul unui meci

14:32

„Vijelie!” Gigi Becali, verdict categoric înainte de CFR Cluj – Rapid: „Cu toată tăria”

14:32

CFR Cluj – Rapid, LIVE TEXT (20:30). Duel „de foc” între Petrescu și Șumudică. Echipele probabile

14:20

VIDEOEliza Samara, debut cu victorie la Cupa Mondială 2025! Ovidiu Ionescu a fost învins în primul meci

1 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct” 2 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 3 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta” 6 „Arbitrajul a fost de partea lor, 100%” Ștefan Târnovanu, acuzații grave după 0-0 cu Universitatea Craiova
Citește și