Roland Garros 2023 | Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Openului Francez! Victorie cu emoţii în faţa lui Khachanov

De Viviana Moraru
Publicat: 6.06.2023, 20:09
Actualizat: 6.06.2023, 23:06

Novak Djokovic, în timpul unui meci la Roland Garros/ Profimedia

Roland Garros 2023 | Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Openului Francez. Sârbul a obţinut o victorie în patru seturi, în faţa lui Karen Khachanov, scor 4-6, 7-6, 6-2, 6-4, pentru a obţine biletele pentru careul de aşi de la turneul francez.

Novak Djokovic s-a calificat în a 12-a semifinală de la Roland Garros, din cariera sa. Sârbul a câştigat turneul de Grand Slam de la Paris de două ori, în 2016 şi în 2021.

Novak Djokovic a pierdut primul set al duelului cu Karen Khachanov. Rusul s-a impus în prima manşă cu scorul de 6-4. Ulterior, în setul secund, meciul a fost extrem de echilibrat, şi s-a ajuns în cele din urmă în tie-break.

Acolo, Nole nu a avut nicio emoţie şi s-a impus cu scorul de 7-0. În setul al treilea, sârbul şi-a ridicat cu mult nivelul de joc faţă de debutul meciului.

Djokovic nu şi-a pierdut serviciul, şi în cele din urmă şi-a trecut în cont setul al treilea, câştigându-l cu scorul de 6-2.

În al patrulea set, sârbul a câştigat pe serviciul advers încă din game-ul al treilea. Nole a mai reuşit un break şi pe final, ca în cele din urmă să câştige şi cel de-al patrulea set cu scorul de 6-4, şi astfel să se califice în careul de aşi de la Roland Garros.

În semifinale, Novak Djokovic va avea un meci „de foc” şi se va duela cu învingătorul partidei Carlos Alcaraz – Stefanos Tsitsipas.

Holger Rune s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros

Holger Rune s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros. Victorie în cinci seturi pentru danez, care l-a învins pe Francisco Cerundolo, scor 7-6(3), 3-6, 6-4, 1-6, 7-6(10), după 4 ore şi 3 minute de joc.

Danezul pregătit de Patrick Mouratoglou a condus cu 2-1 la seturi, dar a căzut inexplicabil în setul al patrulea, pe care l-a pierdut cu 1-6.

În setul al patrulea, Rune a fost huiduit de o parte a publicului prezent pe Suzanne-Lenglen, deoarece a lăsat impresia că aşteaptă decisivul, după ce argentinianul a preluat controlul setului.

Lucrurile nu arătau bine pentru Rune nici la jumătatea setului decisiv, atunci când Cerundolo a avut trei mingi de break la 4-3. Rune a revenit şi şi-a păstrat serviciul, după care a făcut break-ul.

Din nefericire pentru danez, acesta nu a reuşit să îşi consolideze avantajul, deoarece şi-a pierdut serviciul în game-ul imediat următor. Partida a ajuns în cele din urmă în supertiebreak, acolo unde s-a impus Rune cu 10-7.

18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente a fost live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată 15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY Vezi toate știrile