Sorana Cîrstea, OUT din primul tur de la Bad Homburg! Românca, lovită cu mingea în faţă. Cum a fost ajutată de adversară

De Dragoș Vasile
Publicat: 20.06.2021, 22:12
Actualizat: 20.06.2021, 23:14

Sorana Cîrstea, eliminată din primul tur la Bad Homburg

Sorana Cîrstea a fost învinsă de germana Andrea Petkovic, locul 129 WTA, scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 22 de minute.

Sorana Cîrstea, OUT din primul tur de la Bad Homburg

Cîrstea a obţinut, pentru participarea în primul tur, 2.682 de euro şi un punct.

Sorana a trecut şi prin clipe dureroase în timpul partidei. Românca a fost lovită de minge în faţă după un serviciu în forţă al lui Petkovic. Chiar adversara i-a adus o pungă cu gheaţă.

Sorana Cîrstea, lovită de minge în faţă în timpul meciului cu Petkovic de la Bad HomburgSorana Cîrstea, lovită de minge în faţă în timpul meciului cu Petkovic de la Bad Homburg
captură Digi Sport

Tot duminică, Patricia Ţig, locul 61 WTA, s-a calificat în turul al doilea impunându-se, cu scorul de 7-6 (4), 6-3, în faţa jucătoarei germane Mona Barthel, locul 187 WTA, beneficiară a unui wild card, după un meci care a durat o oră şi 50 de minute.

În faza următoare, Ţiga va evolua Nadia Podoroska (Argentina), locul 40 WTA şi cap de serie numărul 5.

Sorana Cîrstea, eliminată şi la Berlin! Românca a fost învinsă categoric de Garbine Muguruza

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA, a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului de la Berlin, de iberica Garbine Muguruza, numărul 13 mondial şi favorită numărul 6.

Sorana Cîrstea s-a oprit în primul tur la Berlin. Muguruza a câștigat meciul cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră şi 19 minute. Deși început meciului a fost disputat, echilibrul s-a rupt la 3-3. Muguruza a făcut break-ul, după care a câștigat următoarele două game-uri și și-a adjudecat setul.

Sorana nu s-a regăsit nici în setul al doilea, iar Muguruza s-a distanțat rapid la 4-0. Deși românca a făcut break-ul, jucătoarea din Spania a răspuns imediat și a câștigat pe serviciul Soranei. Muguruza a mai cedat un game, după care a închis meciul cu 6-3, 6-2.

Pentru participarea în runda inaugurală a turneului de categorie WTA 500, Cîrstea a obţinut 5.362 de euro.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi 20:07 „Gesturi pentru prostălăi!” Robert Niță, derapaj șocant la adresa lui Bogdan Lobonț! A dat de pământ cu antrenorul de la Rapid 20:00 Victor Piţurcă a vorbit despre semifinala echipei lui Gigi Becali cu Middlesbrough: „Am contribuit şi eu, nu s-a spus” 19:43 Mircea Lucescu poate reveni la Dinamo Kiev! Anunțul care îi dă peste cap planurile lui Dan Șucu 19:07 Tudorel Stoica, dezvăluiri despre Valentin Ceauşescu! Ce le-a spus despre blaturi jucătorilor care au cucerit Cupa Campionilor! 18:58 „Monstrul s-a întors” Thiago Silva s-a despărțit de Chelsea și a semnat cu Fluminense! Revenire de senzație în fotbalul brazilian 18:46 FotoValentin Mihăilă are o iubită superbă! Cât de frumoasă este Ami, femeia care face senzație pe rețelele de socializare Vezi toate știrile