Novak Djokovic s-a calificat în finala de la US Open 2021 după un thriller cu Alexander Zverev. Sârbul, la un pas de o performanţă magică!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 11.09.2021, 8:34

Novak Djokovic, victorie în faţa lui Alexander Zverev

Novak Djokovic riscă să fie expulzat din Australia

Profimediaimages

La 34 de ani, Djokovic a reuşit să îşi facă loc în cea de-a 31-a finală de Grand Slam din carieră. A revenit chiar şi după ce a pierdut primul set şi s-a impus după o confruntare memorabilă cu ocupantul locului 4 ATP.

Novak Djokovic – Alexander Zverev 4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2

Novak Djokovic este la un meci distanţă de a reuşi o performanţă fabuloasă. Dacă se va impune şi în finală, va îndeplini Calendar Grad Slam! Ar fi primul jucător de tenis din ultimele cinci decenii care câştigă, în acelaşi an, toate cele patru turnee de Grand Slam. Rod Laver a fost ultimul care a izbutit o astfel de performanţă, în 1969.

A mai rămas un singur meci, sunt ‘all in’, să o facem. O să îmi pun în joc inima, sufletul, corpul şi mintea. Voi trata următorul meci ca şi cum ar fi ultimul din cariera mea„, a declarat Novak Djokovic la finalul meciului cu Zverev, potrivit BBC.

Sârbul poate câştiga al 21-lea trofeu de Grand Slam din carieră. I-ar depăşi astfel pe Roger Federer şi Rafael Nadal. Pentru a intra definitiv în istorie trebuie să îl învingă şi pe Daniil Medvedev.

Rusul de pe locul 2 ATP l-a învins pe canadianul Felix Auger-Aliassime, locul 15 ATP şi cap de serie numărul 12, scor 6-4, 7-5, 6-2, în semifinalele de la US Open 2021. Meciul a durat două ore şi trei minute.

Câştigătorul turneului va primi 2.5 milioane de dolari ATP şi 2.000 de puncte, iar finalistul, cu 1.25 de milioane de dolari şi 1.200 de puncte ATP.

20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 LIVE VIDEOSporting – Portimonense e acum LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Boavista – Gil Vicente 1-1 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri 18:36 CSM Bucureşti, OUT din Liga Campionilor. A ratat calificarea în Final Four după ce a pierdut şi returul cu Metz 18:33 „Să nu se repete!” Gigi Corsicanu, semnal de alarmă pentru șefii de la Rapid! Motivul pentru care fanii nu fac deplasarea la Cluj 18:02 FotoRaluca Zenga arată răvăşitor la 42 de ani. Imagini provocatoare cu fosta soţie a lui Walter Zenga 17:56 „I-ar fi făcut rău! Nu a gândit ca un părinte!” Adevăratul motiv pentru care Gică Hagi nu l-a transferat pe Ianis la Farul Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi