Simona Halep – Kristina Kucova 6-3, 6-1! „Uraganul” Halep s-a dezlănţuit. Lecţie de tenis predată de campioana noastră. Simo, în turul 3 la US Open

De Antena Sport
Publicat: 1.09.2021, 20:10

Simona Halep – Kristina Kucova 6-3, 6-1! „Uraganul Halep s-a dezlănţuit. Lecţie de tenis predată de campioana noastră. Simo, în turul 3 la US Open

Simona Halep, în turul al treila la US Open 2021

Simona Halep – Kristina Kucova 6-3, 6-1

Simona Halep a condus cu 2-0 în primul set, după un break în game-ul 1, apoi parcă a cuprins-o o scurtă plictiseală şi a dorit să termine repede punctele. Numeroase greşeli neforţate au rezultat din acest joc fără concentrare, serviciul ei a fost la cote scăzute, mult sub cel etalat în primul tur cu Camila Giorgi. După 3-1, Kucova a simţit că poate mai mult şi a devenit îndrăzneaţă, reuşind câteva puncte meritate.  Din fericire, jucătoarea din Constanţa a oprit declinul repede, în momentul în care tabela arăta scorul de 3-3, 30-0, cu sportiva din Slovacia la serviciu.

Jocul a intrat pe făgaşul normal şi Simona Halep a câştigat şase ghemuri al rând. După primele trei, setul i-a revenit, scor 6-3, în 36 de minute. La 2-0 în setul al doilea, jucătoarea română a avut probleme să-şi fructifice serviciul. A reuşit în cele din urmă, după un ghem lung. Kocova a punctat şi ea în acest set, la 0-3, apoi românca a luat următoarele ghemuri, setul, cu 6-1, şi meciul, după 68 de minute.

Simona Halep este a cincea oară în turul al treilea din 11 participări la Grand Slam-ul american şi va evolua în această fază cu Elena Rîbakina din Kazahstan, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 19, sau cu Caroline Garcia din Franţa, locul 62 WTA.

Calificarea în turul al treilea este recompensată cu un premiu de 180.000 de dolari şi cu 130 de puncte WTA. Jucătoarele care sunt eliminate în turul al doilea primesc câte 115.000 de dolari şi 70 de puncte fiecare.

Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la US Open a fost calificarea în semifinale, în 2015. Anul trecut ea nu a participat la acest grand slam, din cauza pandemiei de coronavirus. În 2019, ultima ediţie la care a participat, românca a fost eliminată în turul al doilea.

Update: Simona Halep a câştigat partida cu Kristina Kucova în două seturi: scor 6-3, 6-1.

Update: Simona Halep s-a distanţat din nou în setul al doilea şi este la două game-uri de victorie.

Update: Kucova a întrerupt seria de 6 game-uri consecutive câştigate de Simona Halep.

Update: Simona Halep a câştigat al şaselea game consecutiv.

Update: Simona reuşeşte al doilea break al setului al doilea.

Update: Simona Halep a reuşit al patrulea game consecutiv şi conduce cu 1-0.

Update: SET SIMONA HALEP! Evoluţie impecabilă a Simonei Halep în primul set, pe care l-a câştigat în doar 36 de minute.

Update: Formidabil! Simona Halep îşi recâştigă avantajul break-ului.

Update: Simona Halep a pierdut pe propriul serviciu.

Update: Simona Halep conduce cu 3-2, însă are avantajul unui break.

Update: Simona Halep s-a distanţat şi conduce cu 3-1.

Update: Simona Halep conduce cu 2-1. Marea noastră campioană a reuşit primul break al partidei.

Sursa video: Eurosport.ro

Update: Cele două jucătorea au intrat pe teren.

Partida este a doua de pe Terenul 17, după întâlnirea dintre ucraineanca Elina Svitolina, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5, şi Rebeca Masarova, locul 231 WTA, venită din calificări, care a trecut în primul tur de Ana Bogdan, după un meci de trei ore şi 40 de minute cu Ana Bogdan. Prima partidă pe terenul 17 începe la ora 18.00.

Kristina Kucova (111 WTA) a produs surpriza în manşa inaugurală. A reuşit să o învingă pe Ann Li, americanca aflată pe poziţia a 69-a în clasamentul general. În primul act a revenit de la 3-5, a salvat o minge de set şi s-a impus cu 7-5. După, a dat recital şi s-a impus fără emoţii. A câştigat cu 7-5, 6-1.

Simona Halep – Kristina Kucova | Ameninţarea Simonei

Simona Halep s-a calificat în al doilea tur de la US Open 2021, însă se gândeşte deja la turneele de Grand Slam de anul viitor. Halep a făcut un anunţ care i-a pus pe jar pe fanii săi.

Simona Halep ia în calcul să nu participe la Australian Open 2022 în cazul în care restricţiile din cauza pandemiei vor fi dure şi va fi nevoită să stea din nou în carantină, aşa cum s-a întâmplat în acest an.

„În cazul unei noi carantine stricte, cred că nu vor veni mulţi jucători, după părerea mea. Pentru mine va fi dificil să vin dacă ştiu că pot avea ghinion în avion şi pot fi caz contact. Dacă trebuie să intru în carantină, este prea mult„, a ameninţat Simona Halep într-o conferinţă de presă

Simona Halep – Kristina Kucova | Probleme cu accidentările pentru româncă

Simona Halep are coşmaruri din cauza accidentărilor. Ocupanta locului 13 WTA a recunoscut, după victoria cu Camila Giorgi (36 WTA), din manşa inaugurală de la US Open 2021, că încă nu este în cea mai bună formă fizică.

Românca s-a calificat în turul doi după un meci de o oră şi 35 de minute în care a arătat o superioritate evidentă faţă de adversara ei. A impresionat pe serviciu şi s-a declarat bucuroasă ca are o zi de pauză înaintea disputei cu Kristina Kucova (111 WTA).

A fost o atmosferă foarte frumoasă, mi-a plăcut mult gălăgia din tribune. În turul următor va fi un meci dificil cu Kucova, dar mă bucur că am câștigat aici primul meci, cel mai important din turneu. Toate meciurile de la Grand Slam-uri sunt grele, dar am o zi de pauză mâine și sper că mă voi recupera fiindcă încă am mici probleme de gestionat pe plan fizic”, a declarat Simona Halep.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev