Wimbledon 2023 | Christopher Eubanks l-a învins pe Stefanos Tsitsipas în optimi! Americanul a produs marea surpriză

De Alex Masgras
Publicat: 10.07.2023, 18:51

Wimbledon 2023 | Christopher Eubanks l-a învins pe Stefanos Tsitsipas

Christopher Eubanks, în meciul cu Stefanos Tsitsipas din optimile de finală de la Wimbledon / Profimedia

Wimbledon 2023 | Christopher Eubanks l-a învins pe Stefanos Tsitsipas în optimi! Americanul de pe locul 43 ATP s-a impus pe terenul cu numărul 2 de la All England Club în faţa grecului, favorit numărul 5 la Londra.

Christopher Eubanks a câştigat duelul cu Stefanos Tsitsipas cu 3-6, 7-6(4), 3-6, 6-4, 6-4, după mai bine de trei ore de joc.

Christopher Eubanks continuă forma foarte bună din ultimele două săptămâni. După ce s-a impus la Mallorca, acolo unde a câştigat primul său titlu ATP, americanul de 27 a ajuns în sferturile de la Wimbledon, reuşind cea mai bună performanţă a carierei sale.

Eubanks a debutat în circuitul profesionist în iulie 2017, dar nu a reuşit să se impună. El a evoluat mai mult în turneele de nivel ATP Challenger şi ITF Futures Tour, nereuşind să se mpună şi în circuitul ATP.

La Wimbledon, Eubanks a obţinut victoria carierei, după ce l-a învins pe Stefanos Tsitsipas în optimile de finală. În acest moment, el are o serie de 9 victorii consecutive, după ce s-a impus la Mallorca şi a ajuns în sferturi la Wimbledon. Până acum, cea mai bună performanţă a sa la turneele de Grand Slam a fost turul al doilea, la US Open 2022 şi Australian Open 2023. Mai mult, americanul este debutant la All England Club.

Wimbledon 2023 | Christopher Eubanks îl va întâlni pe Daniil Medvedev în sferturile de finală

Eubanks se pregăteşte acum pentru duelul cu Daniil Medvedev din sferturile de finală. Rusul a obţinut calificarea după doar două seturi disputate în optimi. La 6-4, 6-2, Jiri Lehecka s-a retras.

După Wimbledon, Eubanks va urca din nou în clasamentul ATP. Aflat pe poziţia 43 înaintea turneului, el se află acum pe locul 31 în clasamentul ATP Live.

În ceea ce îl priveşte pe Stefanos Tsitsipas, grecul încheie un sezon de iarbă dezamăgitor. După înfrângerea catogorică din sferturile de finală de la Roland Garros cu Carlos Alcaraz, grecul a avut evoluţii dezamăgitoare la turneele premergătoare întrecerii de la All England Club.

Pe iarba londoneză, el a reuşit însă să îi învingă în cinci seturi pe Dominic Thiem şi Andy Murray şi să câştige în trei seturi cu Laslo Djere, înainte de a fi învins de Christopher Eubanks. Cu toate acestea, grecul a egalat cea mai bună performanţă a sa la Wimbledon. El a mai ajuns în optimile de la Wimbledon în 2018.

Wimbledon 2023 | Mirra Andreeva s-a oprit în optimi! Madison Keys merge mai departe, după ce rusoaica a fost penalizată pe final

Wimbledon 2023 | Mirra Andreeva s-a oprit în optimi! Madison Keys a obţinut calificarea în sferturile de finală, după ce a revenit de la 0-1 la seturi.

Partida a avut parte de un moment controversat la final. Andreeva a fost penalizată cu un punct după ce arbitrul de scaun a considerat că rusoaica de 16 ani a trântit racheta de pământ. În ciuda protestelor, decizia arbitrului de scaun a rămas, iar Andreeva i-a oferit pe tavă o minge de meci.

Tânăra de 16 ani nu a început foarte bine meciul, fiind condusă cu 2-0 încă din debutul partidei. Andreeva a reuşit să restabilească imediat echilibru, după care a reuşit să facă alte două break-uri pentru a câştiga primul set, cu 6-3.

Setul al doilea a fost cel mai echilibrat al partidei dintre Keys şi Andreeva. Cu câte un break de fiecare, cele două jucătoare au ajuns la tiebreak, acolo unde Keys, jucătoarea mai experimentată, s-a impus cu 7-4.

Setul decisiv a început la fel ca primul set, dar Andreeva nu a mai reuşit să revină în partidă. Mai mult, finalul a fost controversat, după ce tânăra de 16 ani a fost penalizată cu un punct de arbitrul de scaun, care a considerat că aceasta a trântit racheta de pământ. În ciuda protestelor, decizia arbitrului a rămas, iar Andreeva i-a oferit pe tavă lui Keys o minge de meci. Americanca a reuşit să o fructifice şi s-a calificat în sferturile de finală după ce s-a impus cu 3-6, 7-6(4), 6-2, după 2 ore şi 5 minute.

În sferturile de finală, Madison Keys va juca împotriva câştigătoarei dintre Ekaterina Alexandrova şi Aryna Sabalenka. Jucătoarea din Statele Unite se află pentru a doua oară în această fază a competiţiei, după ce a ajuns în sferturile de la All England Club şi în 2015.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

16:46 LIVE VIDEOCalificările Marelui Premiu de Formula 1 de la Imola sunt ACUM pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY 16:44 Trei decizii majore luate de Răzvan Lucescu înaintea finalei de titlu cu Aris (duminică, ora 20:00, LIVE în AntenaPLAY) 16:40 FotoCât de frumoasă e, la 44 de ani, fosta iubită a lui Adrian Mutu, dispărută din viaţa publică! A trecut printr-un divorţ dureros! 16:32 „E o rușine!” Un jucător important de la Rapid nu își explică parcursul din play-off. Dezvăluiri din vestiarul giuleștenilor 16:14 VIDEOFranco Colapinto a câștigat Cursa de Sprint de Formula 2 de la Imola! Cursa principală, duminică, de la 11:00, LIVE în AntenaPLAY 15:20 Lovitură dură pentru Gigi Becali. Tavi Popescu, OUT de la FCSB: „Nu va juca în primele două tururi preliminare” 14:44 VIDEONebunie în a treia sesiune de antrenamente de la Marele Premiu de Formula 1 de la Imola. Alonso şi Perez au ieşit de pe pistă 13:22 Bolton – Oxford United LIVE VIDEO (18:15) în AntenaPLAY. Play-off-ul de promovare în Championship se joacă pe Wembley 13:22 FotoCe s-a ales şi din ce face bani fosta soţie a lui Mihăiţă Neşu. Informaţii rare despre Maria 12:50 Larry Ten Voorde va pleca din pole-position la Porsche Mobil 1 Supercup Imola 2024. Cursa e duminică (12:45, AntenaPLAY) Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta