Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit

De Alex Masgras
Publicat: 28.03.2024, 16:59

Irina Begu, în timpul unui meci / Profimedia

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca de 33 de ani, ajunsă pe locul 126 WTA, participă în cadrul turneului WTA 125 din Antalya, primul său turneu după o pauză de şapte luni.

După ce a trecut în primul tur de Sinja Kraus, Irina Begu a obţinut calificarea în sferturile de finală, după victoria cu Tara Wurth.

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya!

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Antalya (Turcia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a dispus de croata Tara Wurth cu 7-5, 6-2.

Begu (33 ani, 126 WTA), a patra favorită, a obţinut victoria după o oră şi 33 de minute.

În primul set, Wurth (21 ani, 493 WTA) a condus cu 5-3, dar Begu s-a mobilizat şi a câştigat cu 7-5, după patru ghemuri consecutive. Românca a dominat actul secund, pe care l-a început cu 3-0.

Begu şi-a asigurat un cec de 3.475 de dolari şi 27 de puncte WTA, potrivit agerpres.ro.

În sferturi, Irina Begu o va înfrunta pe slovena Polona Hercog (33 ani, 213 WTA), pe care a învins-o în toate cele patru confruntări anterioare. Ultimul duel a avut loc în optimi la Cleveland, în 2021, când românca s-a impus cu 7-6 (7/5), 7-5.

Gabriela Ruse a pierdut încă din primul tur la turneul din Antalya

Gabriela Ruse a pierdut încă din primul tur la turneul din Antalya. Sportiva noastră s-a ales doar cu un premiu de consolare, atât în bani cât și în puncte WTA.

Ruse (26 ani, 170 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după aproape trei ore de joc (2 h 46 min), notează agerpres.ro.

Gabriela Ruse a ratat două mingi de meci în tiebreak-ul actului secund, la 6-4 pentru ea, însă apoi a pierdut patru puncte consecutive şi setul.

Românca se impusese în prima sa confruntare cu Kawa (31 ani, 190 WTA), în 2019, în ultimul tur al calificărilor la Wimbledon, cu 7-5, 6-1.

Ruse s-a ales cu un cec de 1.250 de dolari şi 7 puncte WTA.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

11:42 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre aducerea lui Florin Tănase la FCSB: „90% şanse”! Ce a spus de Louis Munteanu şi Alibec 11:28 Gigi Becali de-abia îl aşteaptă pe Mircea Lucescu la Rapid: „Daţi-mi antrenori, că nu mai am cu cine…”! Avertisment pentru Şucu 11:06 NEWS ALERTAnunţul lui Gigi Becali despre transferul lui Florinel Coman: „Trebuie să vină arabii”! Ce a stabilit cu „Mbappe” 10:54 Strigătul de disperare al Ioanei Tufaru, după ce Gigi Becali a abandonat-o: „Nu mai avem niciun fel de legătură” 10:41 „Rednic a ajutat Dinamo” Florentin Petre a spus ce crede despre meciul cu UTA, care ar putea duce la retrogradarea „câinilor”! 10:12 Cu lacrimi în ochi, Joselu a comparat „dubla” cu Bayern Munchen cu naşterea copiilor săi: „Dacă scoţi asta când soţia doarme…” 9:39 FotoAcum doi ani mergea ca fan, cu tatăl lui, la finala Realului cu Liverpool, acum e erou la Madrid! Destinul uluitor al lui Joselu 9:11 Ce decizie a putut lua fiul plin de bani al lui Leonard Doroftei, în timp ce tatăl său o lua de la zero, printre străini 9:06 Bogdan Lobonţ, susţinut de un rival după ce a fost atacat dur: „Mulţi nu au ajuns cu televizorul unde a jucat el” 8:32 Decizia conducerii „câinilor”, care ar putea declanşa un scandal cu fanii dinamovişti! Ultima oară suporterii au protestat dur! Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției