Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală de la Praga! Victorie în două seturi cu Emiliana Arango

De Alex Masgras
Publicat: 2.08.2023, 15:14

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală de la Praga

Jaqueline Cristian, la Praga / Profimedia

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală de la Praga! Numărul 122 WTA a obţinut victoria în partida din optimile de finală ale turneului din Cehia cu Emiliana Arango, numărul 181 WTA.

Jucătoarea din România s-a impus 6-4, 6-3, la capătul unei partide care a durat o oră şi 32 de minute.

Jaqueline Cristian a reuşit să lege două victorii pentru prima oară de la jumătatea lunii mai. Cu o singură victorie în ultimele nouă meciuri înaintea turneului de la Praga (cea din primul tur de la Wimbledon, cu Lucia Bronzetti), românca a legat două victorii în cehia.

După victoria cu Marie Bouzkova din primul tur, Cristian a obţinut un succes şi în meciul cu Emiliana Arango, jucătoarea de pe locul 181 WTA. Reprezenzanta României s-a impus cu 6-4, 6-3, după o oră şi 32 de minute de joc. Aceasta a fost a doua victorie a lui Cristian în faţa jucătoarei din Columbia, după ce a mai învins-o şi în confruntarea din luna mai, de la Zagreb.

În sferturile de finală ale turneului de la Praga, Jaqueline Cristian o va întâlni pe Kateryna Baindl din Ucraina, locul 98 WTA. Ea a profitat de abandonul lui Jule Niemeier din optimile de finală, în momentul în care o conducea cu 5-0 în primul set.

Cristian şi Baindl s-au mai întâlnit până acum o singură dată. În iulie 2017, la Bucureşti, românca se impunea în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-2.

Pentru calificarea în sferturile de finală de la Praga, Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec în valoare de 6418 dolari şi 60 de puncte în clasamentul WTA.

Novak Djokovic va juca şi în proba de dublu la Cincinnati

Carlos Alcaraz şi Novak Djokovic îşi îndreaptă acum atenţia către sezonul nord-american de hard. Spaniolul merge peste ocean cu gândul de a îşi apăra titlul cucerit anul trecut la US Open, fiind pentru prima oară în poziţia de a îşi apăra un titlu de Grand Slam.

Înainte de US Open, Alcaraz va participa la Toronto şi Cincinnati, cele două turnee ATP Masters 1000 premergătoare ultimului turneu de Grand Slam al anului.

În ceea ce îl priveşte pe Novak Djokovic, sârbul nu va merge în Canada, urmând să meargă direct la Cincinnati, înainte de US Open. Sârbul şi-a luat o pauză mai lungă după finala pierdută la Wimbledon, dar se va pregăti la Cincinnati pentru turneul de la Flushing Meadows şi va evolua şi în proba de dublu alături de conaţionalul Nikola Cacic.

Nu este pentru prima oară când cei doi fac pereche. Djokovic şi Cacic au mai evoluat la ATP Cup în 2021 şi de alte două ori la Cupa Davis, în acelaşi an. La început de 2023, Djokovic a mai jucat alături de Vasek Pospisil la Adelaide în proba de dublu. Nikola Cacic este locul 57 în clasamentul ATP la dublu şi are trei turnee ATP în palmares, fiind şi singurul jucător din Serbia în Top 100 ATP la dublu.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

19:00 LIVE VIDEODanemarca – Canada e în AntenaPLAY. Slovacia – Kazahstan s-a terminat 6-2. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 18:19 Novak Djokovic, eliminat în turul 3 de la Roma! Sârbul încă se resimte după ce a fost lovit la cap: „E îngrijorător” 18:09 Al-Hilal a devenit campioană în Arabia Saudită! Un nou sezon ratat pentru Cristiano Ronaldo 18:00 VIDEONorwich – Leeds 0-0 şi West Brom – Southampton 0-0, în AntenaPLAY! Remize în turul barajului de promovare în Premier League 17:50 Toate calculele pentru lupta la titlu din Grecia! Cum poate deveni PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu, campioană 17:40 Gigi Becali, patru transferuri de Champions League la FCSB. Anunţ euforic: „Fac două echipe!”. Avertisment pentru Dan Şucu 17:39 Marele Premiu de Formula 2 de la Imola e live în AntenaPLAY (17-19 mai). Programul complet 17:03 VIDEO„Mbappe, Mbappe!” Imagini colosale cu Florentino Perez şi primarul Madridului: „Copiii spun mereu adevărul” 16:58 FotoPensia infimă pe care o primește Florin Piersic de la statul român. Averea adunată și singurul lux pe care și l-a permis actorul 16:26 Decizie controversată luată de Mircea Rednic înainte de Dinamo – UTA! Primele explicaţii după ajutorul nesperat primit de „câini” Vezi toate știrile