Publicat: 12.05.2023, 19:50
Actualizat: 12.05.2023, 21:02

Sorana Cîrstea, mesaj clar despre suspendarea Simonei Halep

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci/ Profimedia

Sorana Cîrstea – Jelena Ostapenko 3-6, 6-3, 2-6. Jucătoarea din România a fost eliminată în turul al doilea al turneului de 1000 de puncte WTA de la Roma.

Sorana Cîrstea a pierdut primul set, dar a revenit formidabil în al doilea şi a trimis meciul în set decisiv. Sorana Cîrstea nu a mai putut ţine ritmul în setul decisiv şi a părăsit turneul de la Roma în turul al doilea.

Ostapenko s-a impus cu scorul de 6-3, 3-6, 2-6, în două ore şi 14 minute. În setul decisiv, la 5-1 pentru Ostapenko, Sorana Cîrstea a salvat şase mingi de meci şi făcut break, atunci scorul devenind 5-2. Însă la game-ul următor, Ostapenko nu a mai ratat mingea de meci şi s-a impus în faţa româncei.

Pentru partiiciparea în turul doi, Sorana Cîrstea a obţinut 12.652 de euro şi 35 de puncte.

Pe tabloul principal la Roma s-au mai aflat Irina Begu, Ana Bogdan şi Gabriela Ruse, toate eliminate în turul doi.

Sorana Cîrstea – Jelena Ostapenko 3-6, 6-3, 2-6

Update: Sorana Cîrstea – Jelena Ostapenko 3-6, 6-3, 2-6. „Sori” a fost eliminată în turul al doilea al turneului de la Roma.

Update 19:15: Sorana Cîrstea a câştigat al doilea set. scor 6-3, şi a trimis meciul în decisiv.

Update 19:00: Sorana Cîrstea conduce cu 4-1 în setul al doilea!

Update 18:15: Sorana Cîrstea a pierdut primul set cu Ostapenko: 3-6.

Update: A început partida dintre Sorana Cîrstea şi Jelena Ostapenko.

Sorana Cîrstea a avut parte de un meci greu în primul tur de la Roma. Românca a avut nevoie de set decisiv pentru a o învinge pe Katie Volynets, ocupanta locului 102 WTA. Românca s-a impus cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4.

De cealaltă parte, Jelena Ostapenko a avut parte de un prim tur liber la Roma, datorită clasamentului său, aceasta fiind locul 20 WTA.

Cele două jucătoare se află faţă în faţă pentru a treia oară în circuitul WTA. Ambele dueluri directe de până acum au fost câştigate de Ostapenko. Letona se impunea în 2017 la turneele de a Beijing şi US Open, Cîrstea fiind învinsă categoric în ambele meciuri, în două seturi.

Dacă va reuşi să se califice în turul trei de la Roma, Sorana Cîrstea s-ar putea duela cu învingătoarea duelului dintre Krejcikova şi Kovinic.

Ana Bogdan, eliminată şi ea la Roma! Românca a fost învinsă în decisiv de Caroline Garcia

Ana Bogdan a fost eliminată de la Roma. Ana Bogdan a fost învinsă de Caroline Garcia, ocupanta locului 4 WTA, cu 6-4, 3-6, 7-5.

Caroline Garcia a câştigat primul set, cu 6-4, dar românca a revenit şi a luat setul 2. Franţuzoaica şi-a adjudecat setul 3 cu 7-5.

Ana Bogdan a evoluat foarte bine pe parcursul partidei. În setul decisiv Ana Bogdan a servit pentru meci, conducând cu 5-4. Din păcate franţuzoaica a obţinut break-ul şi a câştigat ulterior partida, nemaicedând niciun game până la sfârşitul meciului.

În timpul jocului, Caroline Garcia a avut mai multe momente în care s-a enervat şi s-a certat pentru evoluţia ei.

Înfrângerea Anei Bogdan a venit după ce în aceeaşi zi, alte două românce, Irina Begu şi Gabriela Ruse, au părăsit turneul de la Roma.

Pentru accederea în turul 2 la Roma, Ana Bogdan va încasa 12.652 euro şi va primi 35 de puncte WTA.

Aryna Sabalenka și Jessica Pegula, OUT de la Roma

Aryna Sabalenka și Jessica Pegula sunt OUT de la Roma. Ocupantele locurilor 2 și 3 WTA au fost eliminate încă din turul 2 al competiției de categorie WTA 1000.

Sabalenka a fost învinsă de americanca Sofia Kenin, scor 7-6 (4), 6-2, într-o oră şi 38 de minute. Kenin ocupă locul 134 în clasamentul mondial.

Pegula a pierdut în faţa compatrioatei sale Taylor Townsend, scor 6-2, 3-6, 6-3. Townsend este numărul 168 mondial.

Favoritele 2 şi 3 au jucat la Roma direct în turul doi.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

22:00 VIDEOPAOK – Olympiacos 2-0 a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu continuă asaltul spre titlu, după victoria uriaşă din derby 21:16 Alex Ioniţă a dat de pământ cu fanii FCSB-ului, care l-au ironizat pe Arena Naţională! Replică devastatoare a fostului rapidist 21:02 Gloria Bistriţa, înfrângere dramatică în finala EHF European League! Echipa lui Pera a rămas fără două jucătoare în prima repriză 20:45 St Pauli a promovat în Bundesliga, după 13 ani! Sărbătoare pe teren şi pe străzi. Imagini fabuloase 19:50 Programul complet al Marelui Premiu de la Imola (17-19 mai, AntenaPLAY). Cursa e live pe Antena 1, duminică, de la ora 16:00 19:45 VIDEODanemarca – Canada 1-5 a fost în AntenaPLAY. Slovacia – Kazahstan 6-2. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:41 „Ce sfat ai pentru Ianis Hagi înainte de EURO 2024?” Gică Hagi a reacţionat imediat. Mesajul preţios al „Regelui” 19:10 Cehia – România 29-20! „Tricolorii” au ratat calificarea la Campionatul Mondial de handbal din 2025 19:01 FotoFiica lui Elias Charalambous, răvăşitoare la petrecerea de titlu a FCSB-ului. Andriana e fotomodel şi a întors toate privirile! 18:19 Novak Djokovic, eliminat în turul 3 de la Roma! Sârbul încă se resimte după ce a fost lovit la cap: „E îngrijorător” Vezi toate știrile