Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Washington! Victorie în două seturi cu Petra Martic

De Viviana Moraru
Publicat: 1.08.2023, 21:36

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Washington

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci la Washington/ Profimedia

Sorana Cîrstea, jucătoarea de pe poziţia 32 WTA, s-a calificat în optimi la Washington, după o victorie în două seturi reuşită în faţa Petrei Martic, ocupanta locului 36 WTA. Românca s-a impus cu scorul de 6-3, 7-6 (15-13).

Sorana Cîrstea se va duela în optimile turneului de la Washington cu Liudmila Samsonova, rusoaica de pe locul 18 WTA, şi a opta favorită a turneului american, dotat cu premii de 780.637 de dolari.

Sorana Cîrstea a început perfect duelul cu Petra Martic, şi a condus cu 3-0. Ulterior, croata a restabilit egalitatea, însă „Sori” a reuşit să facă break-ul la scorul de 4-3, ca ulterior să-şi adjudece setul cu 6-3.

În setul secund, Sorana Cîrstea a ratat trei mingi de break în primul game, iar ulterior s-a văzut condusă cu scorul de 4-1.

Ulterior, românca a salvat nu mai puţin de patru mingi de break, şi a redus din diferenţă, scor 2-4. În game-ul următor, Martic şi-a făcut şi ea serviciul, şi era la un singur game de câltigarea setului secund.

Însă, Cîrstea a revenit formidabil şi a trimis setul secund în tie-break. Românca a salvat nu mai puţin de şapte mingi de set ale adversarei din Croaţia, ca în cele din urmă să câştige tie-break-ul cu 15-13.

Pentru accederea în optimile de la Washington, Cîrstea va primi 11.600 de dolari şi 55 de puncte WTA.

Turneul de la Washington este una dintre cele trei competiţii la care ia startul Sorana Cîrstea, până la Grand Slam-ul de la US Open, programat la finalul lunii. După Washington, românca va mai participa şi la Montreal, cât şi la Cincinnati.

Clipe de panică la Washington! Un jucător de tenis a leşinat în timpul partidei din cauza căldurii

Clipe de panică la Washington! Wu Yibing, numărul 90 ATP, a fost nevoit să se retragă din partida din turul 1 de la Citi Open cu Yosuke Watanuki, numărul 99 ATP.

Chinezul a început foarte bine partida din capitala Statelor Unite, acolo unde s-a distanţat rapid la 4-1, după ce şi-a consolidat break-ul obţinut la 2-1.

Wu Yibing le-a dat emoţii spectatorilor prezenţi la meciul din primul tur de la Washington. Imediat după ce a dus scorul la 4-1 în meciul cu Yosuke Watanuki, lui Wu Yibing i s-a făcut rău. El s-a îndreptat spre scaunul său şi a leşinat din cauza căldurii de la Washington.

Imediat, arbitrul de scaun şi un alt oficial l-au ajutat pe chinez, după care acesta a primit îngrijiri medicale. Câteva minute mai târziu, Wu Yibing a fost nevoit să abandoneze partida de la Washington cu Yosuke Watanuki.

În turul al doilea de la Washington, japonezul îl va întâlni pe canadianul Felix Auger-Aliassime, cap de serie numărul 3 la turneul din capitala Statelor Unite ale Americii.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

16:32 FotoIon Ţiriac a trecut fără ezitare peste cuvântul fiicei sale şi nu i-a îndeplinit dorinţa: „Nu am mai putut. Gata, îmi ajunge” 16:23 Cine l-a sfătuit pe Florinel Coman să se transfere în Qatar: „Am vorbit cu el, mi-a spus să mă duc!” 15:47 Constantin Budescu s-a despărţit oficial de Farul Constanţa! Anunţul clubului condus de Gică Hagi 15:29 Fanii fostei echipe a lui Mircea Rednic i-au împiedicat pe jucători să ajungă la stadion! Meciul a fost anulat 15:29 „Rețineți cuvintele mele” Luis Enrique, prima reacție după ce Kylian Mbappe și-a luat adio de la PSG! 14:55 VIDEOYokohama – Al Ain 2-1 a fost în AntenaPLAY. Japonezii au nevoie să nu piardă în retur pentru a cuceri Liga Campionilor Asiei! 14:52 Final de sezon în Liga a 2-a! Unirea Slobozia și Gloria Buzău, promovate direct! Cine mergre la baraj și cine a retrogradat 14:50 FotoCât de frumoasă e şi cu ce se ocupă cea mai rapidă femeie din România! 14:33 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Derby-ul, sold-out! 14:15 „Ghencea e mică” Gheorghe Mustață, ironie la adresa CSA Steaua în ziua în care FCSB primește titlul! Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire