Euro 2020 | Suma uriaşă pe care o vor primi cele 24 de echipe. Câştigătoarea poate încasa 34 milioane de euro

Antena Sport Publicat: 10 iunie 2021, 9:47

Comentarii
Euro 2020 | Suma uriaşă pe care o vor primi cele 24 de echipe. Câştigătoarea poate încasa 34 milioane de euro

Euro 2020 | Cele mai interesante lucruri despre Campionatul European

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fiecare echipă calificată la turneul final, care se va disputa şi la Bucureşti, va primi 9.25 de milioane de euro şi un bonus de 1,5 milioane pentru victorie în faza grupelor şi 750.000 euro la remiză.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Euro 2020 | Suma uriaşă pe care o vor primi cele 24 de echipe

Echipele calificate în optimi vor obţine câte 2 milioane de euro, sfertfinalistele 3,25 milioane de euro, iar semifinalistele 5 milioane de euro. 7 milioane de euro va primi finalista şi 10 milioane de euro campioana europeană.

34 de milioane de euro este suma maximă pe care o poate primi campioană europeană, dacă va câştiga toate meciurile din grupă, faţă de 27 de milioane de euro în 2016.

Euro 2020 | România găzduieşte 4 meciuri

Bucureștiul este printre cele 11 orașe care vor găzdui meciuri la Campionatul European. Pe Arena Națională se vor juca trei partide din faza grupelor și una din optimile de finală.

Pe cel mai mai mare stadion din România se vor duela echipele din Grupa C. Reprezentativele Austriei, Macedoniei de Nord şi Ucrainei vin să joace la noi în ţară. Cele trei meciuri din faza grupelor, care se dispută la Bucureşti, sunt:

Reclamă
Reclamă
  • Austria – Macedonia de Nord, 13 iunie, Arena Naţională
  • Ucraina – Macedonia de Nord, 17 iunie, Arena Naţională
  • Ucraina – Austria, 21 iunie, Arena Naţională
  • Pe 28 iunie este programată şi confruntarea din „optimi”. În România vine câştigătoarea grupei F. O va avea adversară pe ocupanta locului 3 din grupele A, B sau C.

Premieră pentru România! Avem două brigăzi de arbitri la european

Comisia de Arbitri a UEFA a numit brigăzile pentru meciurile care se vor disputa la Campionatul European de fotbal. Potrivit uefa.com, printre arbitrii de pe listă se află şi Ovidiu Haţegan şi Istvan Kovacs.

Ovidiu Hațegan îi va avea în brigadă pe Sebastian Gheorghe și Radu Ghinguleac. Hațegan va fi la al doilea turneu final european, după cel din Franța din 2016.

De cealaltă parte, Kovacs va fi ajutat de la margine Vasile Florin Marinescu și Mihai Ovidiu Artene.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va străluci în ultimele meciuri din faza grupelor de la Campionatul Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
7:15

LIVE VIDEOEgipt – Iran 1-1, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Meci decisiv la Seattle, pentru 16-imile Cupei Mondiale

7:00

Programul zilei a 17-a de la Campionatul Mondial. Meciurile sunt în direct pe Antena 1, Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY

6:31

Trei concluzii după finalul grupei H: Spania relaxată și furia lui Bielsa

5:44

VideoScandal uriaş în Uruguay – Spania! Canobbio a sărit la arbitru şi nu a vrut să iasă de pe teren, după ce a fost eliminat

5:44

LIVE VIDEONoua Zeelandă – Belgia 0-2, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Trossard a reuşit “dubla”

5:39

VIDEOCapul Verde a scris istorie şi s-a calificat în 16-imile Mondialului. Joao Paulo, în centrul bucuriei

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026? S-au stabilit şase meciuri 2 VideoDramatism incredibil în SUA – Turcia! Faza care a decis totul, în minutul 90+8 3 „Blat la Mondial”. Meciul care a ridicat suspiciuni uriașe: „Au semnat Pactul și sunt fericite” 4 Liverpool, ofertă uriaşă pentru Andrei Raţiu! Suma pe care o poate primi Rayo în schimbul fundaşului naţionalei 5 Mihai Pintilii semnează! Unde ajunge fostul secund de la FCSB 6 În mijlocul Mondialului, tocmai a avut loc cel mai scump transfer din istoria Premier League
Citește și