“Sunt capabili de asta!” Francezii au analizat grupa României de la EURO și au venit cu un verdict surprinzător pentru tricolori!

Alex Ioniță Publicat: 9 iunie 2024, 16:50

Comentarii
Sunt capabili de asta! Francezii au analizat grupa României de la EURO și au venit cu un verdict surprinzător pentru tricolori!

Ianis Hagi / Profimedia

Francezii au analizat grupa României de la EURO și au venit cu un verdict surprinzător pentru tricolori! Presa din Hexagon a vorbit despre grupa E a Campionatului European din Germania, acolo unde jucătorii lui Edi Iordănescu se vor lupta pentru calificare cu Belgia, Ucraina și Slovacia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România va debuta la turneul final pe data de 17 iunie, împotriva selecționatei din Ucraina. Urmează apoi duelurile cu Belgia (22 iunie) și cu Slovacia (26 iunie).

Francezii au analizat grupa României de la EURO și au venit cu un verdict surprinzător pentru tricolori

Presa din Franța este de părere că România ar putea fi una dintre surprizele de la EURO 2024. Jurnaliștii din Hexagon și-au argumentat opinia și au notat faptul că tricolorii au avut o campanie de calificare excelentă și că sunt capabili de rezultate mari.

„Dacă surpriza acestui EURO ar veni de la România? Românii sunt capabili de asta și au făcut deja senzație terminând campania de calificări pe un prim loc indiscutabil, în fața Elveției în special.

În 2016, tricolorii au fost foarte aproape de a surprinde Franța în meciul de deschidere al Euro (victorie cu 2-1 pentru Les Bleus în ultimele minute). Înainte de a lua în calcul calificarea, românii vor aborda această ediție din 2024 cu ambiția de a câștiga primul lor meci la Campionatul European din 2000 încoace, de la o victorie în fața Angliei (3-2).

Reclamă
Reclamă

De notat că România va aborda acest Euro cu Ianis Hagi, mijlocaș la Alaves (n.r. – între timp împrumutul la formația spaniolă i s-a încheiat și s-a întors la Rangers) și fiul lui Gheorghe Hagi, idolul poporului român”, a notat publicația RMC Sport.

Conducerea FRF, reacţie surprinzătoare după remiza României cu Liechtenstein

Conducerea FRF a avut o reacţie surprinzătoare după remiza României cu Liechtenstein. Mihai Stoichiţă, directorul tehnic al Federaţiei Române de Fotbal, vede şi lucruri pozitive în urma rezultatului înregistrat de jucătorii lui Edi Iordănescu.

Partida dintre România şi Liechtenstein, ultimul meci de pregătire pentru EURO 2024, a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY şi s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Reclamă

În urma acestei remize au apărut foarte multe reacţii negative. Mihai Stoichiţă consideră însă că acest rezultat reprezintă un lucru bun, în condiţiile în care un astfel de rezultat te pune pe gânduri înaintea unui turneu final:

„Eu am mare încredere în ei, i-am felicitat. Vă dați seama că nu au fost fericiți, dar trebuie să reducem amărăciunea și să mergem mai departe. A fost totuși un meci amical, o echipă care nu are cine știe ce jucători. Fiecare meci are istoria lui.

Este foarte bine că s-a întâmplat așa pentru că devii circumspect înainte de meciurile importante. E un lucru care te pune pe gânduri”, a declarat Mihai Stoichiţă, la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
1:05

Wu Yize l-a învins dramatic în decisiv pe Shaun Murphy şi este noul campion de la Crucible

0:17

VIDEOSporting – Guimaraes 5-1! Gazdele au egalat-o pe Benfica, după ce au umilit echipa românului Tony Strata

0:16

VideoDebast, autogol de cascadorii râsului! A amintit de cel al lui Bănel Nicoliţă cu Real Madrid

23:59 4 mai

Manchester City, remiză dramatică la Everton! Ajutor uriaș pentru Arsenal în lupta la titlu

23:31 4 mai

Anunţul lui Costel Gâlcă despre viitorul său, după ce fanii i-au cerut demisia

23:29 4 mai

Moruţan a fost sincer, după primul gol la Rapid: “Nu mă ajută”! Ce a spus de fani: “N-am mai trăit aşa ceva”

1 Prima decizie luată de Kyros Vassaras, după scandalul de arbitraj de la Universitatea Craiova – Dinamo 2-1 2 “Ce-aveţi, mă?” Dialog halucinant între arbitrii din camera VAR la faza golului oltenilor, marcat din offside! 3 Cristi Chivu a plecat din conferinţă, după ce a devenit campion cu Inter. Cum şi-a explicat gestul rar: “Aţi înţeles momentul” 4 Gigi Becali îl va da afară de la FCSB, dar jucătorul e la mare căutare: “Cu un CV ca al lui, multe echipe îl vor” 5 “Pot să plângă”. Steven Nsimba, mesaj plin de tupeu după golul din offside marcat în Craiova – Dinamo 6 Reacţia surprinzătoare a CCA după ce Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo cu un gol din offside!
Citește și