Închide meniul
EXCLUSIV

Viaţa bate filmul în Wurzburg! Ionel Mager a fost copil de mingi pentru “eroii de la Sevilla”, iar fiul lui a jucat cu Adeyemi

Antena Sport Publicat: 20 iunie 2024, 22:33

Comentarii
Viaţa bate filmul în Wurzburg! Ionel Mager a fost copil de mingi pentru eroii de la Sevilla, iar fiul lui a jucat cu Adeyemi

Ionel Mager şi fiul său / AntenaSport

Viaţa bate filmul în Wurzburg! Ionel Mager fost copil de mingi pentru eroii de la Sevilla, campionul României cu juniorii Stelei, dar de 28 de ani trăieşte în Germania, la Wurzburg, unde conducere o afacere alături de fiul lui. Iar băiatul, Enrico Mario Mager, a jucat fotbal cu Karim Adeyemi, starul lui Dortmund cu mamă româncă. E una dintre poveştile românilor care susţin naţionala la toate turneele finale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Născut în Germania, Mario a fost coleg la juniori cu Adeyemi, starul Borussiei Dortmund care nu a fost chemat la EURO 2024. Amândoi au origini româneşti şi au participat la un trial organizat de Federaţie pentru copiii românilor din Germania. Refuzat, Adeyemi n-a mai vrut el să joace pentru România atunci când a fost căutat.

Viaţa bate filmul în Wurzburg

Am vorbit cu nea Ţicleanu, dar trebuia s-o contactezi pe mama lui, să-i spui ‘dulce Românie’, nu ştiu ce. Erau înnebuniţi şi ei cu România. Dar dacă nu pui mâna pe el de fraged, e foarte greu“, a declarat Ionel Mager pentru AntenaSport.

În schimb, Mario a renunţat la fotbal, dar se mândreşte cu trofeele câştigate la juniori.

Am fost golgheter de trei ori. Am plecat în Spania, la Catalonia, şi am jucat cu Barcelona. Şi acolo l-am văzut pe Dani Alves în hotel. Dani Alves“, şi-a amintit Mario.

Reclamă
Reclamă

Acum, Mario mai jonglează pe terenul din curtea casei şi îşi ajută tatăl în afacerea cu maşini second hand.

(Reporter: Aduci un pic a Haaland, aşa, micul Haaland) Haaland joacă la Manchester City şi eu am rămas să vând maşinile.

(Ai vândut maşina? Ai cumpărat-o?) Trei azi, da!“, s-a amuzat Mario Mager.

Reclamă

Cu fotbalul nu mai eşti, du-te şi cumpără o maşină!“, a reacţionat tatăl lui.

Tatăl lui Mario este plecat din ’96 în Germania. A jucat şi el fotbal şi a ajuns de două ori campionul României cu juniorii Stelei. Ionel a fost copil de mingi, în Ghencea, pentru campionii Europei, Lăcătuş şi Balint. Păstrează cu sfinţenie tricoul României cu autograf de la generalul Iordănescu.

Te impulsionează şi îţi dă ambiţie să fii pe primul loc, să fii unul dintre cei mai buni, să răzbeşti în viaţă“, a spus Ionel Mager.

Chiar dacă stă în Germania, Ionel a colindat toată lumea ca să strige pentru România la marile meciuri.

Cu cămila asta, cu cocoşata asta, am fost în ’98. Toată Franţa!“, i-a arătat Ionel Mager lui Silviu Corneanu, reporterul AntenaSport.

Fiul l-a însoţit în Munchen, la victoria istorică cu Ucraina.

Să ne calificăm din grupe, să trecem şi de prima manşă, să jungem în sferturi“, este dorinţa lui Ionel.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va impune Louis Munteanu la Valencia, dacă transferul se va realiza?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:57
Hacken – CFR Cluj LIVE TEXT (20:00). Elevii lui Dan Petrescu luptă pentru calificarea în Conference League. Echipele
18:43
Cum ar putea arăta primul 11 al FCSB-ului cu Aberdeen, după ce Radunovic, Ngezana şi Alhassan nu au primit viză!
18:40
Adrian Mutu, verdict despre transferul lui Răzvan Marin la AEK Atena: “S-a terminat un ciclu”
18:33
VIDEOKuai Man i-a lăudat pe românii Bernadette Szocs şi Eduard Ionescu! Ce a spus liderul mondial, Lin Shidong!
18:00
VideoPunct de senzaţie reuşit de Bernadette Szocs şi Eduard Ionescu împotriva principalilor favoriţi, Man şi Shidong!
17:44
Gigi Becali, prima reacție după ce Ngezana, Radunovic și Alhassan nu au primit viza pentru Regatul Unit: “Le dăm peste bot”
1 Ce jucător dispare de pe lista FCSB-ului pentru a-i face loc lui Mamadou Thiam. Anunţul lui Gigi Becali 2 Anunțul momentului pentru Dinamo! Răzvan Burleanu a dat vestea: “N-ați avut o poziție oficială” 3 Gigi Becali a confirmat transferul lui Mamadou Thiam la FCSB: “L-am luat”. Câţi bani a plătit în schimbul lui 4 Adrian Mititelu a “tunat” după depunctarea de 94 de puncte a lui FCU Craiova: “Ei sunt terminați” 5 Răzvan Burleanu, prima reacţie după scandalul de la tragerea la sorţi din Cupă: “Vina a fost recunoscută” 6 Florin Prunea, discurs dur după ce Mamadou Thiam a semnat cu FCSB: “Nu e în regulă! Vor sufla şi în iaurt”
Citește și