Miza uriaşă pentru naţionala României în meciul cu Slovacia. Cum putem evita un meci infernal în optimi la EURO 2024

Valentin Pîrcălabu Publicat: 24 iunie 2024, 9:46

Comentarii
Miza uriaşă pentru naţionala României în meciul cu Slovacia. Cum putem evita un meci infernal în optimi la EURO 2024

Florinel Coman şi Ianis Hagi, după România - Ucraina 3-0 / Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Miza uriaşă pentru naţionala României în meciul cu Slovacia, pe lângă cea a calificării. “Tricolorii” pot evita un nume uriaş în optimile de finală de la EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România are şanse uriaşe de a se califica în optimile de finală de la EURO 2024. Tricolorii au nevoie de un rezultat de egalitate pentru a fi siguri de calificare.

Miza uriaşă pentru naţionala României în meciul cu Slovacia

Pentru naţionala lui Edi Iordănescu ar urma un meci infernal în optimile dE finală, în cazul în care nu va termina pe primul loc în grupă. Dacă se vor califica de pe locul 2, tricolorii vor juca cu locul 2 din grupa D, ocupat acum de Franţa. În cazul în care România se va califica de pe locul 3, adversara va fi câştigătoarea grupei B sau C. Spania a câştigat deja grupa B, în timp ce Anglia are şanse mari de a se califica în optimi de pe primul loc.

Varianta mai simplă ar fi dacă România ar câştiga grupa. Pentru ca acest lucru să fie posibil, România are nevoie ca Belgia să nu câştige partida cu Ucraina.

Englezii, impresionaţi de România! Ce loc ocupă „tricolorii” în topul naţionalelor de la EURO 2024

Englezii au fost impresionaţi de România, după cele două meciuri jucate de „tricolori” la EURO 2024. Jurnaliştii britanici au realizat un top al celor mai bune echipe din Germania, după primele două etape disputate din grupe, iar naţionala lui Edi Iordănescu este poziţionată peste Croaţia sau Ungaria.

Reclamă
Reclamă

România a învins categoric Ucraina, scor 3-0, în meciul de debut de la EURO, şi a fost învinsă ulterior de Belgia, scor 0-2, în al doilea meci din grupe. Naţionala se pregăteşte acum de duelul decisiv cu Slovacia, care se va disputa miercuri, de la ora 19:00.

urnaliştii de la GOAL.com au analizat echipele naţionale de la EURO, după primele două meciuri disputate. Aceştia au clasat naţionala României pe locul 13, dintr-un total de24 de echipe participante.

România se situează astfel peste naţionale precum Slovacia, Serbia, Croaţia sau Ungaria. Ultima în clasamentul realizat este Polonia, care nu a obţinut niciun punct.

Reclamă

La capătul celălalt, cea mai bună naţională de la EURO 2024, după primele două meciuri jucate, este Spania, care are maximum de puncte.

„Echipa lui Edward Iordănescu știe că dacă va învinge Slovacia la Frankfurt vor trece în optimi – fie ca învingători ai Grupei E, fie ca secunzi. Orice rezultat ar fi unul extraordinar pentru români”, a notat sursa menţionată mai sus.

Clasamentul descrescător al naţionalelor de la EURO 2024:

  • 24. Polonia
  • 23. Ungaria
  • 22. Albania
  • 21. Georgia
  • 20. Serbia
  • 19. Cehia
  • 18. Scoția
  • 17. Slovenia
  • 16. Croația
  • 15. Ucraina
  • 14. Slovacia
  • 13. România
  • 12. Austria
  • 11. Danemarca
  • 10. Belgia
  • 9. Italia
  • 8. Turcia
  • 7. Elveția
  • 6. Anglia
  • 5. Olanda
  • 4. Franța
  • 3. Portugalia
  • 2. Germania
  • 1. Spania
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri în Norvegia - Franţa, Erling Haaland sau Kylian Mbappe?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:08

Nu a vrut să iasă de pe teren, după calificarea Suediei în 16-imile Mondialului. Explicațiile oferite după meci

8:51

Nadia Comăneci, prezentă la Turcia – SUA 3-2. Ce alte vedete au fost surprinse alături de „Zeița de la Montreal”

8:33

“Vă rog încetați să vorbiți prostii”. Selecționerul Germaniei, scos din sărite de un jurnalist după 1-2 cu Ecuador

8:26

S-a scris istorie la Mondial, după meciul dramatic câștigat de Turcia. Duel „nebun” la Los Angeles

8:10

Cel mai tare meci al zilei de la Campionatul Mondial 2026 se vede azi în format FIFA Match Buddy, în AntenaPLAY

8:00

La ce ore sunt azi cele mai tari meciuri de la Campionatul Mondial şi pe ce canale sunt transmise

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026? S-au stabilit patru meciuri 2 VideoDramatism incredibil în SUA – Turcia! Faza care a decis totul, în minutul 90+8 3 Au 3 puncte, dar nu mai speră la 16-imile Campionatului Mondial: “Vom pleca acasă! Băieţii sunt distruşi” 4 VideoGreşeală uriaşă de arbitraj în Ecuador – Germania. Gol marcat după ce Pavlovic i-a dat un picior în faţă unui adversar 5 UPDATERăsturnare de situaţie! Gigi Becali a făcut anunţul despre Florin Tănase: “E rezolvată”. A anunţat şi un transfer 6 VideoNeymar, primele minute la Mondialul din 2026. A îmbrăcat tricoul Braziliei după 981 de zile și a plâns pe teren
Citește și