Închide meniul

Englezii, impresionaţi de România! Ce loc ocupă “tricolorii” în topul naţionalelor de la EURO 2024

Viviana Moraru Publicat: 23 iunie 2024, 21:45

Comentarii
Englezii, impresionaţi de România! Ce loc ocupă tricolorii în topul naţionalelor de la EURO 2024

Jucătorii României, după meciul cu Ucraina/ Profimedia

Englezii au fost impresionaţi de România, după cele două meciuri jucate de “tricolori” la EURO 2024. Jurnaliştii britanici au realizat un top al celor mai bune echipe din Germania, după primele două etape disputate din grupe, iar naţionala lui Edi Iordănescu este poziţionată peste Croaţia sau Ungaria.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a învins categoric Ucraina, scor 3-0, în meciul de debut de la EURO, şi a fost învinsă ulterior de Belgia, scor 0-2, în al doilea meci din grupe. Naţionala se pregăteşte acum de duelul decisiv cu Slovacia, care se va disputa miercuri, de la ora 19:00.

Englezii, impresionaţi de România

Jurnaliştii de la GOAL.com au analizat echipele naţionale de la EURO, după primele două meciuri disputate. Aceştia au clasat naţionala României pe locul 13, dintr-un total de24 de echipe participante.

România se situează astfel peste naţionale precum Slovacia, Serbia, Croaţia sau Ungaria. Ultima în clasamentul realizat este Polonia, care nu a obţinut niciun punct.

La capătul celălalt, cea mai bună naţională de la EURO 2024, după primele două meciuri jucate, este Spania, care are maximum de puncte.

Reclamă
Reclamă

“Echipa lui Edward Iordănescu știe că dacă va învinge Slovacia la Frankfurt vor trece în optimi – fie ca învingători ai Grupei E, fie ca secunzi. Orice rezultat ar fi unul extraordinar pentru români”, a notat sursa menţionată mai sus.

Clasamentul descrescător al naţionalelor de la EURO 2024:

  • 24. Polonia
  • 23. Ungaria
  • 22. Albania
  • 21. Georgia
  • 20. Serbia
  • 19. Cehia
  • 18. Scoția
  • 17. Slovenia
  • 16. Croația
  • 15. Ucraina
  • 14. Slovacia
  • 13. România
  • 12. Austria
  • 11. Danemarca
  • 10. Belgia
  • 9. Italia
  • 8. Turcia
  • 7. Elveția
  • 6. Anglia
  • 5. Olanda
  • 4. Franța
  • 3. Portugalia
  • 2. Germania
  • 1. Spania

Toate calculele pentru calificarea României în „optimi” la EURO 2024

România continuă să fie „la mâna ei” în încercarea de a obţine calificarea în optimile de finală. În cazul unei victorii cu Slovacia, tricolorii sunt siguri de clasarea pe unul dintre primele două locuri din Grupa E.

Reclamă

Tricolorii sunt siguri de accederea în fazele eliminatorii şi în cazul unui rezultat de egalitate cu Slovacia. Golaverajul îi ajută pe jucătorii lui Edi Iordănescu, care nu pot ajunge pe ultimul loc.

În schimb, calculele se complică dacă România pierde şi cu Slovacia. Naţionala noastră rămâne cu trei puncte şi are nevoie ca Belgia să învingă Ucraina în ultima etapă. Mai are nevoie de rezultate favorabile şi în cel puţin două dintre celelalte grupe.

Patru dintre cele şase echipe care se vor clasa pe locul 3 obţin calificarea. Principalul criteriu de departajare este numărul de puncte, după care golaverajul, golurile marcate şi victoriile. Astfel, România va avea nevoie ca în alte două grupe să fie naţionale clasate pe locul 3 cu cel mult trei puncte, dar un golaveraj inferior.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:47
Ștefan Baiaram, transfer în Germania. Mutarea carierei pentru jucătorul Universității Craiova
10:40
Italienii, reacţie categorică după ce Istvan Kovacs l-a arbitrat pe Cristi Chivu: “Ar fi putut fi un meci aprins, dar…”
10:29
“Dezamăgire uriașă!” Reacția lui Peter Bosz despre meciul cu Bayern, în care Man a jucat doar 45 de minute
10:22
“Gigi Becali ar plăti oricât”. Mihai Stoica, detalii despre noul transfer pregătit la FCSB
9:58
Calculele lui Gigi Becali pentru câștigarea campionatului: “E o situație de viață și de moarte”
9:44
“Chivu şi-a dat acordul”. Transferul pregătit de Inter, la o zi după victoria cu Dortmund din Champions League
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Adama Traore a semnat cu West Ham 4 Kyros Vassaras, măsură dură după UTA – Rapid! Arbitrul a fost pedepsit 5 Văzut ca un posibil înlocuitor pentru Charalambous, Mutu îl “înţeapă” pe Becali: “Critici mai dure ca niciodată” 6 Fotbalistul pentru care Universitatea Craiova a făcut ofertă de 1,7 milioane euro
Citește și