Antena Sport Publicat: 9 august 2024, 22:14 / Actualizat: 9 august 2024, 23:19

Ma Long a câştigat al şaselea titlu olimpic! China a cucerit aurul la Jocurile Olimpice 2024 - Profimedia Images

Ma Long a câştigat al şaselea titlu olimpic, după ce echipa masculină de tenis de masă a Chinei a câştigat o nouă medalie de aur, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris. China a învins în finală formaţia Suediei cu scorul de 3-0.

China şi-a reconfirmat supremaţia în sportul cu mingea de celuloid, cu patru titluri câştigate la Paris în cinci probe, simplu masculin, simplu feminin, dublu mixt, masculin pe echipe, aşteptând o medalie de aur şi în proba feminină pe echipe, în care va înfrunta Japonia, duminică.

China are în acest moment 36 de medalii de aur cucerite la Jocurile Olimpice din 41 puse în joc de la includerea acestui sport în programul olimpic, în 1988, la JO de la Seul. Long Ma are două titluri olimpice la simplu şi patru pe echipe.

Finala masculină pe echipe a început cu proba de dublu, în care perechea Chuqin Wang/Long Ma a avut nevoie de cinci seturi pentru a trece de cuplul Anton Kallberg/Kristian Karlsson, 3-2 (8-11, 11-4, 11-3, 6-11, 11-7).

În primul meci de simplu, proaspătul campion olimpic Zhendong Fan l-a învins pe finalistul Truls Moregard, cu 3-2 (10-12, 11-8, 11-9, 11-13, 11-5).

Liderul mondial Chuqin Wang a parafat victoria asiaticilor în faţa lui Kristian Karlsson, după un nou meci strâns, cu 3-2 (11-9, 11-5, 10-12, 10-12, 11-2).

Medaliile de bronz au revenit Franţei, victorioasă în faţa Japoniei cu 3-2, în finala mică.

Va fi din nou Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

Ce se întâmplă cu jucătorii excluși din lotul lui Sepsi, după 1-2 cu Universitatea Craiova! Bernd Storck: „Discutăm!”

22:48

Louis Munteanu, primul gol pentru CFR Cluj! Execuţie superbă a atacantului de milioane de euro al lui Petrescu

22:15

FotoA început ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice 2024! Mihaela Cambei, portdrapelul României

22:05

Mihai Stoica, val de laude pentru Alex Mitriță după Sepsi – Universitatea Craiova 1-2: „De excepție! Din altă ligă!”

1 VIDEOFC Porto – Gil Vicente 3-0. Start perfect de sezon pentru „dragoni”. Show total în Liga Portugal, live în AntenaPLAY 2 Team Romania la Jocurile Olimpice – ziua 15 | Cătălina Axente, învinsă la lupte libere! Incze, eșec în recalificări 3 Gloria Buzău – Rapid 1-1. Neil Lennon, fără victorie pe banca rapidiştilor. Criză uriaşă în Giuleşti. Budescu, gol din penalty 4 Gigi Becali i-a găsit rapid înlocuitor lui Alexandru Musi: „Gata!”. Decizia luată de patronul FCSB 5 NEWS ALERTTAS a dat decizia! Ana Maria Bărbosu a câştigat medalia de bronz. Anunţul făcut de Federaţia Română de Gimnastică 6 Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 16 | Delvine Relin Meringor, locul 7 la maraton. Joan Melly nu a încheiat cursa