Închide meniul

Kevin Durant, moment istoric: a depăşit bariera celor 30.000 de puncte în NBA

Publicat: 12 februarie 2025, 8:57

Kevin Durant, moment istoric: a depăşit bariera celor 30.000 de puncte în NBA

Kevin Durant, în timpul unui meci - Profimedia Images

Kevin Durant a devenit al optulea jucător din istoria NBA care reuşeşte 30.000 de puncte, atingând pragul marţi seară împotriva echipei Memphis Grizzlies, informează AP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sportivul echipei Phoenix Suns, în vârstă de 36 de ani, votat recent pentru a 15-a oară în echipa All-Star, se alătură lui LeBron James, Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Kobe Bryant, Michael Jordan, Dirk Nowitzki şi Wilt Chamberlain în clubul celor cu 30.000 de puncte.

Kevin Durant a depăşit bariera celor 30.000 de puncte în NBA

Julius Erving a atins şi el acest prag, însă combinând punctele marcate în NBA şi ABA.

Durant este de patru ori campion la scor în NBA şi rămâne unul dintre cei mai buni marcatori din ligă în cel de-al 17-lea său sezon în NBA. El are o medie de aproximativ 27 de puncte pe meci.

Kevin Durant a reuşit 17.566 de puncte în primele sale nouă sezoane cu Oklahoma City Thunder, care au fost Seattle SuperSonics în timpul primului său sezon în 2007-08. El a mai jucat pentru Golden State Warriors (5.374 puncte), Brooklyn Nets (3.744) şi Suns (3.324).

Reclamă
Reclamă

Durant a terminat cu 34 de puncte meciul pierdut de Suns cu 112-119.

Kevin Durant, în echipa Shaq, la All-Star Game

Durant va face parte din Team Shaq la All-Star Game, ce va fi transmis pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, duminică dimineaţă, de la ora 03:00. Ediţia din 2025 este a 74-a şi va avea un nou format, cu patru echipe participante.

Mini-turneul va include patru echipe care se vor întrece în două semifinale, iar câştigătoarele vor ajunge în finală. Toate meciurile se încheie atunci când una dintre echipe atinge scorul ţintă de 40 de puncte. Modificările vin ca urmare a criticilor recente privind lipsa de intensitate a meciului All-Star din ultimii ani.

Reclamă

Analiştii NBA de la TNT şi fostele vedete ale ligii, Shaquille O’Neal, Charles Barkley şi Kenny Smith, au selectat opt jucători din cele 24 de All-Star-uri disponibile în cadrul unui draft care a avut loc pe 6 februarie. Între timp, accidentatul Giannis Antetokounmpo a fost înlocuit în echipa Chuck de Trae Young.

Cea de-a patra echipă a turneului, Team Candace, în onoarea legendei NBA feminine Candace Parker, va fi echipa care va câştiga Rising Stars Challenge, un alt mini-turneu cu patru echipe la care vor participa tineri jucători din NBA şi din G-League, liga de dezvoltare, şi care va avea loc vineri.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:55 5 iun.

Franța a încasat 5 goluri într-un meci oficial după o pauză de 57 de ani! Festival de reușite în Nations League

23:46 5 iun.

Avertisment pentru Cristi Chivu: “Poate pleca până în decembrie” Dezvăluiri dure din vestiarul lui Inter

23:44 5 iun.

Spania – Franța 5-4! Semifinală „nebună” în Nations League. „Furia Roja”, duel cu Portugalia în ultimul act

23:13 5 iun.

Italienii au anunțat prima decizie a lui Cristi Chivu la Inter! Ce se va întâmpla începând cu primul meci

23:13 5 iun.

Cristi Chivu, criticat pentru plecarea la Inter! Presa din Parma a reacţionat dur: “Lasă un gust amar”

22:47 5 iun.

Gigi Becali, lăudat de Mircea Lucescu după ce l-a transferat pe Denis Alibec la FCSB: “Vă divulg ce mi-a spus!”

1 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB 2 Gigi Becali a anunțat transferul lui Dennis Politic la FCSB: „Azi semnăm”. Suma plătită către Dinamo 3 BREAKING NEWSCristi Chivu semnează cu Inter! Gazzetta dello Sport: “Contract pe 2 ani!” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 Gigi Becali, reacție fermă după decizia în procesul pentru palmares cu CSA Steaua: „Mi l-au dat moștenire”
Citește și