Închide meniul

7 milioane de dolari pentru un tricou purtat de Kobe Bryant

Publicat: 25 aprilie 2025, 13:04

7 milioane de dolari pentru un tricou purtat de Kobe Bryant

Tricou Kobe Bryant - Profimedia Images

Un tricou purtat de Kobe Bryant în timpul debutului său în pre-sezon şi în sezonul regulat cu Los Angeles Lakers a fost vândut, joi, cu 7 milioane de dolari la Sotheby’s în New York, a anunţat casa de licitaţii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tricoul a fost purtat la şapte meciuri din sezonul 1996-97, inclusiv la debutul din pre-sezon pe 16 octombrie şi la debutul din sezonul regulat pe 3 noiembrie 1996, precum şi la NBA Media Day.

7 milioane de dolari pentru un tricou purtat de Kobe Bryant

La 7 milioane de dolari, acest articol este al patrulea cel mai scump tricou sportiv purtat la un meci, după tricoul lui Babe Ruth (24 de milioane de dolari), tricoul lui Michael Jordan din finala NBA din 1998 (10,1 milioane de dolari) şi tricoul lui Diego Maradona de la Cupa Mondială din 1986 din Argentina (9,3 milioane de dolari).

“Primele meciuri sunt momente unice în cariera unui sportiv. Ele marchează începutul unei călătorii extraordinare, iar pentru sportivii emblematici precum Kobe Bryant, aceste repere sunt cu atât mai importante cu cât reprezintă un moment singular în timp care nu poate fi replicat niciodată”, a afirmat Brahm Wachter, şeful colecţiilor moderne de la Sotheby’s, într-o declaraţie trimisă ESPN.

Vânzarea a reprezentat un record pentru un obiect de colecţie al lui Bryant, depăşind suma de 5,85 milioane de dolari plătită pentru tricoul său semnat, purtat în timpul sezonului 2007-2008 în care a fost desemnat MVP.

Reclamă
Reclamă

Bryant, de cinci ori campion NBA, a murit la vârsta de 41 de ani într-un accident de elicopter în ianuarie 2020, în urma căruia şi-au pierdut viaţa şi fiica sa Gianna şi alte şapte persoane.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

În ce competiție europeană se va califica FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
19:00

LIVE SCORESorana Cîrstea – Hailey Baptiste se joacă ACUM la Wimbledon! Irina Begu, în turul 2. Jaqueline Cristian e OUT

18:55

Jannik Sinner, calificare fără emoţii în turul 2 la Wimbledon. Italianul, victorie în faţa compatriotului său

18:42

“Să-şi ia adio de la fotbal”. Gigi Becali, mesaj dur după accidentarea lui Darius Olaru. Ce i-a transmis căpitanului de la FCSB

18:37

S-a semnat cel mai mare contract din istoria NBA. Suma colosală anuală pusă în joc pentru MVP-ul ligii

18:31

Trei plecări anunţate de Dinamo, înainte de startul sezonului. Ce jucători s-au despărţit de “câini”

18:15

Gigi Becali a ales între Denis Alibec şi Daniel Bîrligea. Cine va fi titular în FCSB – CFR Cluj

1 “A fost o momeală”. Marius Lăcătuş, prima reacţie după ce a aflat că Steaua nu va putea juca în Liga 1 2 Steaua nu va putea juca în Liga 1! Ce s-a întâmplat exact cu amendamentele din Legea Sportului 3 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 4 Veste tragică în fotbalul românesc. David Oprescu, jucătorul legitimat la CSM Slatina, a încetat din viaţă 5 FotoDinamo și-a prezentat echipamentul pentru sezonul viitor! Imagini cu noul tricou al „câinilor” 6 FCSB – Utrecht 3-1! Campioana, doar victorii în cantonamentul din Olanda! Politic, primul gol pentru roș-albaștri
Citește și