Închide meniul

“O minciună”. Mihai Stoica, reacţie dură după eşecul României cu Austria. A criticat patru jucători: “Nu au fost pe teren”

Publicat: 8 iunie 2025, 19:34

Comentarii
O minciună. Mihai Stoica, reacţie dură după eşecul României cu Austria. A criticat patru jucători: Nu au fost pe teren

Mihai Stoica, pe Arena Națională, înainte de un meci al FCSB-ului.

Mihai Stoica a oferit o reacţie dură, după ce Austria a învins România, scor 2-1, într-un meci care a fost în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY. Oficialul de la FCSB a criticat patru titulari ai naţionalei lui Mircea Lucescu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mihai Stoica a subliniat că problema României în meciul cu Austria a fost reprezentată de jocul modest prestat de jucătorii titularizaţi în spatele lui Daniel Bîrligea.

Mihai Stoica, reacţie dură după eşecul României cu Austria

În linia de mijloc au evoluat Dennis Man, Denis Drăguş, Răzvan Marin şi Nicolae Stanciu. Singurul remarcat al lui Mihai Stoica a fost Vlad Chiricheş, revenit la echipa naţională după trei ani.

MM a răbufnit şi cu privire la faptul că la echipa naţională se cere o construcţie. Oficialul campioanei a transmis că în primul 11 al României ar trebui să se regăsească mereu cei mai în formă jucători, iar termenul de “contrucţie” este o “minciună”.

“Din ce am văzut, la noi problema din 4-1-4-1 au fost cei 4 din spatele lui Bîrligea, în opinia mea toți au avut o evoluție modestă. Cu asta am spus cam tot. Dintre apărători, unii au avut intervenții bune, Moldovan chiar foarte bune și multe. Chiricheș a făcut un joc bun, o spun și cifrele, s-a văzut cu ochiul liber. În rest, cei 4… nu au fost pe teren.

Reclamă
Reclamă

Mi se pare un nonsens teribil, construcție la echipa națională. Ce construcție? Construcția asta, după 3 ani vine un jucător de aproape 36 de ani și e cel mai bun jucător de pe teren. Asta e construcție? Încă o dată, nu există construcție la națională, nu există pregătim o generație.

Eu nu pot să înțeleg asta, construcție la echipa națională. Există o națională, iau cei mai în formă jucători, jucătorii care au cea mai mare încredere la ora jocului, la momentul respectiv. Nu discutăm acum peste 2 ani de zile. Este o minciună, doar oamenii care nu au nicio legătură pot susține asta. Nu există construcție la echipa națională.

Echipa națională este echipa momentului și am terminat discuția, nu există așa ceva. Jucătorii care au făcut performanță, care s-au calificat de pe locul 1 în grupă la Europene. Dar Europenele sunt una, Mondialele sunt alta. Este ușor să te califici la Europene acum, la Mondiale e greu, dar nu la fel ca înainte, că ai barajul, care e wild card. Muzica la națională cântă la Mondiale, nu la Europene. Nu e nicio generație împlinită fără un Mondial”, a declarat Mihai Stoica, conform primasport.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:00
VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Mexicului. Cursa începe la 21:45 (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY)
0:40
VIDEOColorado Avalanche – Boston Bruins 2-3. Pentru Avs urmează meciul cu New Jersey Devils (19:30)
0:30
Real Madrid – Barcelona LIVE TEXT (17:15). Primul El Clasico al sezonului se anunţă incendiar
0:30
VIDEOEstrela Amadora – Rio Ave 1-2 şi Benfica – Arouca 5-0. Ianis Stoica a intrat în repriza a doua
23:47 25 oct.
Laurențiu Rus, la pământ după un nou eșec suferit de CFR Cluj: „Rușinos! Cel mai dureros moment”
23:37 25 oct.
Alin Fică nu s-a ferit de cuvinte, după CFR – Farul 0-2: „Noi suntem singurii vinovați”
1 Ce a spus Sabrina Voinea când şi-a văzut nota de locul 4 după exerciţiul de la sol. S-a uitat dezamăgită spre mama ei 2 Cristi Chivu l-a întrerupt pe un jurnalist în timpul conferinţei de presă: “Sunt român” 3 Ştefan Baiaram a vrut să îi returneze lui Mirel Rădoi cadoul de 18.000 de euro! Dezvăluirea lui Mihai Rotaru 4 NEWS ALERTSabrina Voinea ratează din nou dramatic o medalie la Mondial, ca la JO! A luat aceeaşi notă cu gimnasta de pe 3 5 Giovanni Becali a numit vedeta FCSB-ului care i-a dat informaţii lui Gigi Becali: “Lumea îi zice «sifonul»” 6 Cristi Chivu, discurs de mare antrenor după Napoli – Inter 3-1! I-a dat replica lui Conte: “Trebuie să evoluăm”
Citește și