Incredibil! ”Europenele” de la Torun au infectat zeci de sportivi, deși toți au fost ”negativ”! România a trimis 20 de oameni!

Cătălin Oprișan Publicat: 17 martie 2021, 17:07

Comentarii
Incredibil! ”Europenele” de la Torun au infectat zeci de sportivi, deși toți au fost ”negativ”! România a trimis 20 de oameni!

Marina Baboi a participat, fără succes, la cursa de 60m

Titlul poate părea ușor exagerat, dar marea parte a delegațiilor prezente la ”Europenele” indoor de Atletism desfășurate la Torun, Polonia, între 4 și 7 martie, nu știe ce să mai creadă: au zeci de sportivi cu COVID-19, deși toși aceștia au fost depistați negativ la controalele de dinaintea startului competiției. Și atunci?

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cifrele sunt înfricoșătoare: italienii au anunțat, deja, 15 cazuri (în două zile numărul acestora a crescut de la 8 la 15), englezii au 10, olandezii, nouă. Ucrainenii, polonezii, irlandezii și francezii au anunțat, și ei, cazuri printre cei care au participat la întrecerile de la Torun, fără a preciza numărul exact. Spaniolii nu au declarat, deocamdată, nimic.

Pe de altă parte, federația britanică de specialitate, UKA, a anunțat că va trimite o interpelare la forul european, pentru a cere socoteală cu privire la respectarea protocolului și la aplicarea acestuia la jocurile din Polonia, indicând lipsa de securitate, nerespectarea distanței dintre participanți, precum și nepurtarea măștilor protectoare.

Și federația franceză s-a arătat indignată. Toate aceste cazuri depistate pozitiv au dus la carantinarea sportivilor și la sistarea antrenamentelor acestora, cu doar patru luni înaintea startului Jocurilor Olimpice, ceea ce a dus la alertarea tuturor federațiilor europene. ”Dacă asta s-a petrecut la o competiție indoor de mici dimensiuni, ce se va întâmpla la Jocurile Olimpice și care va fi nivelul de control?”, s-au întrebat francezii. Interesant este faptul că Polonia va găzdui, din nou, o competiție atletică – Mondialele de ștafetă – pe 1 și 2 mai, la Chorzow.

La Torun, România a prezentat o delegație de 15 sportivi, nouă la masculin, șase la feminin. De asemenea, au fost trei antrenori, un kineto și un șef de delegație. Din păcate, nu am reușit să cucerim nicio medalie. Deocamdată, Federația Română de Atletism nu a precizat dacă există astfel de probleme în rândul lotului deplasat în Polonia. 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:11

S-au tras la sorți semifinalele Cupei Angliei. Cum arată “careul de ași” al celei mai vechi competiții de fotbal

8:47

Cine îl poate opri pe Zhao Xintong? Chinezul a intrat în istorie după ce l-a “spulberat” şi pe Judd Trump

8:44

Pleacă Gâlcă de la Rapid în vară? Florin Prunea a dat verdictul după eșecul giuleștenilor cu “U” Cluj

8:24

Alex Dobre, criticat după ce a intrat în conflict cu fanii Rapidului, înainte de scandalul uriaş din Giuleşti

8:17

Nota primită de Cristi Chivu, după ce Inter a surclasat-o pe AS Roma în derby: “Nu era de la sine înțeles”

8:05

Cristi Chivu le-a dat lecţii italienilor, după Inter – Roma 5-2! “Suntem cu toții vinovați”

1 Conducerea lui U Cluj, mesaj clar pentru Dan Nistor, după ce mijlocaşul i-a făcut praf pe jucătorii Rapidului 2 Ministrul Sănătăţii, anunţ de ultimă oră despre Mircea Lucescu: “E în stare critică! S-a degradat în ultimele 24-48 de ore” 3 UPDATEMircea Lucescu e în stare critică! Răzvan Lucescu a fost la spital, alături de mama lui: “E o situaţie grea” 4 Fanii lui PAOK Salonic, gest superb pentru Răzvan Lucescu! Ce s-a întâmplat înaintea remizei cu Panathinaikos 5 Răzvan Lucescu vine de urgență în România! Antrenorul ajunge după un derby în Grecia 6 Au apărut înregistrările din camera VAR! Cum s-a judecat cea mai controversată fază din Atletico – Barcelona
Citește și