Închide meniul

Estul a învins Vestul cu 211 – 186, în All-Star Game! Record istoric. Damian Lillard, MVP

Antena Sport Publicat: 19 februarie 2024, 10:18

Comentarii
Estul a învins Vestul cu 211 – 186, în All-Star Game! Record istoric. Damian Lillard, MVP

Estul a învins Vestul cu 211 - 186, în All-Star Game - Profimedia Images

Estul a învins Vestul cu 211 – 186, în All-Star Game. Cei mai buni jucători din NBA, liga americană de baschet, s-au înfruntat, duminică, la Indianapolis, în a 73-a ediţie a All-Star Game.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

MVP-ul All-Star Game, Damian Lillard, de la Milwaukee Bucks, a marcat 39 de puncte, iar echipa Estului a învins Vestul cu 211-186, învingătorii reuşind cele mai multe puncte din istoria de 73 de ani a jocului. Recordul anterior: 196 de puncte, reuşite de Vest în 2016, relatează AP.

Estul a învins Vestul cu 211 – 186, în All-Star Game

A fost o avalanşă de recorduri: Totalul de 397 de puncte a spulberat recordul de 374 stabilit în 2017, în timp ce Estul a reuşit 42 de aruncări de 3 puncte pentru a depăşi recordul de 35 stabilit de Team LeBron în 2019.
Echipele au reuşit 193 de puncte în prima repriză, depăşind recordul de 191 de puncte stabilit anul trecut pentru orice repriză, iar Estul a egalat un record pentru orice repriză, reuşind 104 puncte până la pauză.

Jaylen Brown, de la Boston Celtics, a avut 36 de puncte, iar Tyrese Haliburton, de la Indiana Pacers, a terminat cu 32 pentru Est, în timp ce Antetokounmpo a avut 23, iar Jayson Tatum a terminat cu 20.

“Să poţi avea o astfel de performanţă, este special”, a spus Lillard.

Reclamă
Reclamă

Karl-Anthony Towns, de la Minnesota Timberwolves, a marcat 50 de puncte pentru Vest în doar 28 de minute. Shai Gilgeous-Alexander de la Oklahoma City Thunder a marcat 31 de puncte pentru Vest.

Vestul a reuşit o mulţime de puncte: Cu 186, este pe locul patru în topul celor mai multe puncte reuşite de o echipă în istoria All-Star. Şi, evident, cele mai multe vreodată într-o înfrângere.

Recorduri în All-Star Game

– Estul a încercat 97 de aruncări de 3 puncte; recordul anterior a fost de 90 de către echipa LeBron în 2019.

Reclamă

– Echipele a avut 66 de aruncări de 3 puncte reuşite şi 168 de aruncări de 3 puncte încercate (recordurile anterioare au fost 62 şi 167 în 2019).

Lillard a făcut istorie. El şi-a apărat titlul de aruncător de 3 puncte sâmbătă seara – apoi a câştigat titlul de MVP duminică seara. Singurul alt jucător care a mai câştigat o probă de sâmbătă şi MVP-ul All-Star în acelaşi weekend a fost Michael Jordan în 1988, când a câştigat concursul de dunk, precum şi trofeul MVP.

Cea de-a 74-a ediţie a NBA All-Star Game va avea loc la 16 februarie 2025, la Chase Center din San Francisco, casa celor de la Golden State Warriors.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:21
Aryna Sabalenka – Elena Rybakina, finala de la Australian Open 2026. Victorii clare în semifinale
14:13
“S-a minunat şi el când a aflat”. Impresarul lui Radu Drăguşin, noi detalii despre viitorul românului la Tottenham
14:07
De pe locul 11 în clasament, Gigi Becali amenință Dinamo, Rapid și Craiova: “Le vor sări fulgii”
13:43
„The Gold”, serialul BAFTA cu Hugh Bonneville, este disponibil acum în AntenaPLAY
13:38
VIDEOLeBron James, în lacrimi după meciul cu Cleveland Cavaliers. Anunţ despre retragere al starului de la Lakers
13:34
“Vine tsunami!” Marius Șumudică spune că Gigi Becali a luat o decizie cu “risc mare de tot” la FCSB
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Adama Traore a semnat cu West Ham 4 Kyros Vassaras, măsură dură după UTA – Rapid! Arbitrul a fost pedepsit 5 Văzut ca un posibil înlocuitor pentru Charalambous, Mutu îl “înţeapă” pe Becali: “Critici mai dure ca niciodată” 6 Fotbalistul pentru care Universitatea Craiova a făcut ofertă de 1,7 milioane euro
Citește și