Sabrina Ionescu, înfrângere în primul meci al finalei din WNBA! New York Liberty, învinsă pe teren propriu în prelungiri

Alex Masgras Publicat: 11 octombrie 2024, 13:31

Comentarii
Sabrina Ionescu, înfrângere în primul meci al finalei din WNBA! New York Liberty, învinsă pe teren propriu în prelungiri

Sabrina Ionescu / Profimedia

Sabrina Ionescu a suferit o înfrângere în primul meci al finalei din WNBA. Echipa jucătoarei de origine română a disputat pe teren propriu meciul cu numărul 1 al finalei WNBA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Minnesota Lynx, formaţie care a câştigat patru titluri în istoria sa, a câştigat meciul în prelungiri, cu 95-93. Pentru New York Liberty, acesta ar fi primul titlu în WNBA, după cinci finala pierdute.

Sabrina Ionescu, înfrângere în primul meci al finalei din WNBA! New York Liberty, învinsă pe teren propriu în prelungiri

New York Liberty a fost învinsă pe teren propriu de Minnesota Lynx cu scorul de 95-93, după prelungiri, joi, în primul meci al finalei ligii profesioniste nord-americane de baschet feminin (WNBA), transmite AFP, potrivit agerpres.ro.

Liberty, care a controlat jocul în cea mai mare parte a timpului, a avut cele mai bune jucătoare în Jonquel Jones (24 puncte), Sabrina Ionescu (19 puncte) şi Breanna Stewart (18 puncte).

Echipa newyorkeză încă avea un avans de 11 puncte pe tabelă când mai erau 3 minute şi 23 de secunde din timpul regulamentar, dar nu a reuşit să mai înscrie până când nu a obţinut două aruncări libere în ultima secundă, iar Stewart a transformat numai una dintre ele (84-84), trimiţând meciul în prelungiri.

Reclamă
Reclamă

Un coş al campioanei olimpice Napheesa Collier (21 de puncte în total) a adus victoria echipei din Minnesota, celelalte remarcate de la oaspete fiind Courtney Williams (23 puncte) şi Kayla McBride (22 puncte).

Finala se desfăşoară după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, următorul fiind programat duminică, tot la New York.

Minnesota Lynx visează primul său titlu din 2017, care ar fi al cincilea din palmaresul său, un record.

Reclamă

New York Liberty nu a câştigat niciodată WNBA, dar a jucat de cinci ori finala, anul trecut pierzând-o în faţa formaţiei Las Vegas Aces, pe care a învins-o în semifinale.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:56

Andrei Nicolescu a făcut anunțul cu privire la viitorul lui Zeljko Kopic la Dinamo: „Vom accepta să plece”

18:50

VideoCum arată Miami, oraşul care va găzdui 7 meciuri la World Cup 2026! Finala mică a Mondialului se va juca aici

18:35

Cristi Chivu e gata să dea lovitura la Inter! Transfer de 50 de milioane de euro

18:34

Apelul făcut de Pep Guardiola, după ce a aflat prețurile de la Campionatul Mondial 2026: „Fotbalul e pentru suporteri”

18:06

Foto„Mama tuturor meciurilor”: ziua în care Iran a învins SUA la Cupa Mondială

18:05

Bogdan Voina, noul președinte al Federației Române de Handbal. Victorie după un tur doi cu Sorin Dinu

1 300.000 de euro pentru un nou contract. Cum l-a convins Gigi Becali pe Chiricheş să semneze: “Eu am spus la nervi” 2 Ciprian Deac şi-a dat acordul şi semnează. Ce se întâmplă cu veteranul de la CFR Cluj 3 „Acord total!” Conducerea lui Inter îi face toate poftele! Lovitură de proporții pentru Chivu 4 “Ne poate duce în Europa”. Gheorghe Mustaţă şi-a ales favoritul pentru banca FCSB-ului: “Asta e propunerea mea” 5 Dinamo, gata să forţeze pentru primul transfer al verii. Ţinta stabilită de Zeljko Kopic 6 “Va fi cel mai mare jucător al României!” Mircea Lucescu i-a simţit valorea, despre cine este vorba
Citește și