Închide meniul

Surpriză uriaşă la Cupa Mondială de baschet! Statele Unite, învinse de Germania în semifinală! Germania – Serbia e finala

Publicat: 8 septembrie 2023, 19:52

Comentarii
Surpriză uriaşă la Cupa Mondială de baschet! Statele Unite, învinse de Germania în semifinală! Germania – Serbia e finala

Americanii, duelându-se cu nemţii în semifinala de la Cupa Mondială / Profimedia Images

Surpriză uriaşă la Cupa Mondială de baschet! Germania s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de baschet masculin, vineri, la Manila, după ce a învins campioana olimpică en titre, Statele Unite ale Americii, cu 113-111 (33-31, 26-29, 35-24, 19-27), în a doua semifinală a competiţiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Americanii au eşuat din nou în tentativa lor de a câştiga titlul mondial, după ce în 2019 au părăsit competiţia în sferturile de finală, informează agerpres.ro.

Surpriză uriaşă la Cupa Mondială de baschet!

Pentru Germania, cel mai bun rezultat la Cupa Mondială era un loc trei ocupat în 2022.

La jumătatea partidei de vineri, americanii aveau un punct în plus, 60-59, dar Germania s-a desprins clar în sfertul al treilea, iar echipa Statelor Unite nu a mai reuşit să revină, deşi cu 90 de secunde înainte de final se apropiase la un singur puncte, 108-107.

Cei mai buni de la învingători au fost Andreas Obst, cu 24 puncte, 6 pase decisive, Franz Wagner, cu 22 p, 5 recuperări, Daniel Theis, cu 21 p, 7 rec, şi Dennis Schroder, 17 p, 9 pd.

Reclamă
Reclamă

De la americani s-au remarcat Anthony Edwards, cu 23 p, 8 rec, 3 pd, Austin Reaves, cu 21 p, Mikal Bridges, 17 p, 3 pd, şi Jalen Brunson, 15 p, 7 pd.

În finala de duminică, selecţionata Germaniei va înfrunta Serbia, care a dispus de Canada cu 95-86 în prima semifinală.

Serbia s-a calificat în finala Cupei Mondiale

Serbia s-a calificat în finala Cupei Mondiale. Selecţionata Serbiei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de baschet masculin, pentru prima oară din 2014, după ce a învins cu scorul de 95-86 (52-39) echipa Canadei, vineri la Manila.

Reclamă

Sârbii, conduşi de Bogan Bogdanovic, jucătorul echipei Atlanta Hawks din NBA, au controlat de la un capăt la altul jocul împotriva canadienilor, prezenţi în premieră în penultimul act al acestei competiţii.

Serbia, medaliată cu aur în 1998 şi 2002, va înfrunta duminică în finală câştigătoarea partidei dintre Statele Unite şi Germania, care se va disputa vineri după-amiază.

În urmă cu nouă ani, la Mondialul din 2014, sârbii s-au înclinat în finală în faţa americanilor, cvintupli campioni mondiali.

Serbia – Canada şi SUA – Germania, semifinalele Campionatului Mondial

Serbia – Canada şi SUA – Germania au fost semifinalele Campionatului Mondial de baschet masculin, în urma rezultatelor de miercuri, din ultimele două sferturi ale competiţiei.

Germania s-a calificat în semifinale în detrimentul Letoniei, scor 81-79 (36-34), în timp ce Canada a trecut de Slovenia, scor 100-89 (50-50).

Marţi au obţinut calificarea în semifinale Serbia, după 87-58 cu Lituania, şi SUA, scor 100-63, cu Italia.

Astfel, în semifinalele FIBA World Cup s-au duelat, vineri, Serbia – Canada şi SUA – Germania.

Finalele pentru medalii vor avea loc în 10 septembrie. Echipele care vor juca finala FIBA World Cup, Germania şi Serbia, au obţinut calificarea directă la Jocurile Olimpice de la Paris.

În 2019, titlul mondial a fost câştigat de Spania, după finala cu Argentina (95-75). La ediţia din 2023, Spania ocupă locul 9, iar finalista Argentina nu s-a calificat la turneul final.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
2:00
VideoShakir Mukhamadullin a adus victoria pentru San Jose Sharks! Victorie cu 5-4 în faţa lui Edmonton Oilers
0:12
VideoJurnal Antena Sport | Leclerc a pornit în aventura vieții. Starul lui Ferrari s-a căsătorit la Monaco
0:05
Nota primită de Cristi Chivu după victoria Interului cu Genoa lui Dan Șucu: “Nu era sigur după rușinea din UCL”
23:48 28 feb.
Neluțu Varga exultă după calificarea CFR-ului în play-off: „Leul de Pancu! O să mă țin de cuvânt cu tot ce le-am promis”
23:47 28 feb.
Excludere și retrogradare din Liga 1! Asta riscă FCSB dacă amenințările lui Gigi Becali devin realitate
23:40 28 feb.
Inter – Genoa 2-0. Victorie fără emoții pentru echipa lui Cristi Chivu. “Nerazzurrii” își consolidează locul 1
1 Filipe Coelho a făcut anunțul, după Craiova – Metaloglobus 2-1: „Este prima dată pentru acest club” 2 Surpriza lui Mircea Lucescu pentru barajul cu Turcia! Jucătorul pe care l-ar convoca în premieră la naţională 3 “Caz penal” Ministrul Apărării s-a revoltat contra CSA, după ce a anunţat că vrea să schimbe legea pentru Steaua 4 Lovitură teribilă pentru FCSB din partea jucătorului pe care Gigi Becali l-a dorit, dar Mihai Stoica nu l-a vrut 5 Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat o decizie radicală după erorile de arbitraj de la Farul – CFR: „Nu ne mai prezentăm” 6 FotoDan Şucu l-a cooptat pe un fost premier al României într-o afacere de 400 de milioane de euro!
Citește și