Un tricou al lui Michael Jordan, vândut pentru o avere! Suma licitată depăşeşte orice aşteptări. E record absolut!

Iulian Focșăneanu Publicat: 9 mai 2021, 7:17 / Actualizat: 12 mai 2021, 11:57

Comentarii
Un tricou al lui Michael Jordan, vândut pentru o avere! Suma licitată depăşeşte orice aşteptări. E record absolut!

Tricou al lui Michael Jordan, vândut cu o sumă record

"Suntem extrem de mândri că am stabilit un record pentru un tricou purtat de Jordan", a declarat Chris Ivy, director de vânzări, potrivit news.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tricou al lui Michael Jordan, vândut pe o sumă record

Tricoul vândut la licitaţie este cel purtat de Jordan când a apărut pe coperta revistei Sporting News în martie 1983, în calitate de cel mai bun jucător al anului în NCAA.

Acelaşi tricou a mai fost vândut la licitaţie cu 60.500 de dolari, în 1999. De această dată, Heritage Auctions se aştepta să se ajungă la un milion de dolari.

Precedentul record pentru un tricou şi un şort al lui Jordan a fost stabilit în octombrie 2020, când un echipament al Chicago Bulls a fost vândut cu 480.000 de dolari. Echipamentul data din sezonul 1986/1987.

Michael Jordan a pierdut, în pandemie, 400.000.000 de dolari!

În aprilie 2020, Michael Jordan ocupa locul 1.001 în topul revistei ”Forbes” la cei mai bogați oameni din lume, averea sa fiind cifrată la 1,76 miliarde de euro. În ultimul an, a pierdut 400.000.000 de euro.

Reclamă
Reclamă

În aprilie 2020, Michael Jordan se găsea pe locul 1.001 în topul celor mai bogați oameni din lume, conform revistei ”Forbes”. Cel considerat, de mulți, cel mai mare baschetbalist al tuturor timpurilor avea o avere de 1,76 miliarde de euro, grație, în principal, contractului cu cei de la ”Nike”. A apărut, apoi, și documentarul ”The Last Dance” și totul părea că merge ca pe roate, chiar dacă pandemia atacase lumea.

Conform aceleiași surse, cel care a fost de șase ori campion NBA, a suferit o… cădere de 400.000.000 de milioane de dolari, adică aproape 24% din averea totală. Revista nu dezvăluie motivele, dar se presupune că Jordan a investit, masiv, în baschet.

Michael a câștigat, din salariile din baschet, 93,8 milioane de dolari în cei 16 ani de NBA, mai bine de jumătate dintre ei în ultimii doi ani la Chicago Bulls – 30,1 în 96-97 și 33,1 în 97-98.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru meciul dintre Slovacia şi România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:42

EXCLUSIVSlovacul ce se luptă la titlu cu Chivu a spus cum a fost să întâlnească România după ce s-a întâmplat cu Lucescu

0:41

“Un plasture victorios pentru un baraj eșuat”. Slovacii au reacționat imediat după victoria cu România

0:34

Italia ratează o nouă Cupă Mondială! Bosnia dă lovitura la Zenica și se califică la World Cup 2026. Rezultatele serii

0:26

EXCLUSIVGică Popescu, descumpănit după eşecul României: “Echipă fără pretenții. Asta înseamnă lipsă de respect”

0:12

EXCLUSIVJerry Gane a pus eşecul pe şocul trăit cu Mircea Lucescu: “Nu au fost uşoare zilele acestea”

0:03

EXCLUSIV“Șocul cu Lucescu ne-a zdruncinat”. Bîrligea, descumpănit după Slovacia – România 2-0. Ce a spus de autogol

1 EXCLUSIVFRF a anunţat oficial numirea unui nou selecţioner în locul lui Mircea Lucescu: “Sper să avem succes” 2 Prima plecare de la FCSB. Mirel Rădoi a decis să renunţe la jucătorul de naţională 3 Rapid reuşeşte două “transferuri” de la CFR Cluj. Bilaşco nu vine singur în Giuleşti 4 EXCLUSIV“Ne facem de râs, e o ruşine” Andrei Raţiu a răspuns şi acuzaţiilor la adresa lui legate de Mircea Lucescu! 5 VIDEOSlovacia – România 2-0. Un autogol și o gafă monumentală decid ultimul meci din mandatul lui Mircea Lucescu 6 EXCLUSIVDaniel Bîrligea, titular în Slovacia – România! Cum va arăta primul 11 al naţionalei
Citește și